Konusunu Oylayın.: İslamda Sezeryanın yeri nedir? Sezeryan ile ilgili hükümler nelerdir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 1 kişi
İslamda Sezeryanın yeri nedir? Sezeryan ile ilgili hükümler nelerdir?
 1. 03.Haziran.2012, 06:42
  1
  Misafir

  İslamda Sezeryanın yeri nedir? Sezeryan ile ilgili hükümler nelerdir?


  İslamda Sezeryanın yeri nedir? Sezeryan ile ilgili hükümler nelerdir? Mumsema İslamda Sezeryanın yeri nedir? Sezeryan ile ilgili hükümler nelerdir?


 2. 03.Haziran.2012, 06:42
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  İslamda Sezeryanın yeri nedir? Sezeryan ile ilgili hükümler nelerdir?

 3. 04.Haziran.2012, 17:24
  2
  Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 21.Ocak.2007
  Üye No: 5
  Mesaj Sayısı: 17,609
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 227
  Bulunduğu yer: the silent deserts in my soul

  Cevap: İslamda Sezeryanın yeri nedir? Sezeryan ile ilgili hükümler nelerdir?
  Sezeryan ile Doğum
  Bazı durumlarda bebeğin vajinal yol ile doğması mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda karın duvarı ve rahme yapılan
  cerrahi kesiden bebeğin doğumu gerçekleştirilir. Bu işleme sezeryan adı verilir.

  Bu bölümde

  - Sezeryan ile doğum ne zaman gerekir
  - Riskleri nelerdir?

  - Sonrasında neler olur inceleyeceğiz.

  Sezeryan ile doğumu gerektirecek pek çok neden olabilir.
  Sezeryan ne zaman yapılır ?
  Sezeryan ile doğum yapılmasını gerektirecek pek çok neden olabilir. Bunların bir kısmı anneye ait nedenler, bir kısmı ise bebeğe ait nedenlerdir. Bazı durumlarda doğumun sezeryan ile gerçekleşmesi doğum başlamazdan önce kararlaştırılırken, bazı durumlarda ise doğum eylemi sırasında çıkan problemlerden dolayı sezeryan ile doğum kararı alınabilir.

  Bazen gebenin kendisi sezeryan ile doğum yapmak isteyebilir , bu kompleks kararın mutlaka doktor ile tartışılıp karar varılması gerekir
  Çoğul Gebelik
  Karnında iki veya daha fazla bebek taşıyan kadınların bir kısmının sezeryan ile doğurtulması gerekir. Eğer çoğul gebelikte doğum çok erken haftalarda gerçekleşiyorsa veya bebeklerin rahim içindeki pozisyonları uygun değilse doktor sezeryan ile doğumu tercih edecektir. Çoğul gebeliklerde bebek sayısı arttıkça ( ikiz, üçüz, dördüz gibi) sezeryan ile doğum ihtimalide artacaktır.

  İlerlemeyen Doğum Eylemi
  Sezeryan ile doğumların yaklaşık üçte biri doğum eyleminin normal şekilde ilerlememesi nedeni ile yapılır. Bu gibi doğumlarda gerçekleşen rahim kasılmaları rahim ağzını istenildiği şekilde açıp bebeği ilerletemez. Bu gibi durumlarda doktorunuz bazı ilaçlar yardımı ile doğumu hızlandırmayı deneyebilir. İstenilen ilerlemenin sağlanamadığı durumlarda ise doktorunuz sezeryan ile doğumu tercih edecektir.


  Bebek ile ilgili sıkıntılar

  Bazı doğumlarda bebek sıkıntıya girebilir ve sezeryan ile doğum gerekebilir. Bunun en sık nedenlerinden biri göbek kordonunun sıkışması ve plasentadan bebeğe yeterli kan gidememesidir. Bazı doğumlarda ise fetal monitörde bebeğe ait anormal kalp atımları tespit edilip sezeryan kararı alınabilir.


  Olası diğer sezeryan nedenleri

  - Bebeğin iri olması
  - Bebeğin ters gelmesi
  - Annedeki bazı enfeksiyonlar


  Plasenta ile ilgili problemler

  Plasenta previa : plasentanın bebekten daha aşağı konumda , rahim ağzını kapatacak şekilde yerleşmiş olmasıdır. Bu durum bebeğin rahimden çıkmasına engeldir. Plasenta dekolmanı da karşılaşılabilecek diğer bir plasentaya ait problemdir. Bebek doğmazdan önce plasentanın rahim duvarından ayrılması ve bebeğin oksijensiz kalması demektir. Yukarıda anlatılan iki durumda da şiddetli kanama olabilir ve doğumun sezeryanla yapılması gerekebilir.

