+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Zarara zararla karşılık vermek olmadığına göre, kölesini iğdiş yapan kişiyi iğdiş yap Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Zarara zararla karşılık vermek olmadığına göre, kölesini iğdiş yapan kişiyi iğdiş yap

  Sual: Zarara zararla karşılık vermek olmadığına göre, kölesini iğdiş yapan kişiyi
  iğdiş yapmak nasıl uygun olur? ? 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Zarara zararla karşılık vermek olmadığına göre, kölesini iğdiş yapan kişiyi iğ


  Reklam  Cevap: Kim kölesini öldürürse onu öldürürüz. Kim kölesinin azalarını keserse biz de onun azalarını keseriz. Kim kölesini iğdiş yaparsa biz de onu iğdiş yaparız. Anlamında bir hadis var mıdır?


  Zarara zararla karşılık yoktur, diye biliyorum. İğdiş de islam da yok diye biliyorum. Bunun istisnası var mı?


  ....
  “Kim kölesini öldürürse, biz de onu öldürürüz. Kim kölesinin azalarını keserse biz de onun azalarını keseriz. Kim kölesini iğdiş yaparsa biz de onu iğdiş yaparız.” manasına gelen hadisi, Ebu Davud, Tirmizi, Darimi, Ahmed b. Hanbel rivayet etmiştir. (bk. Kenzu’l-ummal, h. no: 39956)

  Buradan hareketle, İslam’da “iğdiş” yoktur anlamındaki hadisten tereddüde düşmek isabetli değildir. Çünkü İslam’da adam öldürmek de yoktur. Ancak, haksız yere adam öldüren kişi, İslam’da -kısas olarak- öldürülür.

  Demek ki, bir kimseyi iğdiş etmek caiz değildir. Ancak birini iğdiş ederek onun kısır kalmasına neden olan kişiye, ceza olarak ona da aynısı uygulanır.

  Nitekim diğer bir hadis rivayetinde şu ifadelere yer verilmiştir:

  “Müslüman bir kimsenin kölesinin organlarını kesmesi, onu iğdiş etmesi caiz değildir. Kim kölesine bunlardan birinin yaparsa biz de ona aynı muameleyi yaparız.” (Kenzu’l-Ummal, h. no: 399957)
  alıntı

+ Yorum Gönder