+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sezeryan ile ilgili diyanetin fetvası nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sezeryan ile ilgili diyanetin fetvası nedir?


 2. rana
  Aciz Kul

  Cevap: Sezeryan ile ilgili diyanetin fetvası nedir?


  Reklam  Cevap: Başbakan Erdoğan'ın "Her kürtaj bir Uludere'dir" sözleriyle başlayan ve gündemin temel tartışma maddesi haline gelen kürtaj ve sezaryen doğumlarla ilgili Diyanet'in fetvası belli oldu. Diyanet Fetva Hattı 190'a yöneltilen "Sezaryenle doğum ve kürtaj" sorularına cevap veren Diyanet görevlileri vatandaşları bu konuda aydınlatmaya çalışıyor.

  Sezaryenle doğumun dinen bir mahsuru olmadığını ve doktorun uygun görmesi halinde yapılabileceğinin belirtildiği Diyanet fetvasında bir de kul hakkı uyarısı yapıldı: "Yanlış beyanla yapılan sezaryen doğumlarda eğer doğumun parası devlet tarafından ödeniyorsa diğer vatandaşların hakkına girmiş olabilirsiniz.

  "
  Tek istisna anne hayatı

  Kürtaj konusunda ise Diyanet'in görüşünün son derece net olduğu ifade edildi. Annenin hayatı tehlikede değilse kürtaj yaptırmanın dinen yasak olduğunun belirtildiği fetvada şöyle denildi: "Gebelik kromozomlarla ilgili bir hadisedir. Yumurta döllendikten sonra anne rahminde canlı bir varlık meydana gelir. Tam anlamıyla bir kişilik sayılmasa da canlıdır. Ceninin 10 haftaya kadar bir kişilik kazanmadığından yola çıkılarak yapılan kürtaj yorumları günümüzde bir anlam ifade etmemektedir. Dolayısıyla kürtaj dinen kesinlikle yasaklanmıştır."

+ Yorum Gönder