  Daha önce sezeryanla doğum öyküsü
  Daha önce sezeryanla doğum yapmış olmanız bu seferki doğumunuz gerçekleşme şeklini etkileyecektir. Daha önceki doğumu sezeryanla gerçekleşmiş kadınların vajinal yolla doğum yapma şansları vardır . Vajinal yolla doğum yapıp yapamayacağınıza doktorunuzun karar verecektir. Daha önceki sezeryanda rahme yapılan kesik klasik olarak tanımlanan şekilde ise vajinal doğumda rahminizin yırtılma ihtimali vardır ve doktorunuz sezeryan ile doğumu tercih edecektir.

  Operasyon
  Pek çok hastanede eşiniz ameliyathanede yanınızda bulunmasına izin verilir. Bazı durumlarda sezeryan kararı acilen alınır ve önceden hazırlık yapma fırsatı olmaz.


  Hazırlık

  Sezeryan öncesi bir hemşire sizi ameliyata hazırlayacaktır.Mide asidini azaltmak amacı ile antiasit bir şurubu içmeniz istenebilir. Bu anestezi sırasında akciğerlerinize kaçabilecek mide sıvısının vereceği zararı azaltmak içindir. Daha sonra karnınız yıkanır ve ameliyat sahası tıraş edilir. Mesanenizin ameliyat sırasında zedelenmesi ihtimalini azaltmak için bir idrar sondası takılır , kol veya elinize bir serum takılır. Gerekli ilaç ve sıvılar bu serum yolu ile size verilecektir


  Anestezi

  Cerrahi işlem sırasında ağrı duymamanız için anestezi uygulanacaktır. Genel anestezi uygulandığı takdirde işlem sırasında uykuda olacak ve hiçbir şey hatırlamayacaksınız. Epidural anestezi veya spinal anestezi uygulandığı durumlarda ise operasyon sırasında uyanık olacaksınız fakat ağrı duymayacaksınız

  Epidural anestezi , belinize yerleştirilen çok ince bir tüp vasıtası ile uygulanır. Bu tüp birkaç gün takıldığı yerde kalabildiği için gerekli ilaçlar daha sonra bu yolla tekrar verilebilir. Bu anestezi türünde vücudunuzun alt yarısı uyuşur.
  Spinal anestezi de epidural anesteziye benzer şekilde vücudun alt yarısını uyuşturur. Bu uygulamada ilaç direkt olarak omuriliğin etrafında bulunan sıvıya verilir.

  Uygulanacak anestezi tipinin seçimi pek çok faktöre bağlıdır. Bu seçim yapılırken bebeğinizin ve sizin sağlık durumunuz göz önüne alınır. Anestezi doktoru bu seçim işlemi sırasında sizinle de görüşüp isteklerinizi göz önüne alacaktır. .

  Doğum

  Doktorunuz karın duvarınıza bir kesik yaparak karın boşluğunuza ulaşacaktır. Bu kesik çatı kemiğinizin ( pubis ) hemen üstünde ve yere paralel olabileceği gibi , göbek ile çatı kemiğiniz arasında da yapılabilir. Daha sonra karın ön duvarındaki kaslara ulaşılarak kenara çekilirler. Genelde kas dokusuna kesik yapmak gerekmez. Daha sonra rahim duvarınıza bir kesik yapılarak bebeğe ulaşılır. Rahim duvarındaki kesikte aynı karın duvarında olduğu gibi yatay veya düşey olarak yapılabilir. Bu kesiğin tipini doktorunuz sezeryanın yapılış nedenine göre belirleyecektir..

  Rahminize yapılacak kesik için genelde tercih edilen yatay kesiktir. Bu tür kesilerde kan kaybı daha az olur ve yara iyileşmesi daha iyi olur. Bebeğin çok ufak olması gibi bazı özel durumlarda dikey rahim kesisi tercih edilecektir.
  Yapılan kesiden bebek doğurtulur ve daha sonra göbek kordonu kesilerek plasenta çıkarılır. Bu aşamadan sonra rahim ve karın duvarını oluşturan tabakalar , vücutta kendi kendine eriyen dikiş malzemeleri ile kapatılır.

  Komplikasyonlar
  Diğer cerrahi girişimler gibi sezeryan ile doğum da riskler içerir. Bu problemler az sayıdaki kadında oluşur ve genellikle kolay tedavi edilirler.:
  - Rahim ve etrafındaki diğer organlar veya cilt kesisi iltihaplanabilir.
  - Bazen kan naklini gerektirecek seviyede kanama olabilir.
  - Bacaklarınızda , leğen kemiğinin içindeki organlarda veya akciğerlerinizde kan pıhtıları oluşabilir.
  - Mesane veya bağırsaklarınız zedelenebilir.
  - Ameliyat sırasında kullanılan anestetik madde veya ilaçlara alerjik reaksiyonlar gösterebilirsiniz.


