+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bir gelin felçli kayınpederinin bakılmadığı için altını temizlemesi caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bir gelin felçli kayınpederinin bakılmadığı için altını temizlemesi caiz mi?

  Sual: 1-Bir gelin hem kayınvalidesi hem görümceleri bakmadıı için felçli kayınpederine bakıyor ,altını temizliyor...bu caizmi?
  2-hastabakıcı hem erkek hem kadın felçlilere bakıyor .Yıkama alt temizlik dahil fıkhi durum nedir?caizmi? ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: Bir gelin felçli kayınpederinin bakılmadığı için altını temizlemesi caiz mi?


  Reklam  Cevap: Zaruri durumlarda caizdir. Başka bir imkan yoksa herhangi bir sakıncası yoktur. Rabbim yaptıklarınızın karşılığını misliyle versin inşallah. Amin.

  1 - Bir evlat anne ve babasına bakmakla yükümlüdür. Bu vazifesini yapmadığı takdirde günaha girmiş olur.
  Eşlerin kayınpederine bakma yükümlülüğü var mıdır? konusunda İslam alimleri şunları söylemektedirler.
  “ Bir gelin kendi kocası ve hatta çocuğuna bile bakma zorunluluğu yoktur. Dolayısıyla bir kayınpedere bakma sorumluluğu da yoktur.'' İşte bu hüküm farziyet noktasından değerlendirilerek verilmiştir. Yani bir gelin kayın validesine bakmamakla haram işlemiş olmaz.Ancak birçok sünneti terk etmiş veya bazı mekruhlara girmiş olabilir.

  Gelin, kayınvalide ve kayınpederini br yabancı olarak değil de anne ve babası gibi görmeli ve onlara hizmette kusur etmemelidir.
  Kayınpeder kadın için babası hükmündedir. Bu bakımdan kendisine namahrem değildir.

  Sorularla İslamiyet+ Yorum Gönder
kayinpederin altini degistirmek haram midir,  bir gelinin kayin babasinin altini temizlemesi caizmi,  dinen kayinpederini altini temizlemek gunahmi