  Doğumdan sonra

  Eğer sezeryan sırasında uyanık iseniz bebeğinizi hemen görebilirsiniz. Operasyonun tamamlanmasından sonra ayılma odasına veya direkt kendi odanıza alınırsınız. Kan basıncınız, nabzınız , solunumunuz ve karnınız düzenli aralıklarla kontrol edilecektir.

  Bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız bunu ameliyattan çok kısa bir süre sonra gerçekleştirebilirsiniz
  Sezeryan sonrası bir süre yatakta kalmanız istenecektir. Yataktan ilk birkaç kalkışınızda yanınızda hemşire veya bir başka erişkinin olması uygun olacaktır.

  Sezeryandan kısa bir süre sonra idrar sondanız çıkarılacaktır. Ağız yolu ile gıda almaya başlayana kadar damar yolunuzdan serum verilecektir. İlk birkaç gün ameliyat yeriniz ağrıyacaktır. Bu ağrıyı azaltmak için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar önerecektir. Eğer sezeryan epidural anestezi ile yapılmış ise ağrı kesici ilaçlar birkaç gün süre ile epidural kateterinden verilebilir
  Doğumdan sonra hastanede 1-2 gün kalmanız istenir. Bu süreyi sezeryanın yapılış nedeni ve sizin toparlanma süreciniz belirleyecektir. Eve çıktıktan sonra kendinize dikkat etmeniz ve fizik aktivitenizi sınırlamanız gerekebilir.

  Eve çıktıktan sonra

  Karın duvarınızın iyileşmesi bir iki hafta sürecektir. Bu sürede
  - Özellikle emzirme esnasında hafif kramplar
  - 4-6 hafta süre ile kanama veya akıntı
  - Kan pıhtıları ve kramplar
  - Kesi yerinde ağrı görülebilir.

  Enfeksiyonu engellemek açısından : birkaç hafta süre ile cinsel ilişkide bulunmayın ve vajinaya hiçbir şey koymayın. Ağır fizik aktivitelerden kaçının. Ateş, aşırı kanama veya ağrının şiddetlenmesi gibi durumlarda doktorunuzu arayın.
  Netice olarak
  Doğumun sezeryan ile yapılması için bir çok neden vardır.bu konuda aklınıza takılanları ve endişelerinizi doktorunuzla konuşun.

  Sözlük
  Fetal Monitör: Annenin rahim kasılmaları ve bebeğin kalp atım hızını gösteren alet
  Göbek Kordonu: bebeği plasentaya bağlayan ve içinde kan damarları olan kordona benzeyen yapıdır.
  Makat geliş: Bebeğin kalça veya ayakları ile doğduğu durum.
  Plasenta: Besin maddelerinin anneden bebeğe , atık maddelerin ise bebekten anneye iletilmesini sağlayan organ. Eş adı da verilir. Rahim ağzı: Rahmin vajinaya açılan kısa ve dar uç kısmı.

  medline sağlık grubu

  --------------------------------

  sezaryen konusunu ilahiyatçılara sorduk. Sezaryenin dinen günah olduğunu söyleyen de caiz olabileceğini belirten de oldu.

  ‘Net olarak ‘Sezaryen sakıncalı’ diyemeyiz’
  Prof. Dr. Beyza Bilgin (İlahiyatçı-Yazar)


  “BÖYLE durumlarda düşünce, sağlık söz konusuysa, insan hayatı söz konusuysa, hangisi o dönemin şartlarına uygunsa onu uygulamak gerekir. Sezaryenle bebek daha sağlıklı olarak dünyaya getirilebiliyor. Bazı durumlarda da gerek yokken hasta-hekim ilişkileriyle belli zamanda, sancısız doğum yaptırılabiliyor. Bu devirde bu konunun yeniden tartışılması lazım. ‘Anne ve bebeğin zararına olmayan’ diye yorumlamak gerekir. Net olarak ‘Sezaryen sakıncalıdır’ diyemeyiz, anne ve bebeğin sağlığı için hangisi doğruysa dini açıdan da uygun olan odur.”

  ‘
  Sezaryen, sağlığı tehdit eden bir durum varsa caizdir’
  Prof. Dr. Saim Yeprem (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)

  "İSLAM dini bu konuda detaylı hükümler verme yerine uzmanların insan sağlığı için vereceği hükümlere caiz gözüyle bakar. Eğer bebeğin doğumunu sağlamak için tıp uzmanları sezaryene karar vermişlerse, sezaryen yapılır, bunda hiçbir mahsur yoktur. Bebeğin durumu annenin sağlığını tehdit ediyorsa sezaryen tabii ki caizdir."

  ‘Sezaryen insan doğasına gereksiz müdahale olduğu için günahtır’
  Ali Rıza Demircan (İlahiyatçı-Yazar)

  "SEZARYEN insan doğasına gereksiz bir müdahale olduğu için dinen son derece sakıncalıdır. Günah bir ameliyedir. Yüce Allah, kadınların doğumlarını yapabilecekleri tabii bir mekanizmayı yaratmıştır. Bir tek istisnası olabilir; bir konsültasyon neticesinde annenin veya doğacak çocuğun hayati bir tehlikesi varsa o takdirde istisnai bir durum olarak müdahale edilebilir. Ama Türkiye'de bugün revaçta olduğu gibi yapılan sezaryenler, İslam dini açısından günahtır, sakıncalıdır. Tamamen maddi çıkarla, tabii olmayan sezaryene başvurmanız cerrahi müdahaleden geçirmeniz, tıbben de sakıncalıdır. Bunun olmadığını iddia etmek tıp bilimine aykırıdır."

  ‘Gerekmeden yapılırsa israf ve haramdır’
  Mehmet Şevket Eygi (İlahiyatçı-Yazar)

  "BUGÜN dünyada en fazla sezaryenle doğum yapılan ülke Türkiye'dir. Namuslu, şerefli, ahlaklı doktorları tenzih ederek söylüyorum, para kazanmak için lüzumu olmadığı halde yapıyorlarsa bu bir ahlaksızlıktır. Ancak normal doğum yapamayan bir kadına, hem kendisi hem de çocuğunu kurtarmak için elbette sezaryen yapılacak. Bu açıdan sezaryene karşı değilim. Bazı kadınlar vücut hatları bozulacak endişesiyle yaptırıyorlar, bu yanlıştır. Dinimiz açısından sezaryen doğrudan doğruya günah olmasa bile, normal doğum yapacak bir kadının hastanelerde bir yığın para vererek sezaryen yaptırması israf kavramına girer, israf anlamında haramdır, günahtır."

  ‘Tek yol sezaryen denirse caizdir’
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç

  “BU, Türkiye’de ‘hasta’nın bir ‘müşteri’ olarak görülmesi sonucunda oluşan bir süreçtir. Bir doktorun normal doğum yapabilecek bir kadına sırf ameliyat ücreti için sezaryene karar vermesi feci bir şeydir. Doktor, doğumun tek yolunun sezaryenle olabileceğini söylüyorsa, bu durum caizdir. Normal doğumun faydalarına karşın, hastalar kapitalist zihniyete kurban edilmektedir. Bu konu cidden sorgulanmalıdır. Rastgele sezaryen yapmada, doktorun vicdanına, insafına kalmış değerler söz konusudur.”
  hebertürk

  -----------------

  SORU: Allah’ın selamı üzerinize olsun Nureddin Hocam. Allah’ın izniyle karımla bir çocuk sahibi olacağız. Şu an 40. haftanın içerisinde. Normal süreç 2 Ocak’ta tamamlanıyor. Biz de inşallah normal doğum istiyoruz ki Allah rızası için çok çocuk yapabilelim. Bildiğiniz gibi sezaryenle doğum yapıldığında uzmanlar üçten fazla çocuk yapılmasının çok sakıncalı olduğunu dile getiriyorlar. Ancak sona yaklaşmamıza rağmen çocuğumuz normal süresinde doğamayacak gibi. Yani 40 hafta bittikten sonra doğma ihtimali yüksek. Normal doğumu beklemek istiyoruz fakat çocuğun süre tamamlandıktan sonra anne karnında kaldığı her gün sağlığı için risk de o kadar artıyor. Kalbinin yavaşlaması, dışkısını yiyip zehirlenmesi gibi ihtimaller de var. 40 hafta dolduktan iki hafta sonra dahi hiçbir sorun yaşamadan çocuk sahibi olanlar olduğu gibi çocuğunu bu sebeple kaybedenler de mevcut. Bu konuda kafamız oldukça karışık üçten fazla çocuk sahibi olmayı istediğimiz için beklemek istiyoruz ancak çocuğumuzu da kaybetmekten korkuyoruz. Bu durumda nasıl davranmak gerekir? Allah razı olsun.

  CEVAP
  : Selamünaleyküm.
  Güvenebileceğiniz bir doktor refakatinde izleyin süreci. Tehlike sinyali alınca sezeryana baş vurabilirsiniz.
  Allah yavrunuzu mübarek kılsın, size de annesine de sabırlar versin.

  Nureddin Yıldız
 4. 04.Haziran.2012, 17:24
  2
  Silent and lonely rains  Sezeryan ile Doğum
  Bazı durumlarda bebeğin vajinal yol ile doğması mümkün olmaz. Bu gibi durumlarda karın duvarı ve rahme yapılan
  cerrahi kesiden bebeğin doğumu gerçekleştirilir. Bu işleme sezeryan adı verilir.

  Bu bölümde

  - Sezeryan ile doğum ne zaman gerekir
  - Riskleri nelerdir?

  - Sonrasında neler olur inceleyeceğiz.

  Sezeryan ile doğumu gerektirecek pek çok neden olabilir.
  Sezeryan ne zaman yapılır ?
  Sezeryan ile doğum yapılmasını gerektirecek pek çok neden olabilir. Bunların bir kısmı anneye ait nedenler, bir kısmı ise bebeğe ait nedenlerdir. Bazı durumlarda doğumun sezeryan ile gerçekleşmesi doğum başlamazdan önce kararlaştırılırken, bazı durumlarda ise doğum eylemi sırasında çıkan problemlerden dolayı sezeryan ile doğum kararı alınabilir.

  Bazen gebenin kendisi sezeryan ile doğum yapmak isteyebilir , bu kompleks kararın mutlaka doktor ile tartışılıp karar varılması gerekir
  Çoğul Gebelik
  Karnında iki veya daha fazla bebek taşıyan kadınların bir kısmının sezeryan ile doğurtulması gerekir. Eğer çoğul gebelikte doğum çok erken haftalarda gerçekleşiyorsa veya bebeklerin rahim içindeki pozisyonları uygun değilse doktor sezeryan ile doğumu tercih edecektir. Çoğul gebeliklerde bebek sayısı arttıkça ( ikiz, üçüz, dördüz gibi) sezeryan ile doğum ihtimalide artacaktır.

  İlerlemeyen Doğum Eylemi
  Sezeryan ile doğumların yaklaşık üçte biri doğum eyleminin normal şekilde ilerlememesi nedeni ile yapılır. Bu gibi doğumlarda gerçekleşen rahim kasılmaları rahim ağzını istenildiği şekilde açıp bebeği ilerletemez. Bu gibi durumlarda doktorunuz bazı ilaçlar yardımı ile doğumu hızlandırmayı deneyebilir. İstenilen ilerlemenin sağlanamadığı durumlarda ise doktorunuz sezeryan ile doğumu tercih edecektir.


  Bebek ile ilgili sıkıntılar

  Bazı doğumlarda bebek sıkıntıya girebilir ve sezeryan ile doğum gerekebilir. Bunun en sık nedenlerinden biri göbek kordonunun sıkışması ve plasentadan bebeğe yeterli kan gidememesidir. Bazı doğumlarda ise fetal monitörde bebeğe ait anormal kalp atımları tespit edilip sezeryan kararı alınabilir.


  Olası diğer sezeryan nedenleri

  - Bebeğin iri olması
  - Bebeğin ters gelmesi
  - Annedeki bazı enfeksiyonlar


  Plasenta ile ilgili problemler

  Plasenta previa : plasentanın bebekten daha aşağı konumda , rahim ağzını kapatacak şekilde yerleşmiş olmasıdır. Bu durum bebeğin rahimden çıkmasına engeldir. Plasenta dekolmanı da karşılaşılabilecek diğer bir plasentaya ait problemdir. Bebek doğmazdan önce plasentanın rahim duvarından ayrılması ve bebeğin oksijensiz kalması demektir. Yukarıda anlatılan iki durumda da şiddetli kanama olabilir ve doğumun sezeryanla yapılması gerekebilir.

  Daha önce sezeryanla doğum öyküsü
  Daha önce sezeryanla doğum yapmış olmanız bu seferki doğumunuz gerçekleşme şeklini etkileyecektir. Daha önceki doğumu sezeryanla gerçekleşmiş kadınların vajinal yolla doğum yapma şansları vardır . Vajinal yolla doğum yapıp yapamayacağınıza doktorunuzun karar verecektir. Daha önceki sezeryanda rahme yapılan kesik klasik olarak tanımlanan şekilde ise vajinal doğumda rahminizin yırtılma ihtimali vardır ve doktorunuz sezeryan ile doğumu tercih edecektir.

  Operasyon
  Pek çok hastanede eşiniz ameliyathanede yanınızda bulunmasına izin verilir. Bazı durumlarda sezeryan kararı acilen alınır ve önceden hazırlık yapma fırsatı olmaz.


  Hazırlık

  Sezeryan öncesi bir hemşire sizi ameliyata hazırlayacaktır.Mide asidini azaltmak amacı ile antiasit bir şurubu içmeniz istenebilir. Bu anestezi sırasında akciğerlerinize kaçabilecek mide sıvısının vereceği zararı azaltmak içindir. Daha sonra karnınız yıkanır ve ameliyat sahası tıraş edilir. Mesanenizin ameliyat sırasında zedelenmesi ihtimalini azaltmak için bir idrar sondası takılır , kol veya elinize bir serum takılır. Gerekli ilaç ve sıvılar bu serum yolu ile size verilecektir


  Anestezi

  Cerrahi işlem sırasında ağrı duymamanız için anestezi uygulanacaktır. Genel anestezi uygulandığı takdirde işlem sırasında uykuda olacak ve hiçbir şey hatırlamayacaksınız. Epidural anestezi veya spinal anestezi uygulandığı durumlarda ise operasyon sırasında uyanık olacaksınız fakat ağrı duymayacaksınız

  Epidural anestezi , belinize yerleştirilen çok ince bir tüp vasıtası ile uygulanır. Bu tüp birkaç gün takıldığı yerde kalabildiği için gerekli ilaçlar daha sonra bu yolla tekrar verilebilir. Bu anestezi türünde vücudunuzun alt yarısı uyuşur.
  Spinal anestezi de epidural anesteziye benzer şekilde vücudun alt yarısını uyuşturur. Bu uygulamada ilaç direkt olarak omuriliğin etrafında bulunan sıvıya verilir.

  Uygulanacak anestezi tipinin seçimi pek çok faktöre bağlıdır. Bu seçim yapılırken bebeğinizin ve sizin sağlık durumunuz göz önüne alınır. Anestezi doktoru bu seçim işlemi sırasında sizinle de görüşüp isteklerinizi göz önüne alacaktır. .

  Doğum

  Doktorunuz karın duvarınıza bir kesik yaparak karın boşluğunuza ulaşacaktır. Bu kesik çatı kemiğinizin ( pubis ) hemen üstünde ve yere paralel olabileceği gibi , göbek ile çatı kemiğiniz arasında da yapılabilir. Daha sonra karın ön duvarındaki kaslara ulaşılarak kenara çekilirler. Genelde kas dokusuna kesik yapmak gerekmez. Daha sonra rahim duvarınıza bir kesik yapılarak bebeğe ulaşılır. Rahim duvarındaki kesikte aynı karın duvarında olduğu gibi yatay veya düşey olarak yapılabilir. Bu kesiğin tipini doktorunuz sezeryanın yapılış nedenine göre belirleyecektir..

  Rahminize yapılacak kesik için genelde tercih edilen yatay kesiktir. Bu tür kesilerde kan kaybı daha az olur ve yara iyileşmesi daha iyi olur. Bebeğin çok ufak olması gibi bazı özel durumlarda dikey rahim kesisi tercih edilecektir.
  Yapılan kesiden bebek doğurtulur ve daha sonra göbek kordonu kesilerek plasenta çıkarılır. Bu aşamadan sonra rahim ve karın duvarını oluşturan tabakalar , vücutta kendi kendine eriyen dikiş malzemeleri ile kapatılır.

  Komplikasyonlar
  Diğer cerrahi girişimler gibi sezeryan ile doğum da riskler içerir. Bu problemler az sayıdaki kadında oluşur ve genellikle kolay tedavi edilirler.:
  - Rahim ve etrafındaki diğer organlar veya cilt kesisi iltihaplanabilir.
  - Bazen kan naklini gerektirecek seviyede kanama olabilir.
  - Bacaklarınızda , leğen kemiğinin içindeki organlarda veya akciğerlerinizde kan pıhtıları oluşabilir.
  - Mesane veya bağırsaklarınız zedelenebilir.
  - Ameliyat sırasında kullanılan anestetik madde veya ilaçlara alerjik reaksiyonlar gösterebilirsiniz.


  Doğumdan sonra

  Eğer sezeryan sırasında uyanık iseniz bebeğinizi hemen görebilirsiniz. Operasyonun tamamlanmasından sonra ayılma odasına veya direkt kendi odanıza alınırsınız. Kan basıncınız, nabzınız , solunumunuz ve karnınız düzenli aralıklarla kontrol edilecektir.

  Bebeğinizi emzirmeyi planlıyorsanız bunu ameliyattan çok kısa bir süre sonra gerçekleştirebilirsiniz
  Sezeryan sonrası bir süre yatakta kalmanız istenecektir. Yataktan ilk birkaç kalkışınızda yanınızda hemşire veya bir başka erişkinin olması uygun olacaktır.

  Sezeryandan kısa bir süre sonra idrar sondanız çıkarılacaktır. Ağız yolu ile gıda almaya başlayana kadar damar yolunuzdan serum verilecektir. İlk birkaç gün ameliyat yeriniz ağrıyacaktır. Bu ağrıyı azaltmak için doktorunuz ağrı kesici ilaçlar önerecektir. Eğer sezeryan epidural anestezi ile yapılmış ise ağrı kesici ilaçlar birkaç gün süre ile epidural kateterinden verilebilir
  Doğumdan sonra hastanede 1-2 gün kalmanız istenir. Bu süreyi sezeryanın yapılış nedeni ve sizin toparlanma süreciniz belirleyecektir. Eve çıktıktan sonra kendinize dikkat etmeniz ve fizik aktivitenizi sınırlamanız gerekebilir.

  Eve çıktıktan sonra

  Karın duvarınızın iyileşmesi bir iki hafta sürecektir. Bu sürede
  - Özellikle emzirme esnasında hafif kramplar
  - 4-6 hafta süre ile kanama veya akıntı
  - Kan pıhtıları ve kramplar
  - Kesi yerinde ağrı görülebilir.

  Enfeksiyonu engellemek açısından : birkaç hafta süre ile cinsel ilişkide bulunmayın ve vajinaya hiçbir şey koymayın. Ağır fizik aktivitelerden kaçının. Ateş, aşırı kanama veya ağrının şiddetlenmesi gibi durumlarda doktorunuzu arayın.
  Netice olarak
  Doğumun sezeryan ile yapılması için bir çok neden vardır.bu konuda aklınıza takılanları ve endişelerinizi doktorunuzla konuşun.

  Sözlük
  Fetal Monitör: Annenin rahim kasılmaları ve bebeğin kalp atım hızını gösteren alet
  Göbek Kordonu: bebeği plasentaya bağlayan ve içinde kan damarları olan kordona benzeyen yapıdır.
  Makat geliş: Bebeğin kalça veya ayakları ile doğduğu durum.
  Plasenta: Besin maddelerinin anneden bebeğe , atık maddelerin ise bebekten anneye iletilmesini sağlayan organ. Eş adı da verilir. Rahim ağzı: Rahmin vajinaya açılan kısa ve dar uç kısmı.

  medline sağlık grubu

  --------------------------------

  sezaryen konusunu ilahiyatçılara sorduk. Sezaryenin dinen günah olduğunu söyleyen de caiz olabileceğini belirten de oldu.

  ‘Net olarak ‘Sezaryen sakıncalı’ diyemeyiz’
  Prof. Dr. Beyza Bilgin (İlahiyatçı-Yazar)


  “BÖYLE durumlarda düşünce, sağlık söz konusuysa, insan hayatı söz konusuysa, hangisi o dönemin şartlarına uygunsa onu uygulamak gerekir. Sezaryenle bebek daha sağlıklı olarak dünyaya getirilebiliyor. Bazı durumlarda da gerek yokken hasta-hekim ilişkileriyle belli zamanda, sancısız doğum yaptırılabiliyor. Bu devirde bu konunun yeniden tartışılması lazım. ‘Anne ve bebeğin zararına olmayan’ diye yorumlamak gerekir. Net olarak ‘Sezaryen sakıncalıdır’ diyemeyiz, anne ve bebeğin sağlığı için hangisi doğruysa dini açıdan da uygun olan odur.”

  ‘
  Sezaryen, sağlığı tehdit eden bir durum varsa caizdir’
  Prof. Dr. Saim Yeprem (Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Öğretim Üyesi)

  "İSLAM dini bu konuda detaylı hükümler verme yerine uzmanların insan sağlığı için vereceği hükümlere caiz gözüyle bakar. Eğer bebeğin doğumunu sağlamak için tıp uzmanları sezaryene karar vermişlerse, sezaryen yapılır, bunda hiçbir mahsur yoktur. Bebeğin durumu annenin sağlığını tehdit ediyorsa sezaryen tabii ki caizdir."

  ‘Sezaryen insan doğasına gereksiz müdahale olduğu için günahtır’
  Ali Rıza Demircan (İlahiyatçı-Yazar)

  "SEZARYEN insan doğasına gereksiz bir müdahale olduğu için dinen son derece sakıncalıdır. Günah bir ameliyedir. Yüce Allah, kadınların doğumlarını yapabilecekleri tabii bir mekanizmayı yaratmıştır. Bir tek istisnası olabilir; bir konsültasyon neticesinde annenin veya doğacak çocuğun hayati bir tehlikesi varsa o takdirde istisnai bir durum olarak müdahale edilebilir. Ama Türkiye'de bugün revaçta olduğu gibi yapılan sezaryenler, İslam dini açısından günahtır, sakıncalıdır. Tamamen maddi çıkarla, tabii olmayan sezaryene başvurmanız cerrahi müdahaleden geçirmeniz, tıbben de sakıncalıdır. Bunun olmadığını iddia etmek tıp bilimine aykırıdır."

  ‘Gerekmeden yapılırsa israf ve haramdır’
  Mehmet Şevket Eygi (İlahiyatçı-Yazar)

  "BUGÜN dünyada en fazla sezaryenle doğum yapılan ülke Türkiye'dir. Namuslu, şerefli, ahlaklı doktorları tenzih ederek söylüyorum, para kazanmak için lüzumu olmadığı halde yapıyorlarsa bu bir ahlaksızlıktır. Ancak normal doğum yapamayan bir kadına, hem kendisi hem de çocuğunu kurtarmak için elbette sezaryen yapılacak. Bu açıdan sezaryene karşı değilim. Bazı kadınlar vücut hatları bozulacak endişesiyle yaptırıyorlar, bu yanlıştır. Dinimiz açısından sezaryen doğrudan doğruya günah olmasa bile, normal doğum yapacak bir kadının hastanelerde bir yığın para vererek sezaryen yaptırması israf kavramına girer, israf anlamında haramdır, günahtır."

  ‘Tek yol sezaryen denirse caizdir’
  Prof. Dr. Mahmut Erol Kılıç

  “BU, Türkiye’de ‘hasta’nın bir ‘müşteri’ olarak görülmesi sonucunda oluşan bir süreçtir. Bir doktorun normal doğum yapabilecek bir kadına sırf ameliyat ücreti için sezaryene karar vermesi feci bir şeydir. Doktor, doğumun tek yolunun sezaryenle olabileceğini söylüyorsa, bu durum caizdir. Normal doğumun faydalarına karşın, hastalar kapitalist zihniyete kurban edilmektedir. Bu konu cidden sorgulanmalıdır. Rastgele sezaryen yapmada, doktorun vicdanına, insafına kalmış değerler söz konusudur.”
  hebertürk

  -----------------

  SORU: Allah’ın selamı üzerinize olsun Nureddin Hocam. Allah’ın izniyle karımla bir çocuk sahibi olacağız. Şu an 40. haftanın içerisinde. Normal süreç 2 Ocak’ta tamamlanıyor. Biz de inşallah normal doğum istiyoruz ki Allah rızası için çok çocuk yapabilelim. Bildiğiniz gibi sezaryenle doğum yapıldığında uzmanlar üçten fazla çocuk yapılmasının çok sakıncalı olduğunu dile getiriyorlar. Ancak sona yaklaşmamıza rağmen çocuğumuz normal süresinde doğamayacak gibi. Yani 40 hafta bittikten sonra doğma ihtimali yüksek. Normal doğumu beklemek istiyoruz fakat çocuğun süre tamamlandıktan sonra anne karnında kaldığı her gün sağlığı için risk de o kadar artıyor. Kalbinin yavaşlaması, dışkısını yiyip zehirlenmesi gibi ihtimaller de var. 40 hafta dolduktan iki hafta sonra dahi hiçbir sorun yaşamadan çocuk sahibi olanlar olduğu gibi çocuğunu bu sebeple kaybedenler de mevcut. Bu konuda kafamız oldukça karışık üçten fazla çocuk sahibi olmayı istediğimiz için beklemek istiyoruz ancak çocuğumuzu da kaybetmekten korkuyoruz. Bu durumda nasıl davranmak gerekir? Allah razı olsun.

  CEVAP
  : Selamünaleyküm.
  Güvenebileceğiniz bir doktor refakatinde izleyin süreci. Tehlike sinyali alınca sezeryana baş vurabilirsiniz.
  Allah yavrunuzu mübarek kılsın, size de annesine de sabırlar versin.

  Nureddin Yıldız 5. 16.Şubat.2015, 20:58
  3
  Misafir

  Cevap: İslamda Sezeryanın yeri nedir? Sezeryan ile ilgili hükümler nelerdir?

  Selamunaleyküm.ben 2,5 ay önce sezaryen doğum yaptım.doktorum muayeneden sonra normali kaldıramayacağımı zor olacağını bir daha kesinlikle normal doğum yapmak istemeyeceğimi söyledi.sezaryen günü verdi.doktoruma güveniyordum çünkü normal doğumda çok sık yaptıran bir doktor.ama içim içimi yiyor günaha mı girdim normal yapsaydım kolay olurmuydu hiç denemeden sezaryen oldum normalden korkuyodum fakat hiç dile getirmedim tamamen doktoruma bıraktım hocam cevabınız benim için çok kıymetli.teşekkürlerimi sunuyorum


 6. 16.Şubat.2015, 20:58
  3
  erdü - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  erdü
  Misafir
  Selamunaleyküm.ben 2,5 ay önce sezaryen doğum yaptım.doktorum muayeneden sonra normali kaldıramayacağımı zor olacağını bir daha kesinlikle normal doğum yapmak istemeyeceğimi söyledi.sezaryen günü verdi.doktoruma güveniyordum çünkü normal doğumda çok sık yaptıran bir doktor.ama içim içimi yiyor günaha mı girdim normal yapsaydım kolay olurmuydu hiç denemeden sezaryen oldum normalden korkuyodum fakat hiç dile getirmedim tamamen doktoruma bıraktım hocam cevabınız benim için çok kıymetli.teşekkürlerimi sunuyorum
+ Yorum Gönder