+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Anne sütü bankasından emzirilen çocuğun dinimizce ne yapması gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Anne sütü bankasından emzirilen çocuğun dinimizce ne yapması gerekir?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Anne sütü bankasından emzirilen çocuğun dinimizce ne yapması gerekir?


  Reklam  Cevap: Almanyada bazı hastanelerde süt bankaları bulunmakta. Bankalar aracılığıyla sütü fazla olan anneler sütlerini sağıp erken doğan bebeklere verilmesini sağlayabilirler. Bu durumda sütler karıştırılıp verildiğinden dolayı süt kardeşlik meselesi nasıl oluyor ve süt bağışında bulunmak câiz midir?

  Bir çocuk aynı günde, aynı beslenmede veya farklı zamanlarda birden fazla kadını emse bu kadınların hepsi onun süt annesi olurlar.
  Buna göre birden fazla kadının sütü dışarıda karıştırılıp çocuğa içirilse yine aynı sonucu verir, sütleri karıştırlıp içirilen kadınlar, içen çocuğun süt anneleri olurlar. Müslüman kadınların süt bankalarına giderek fazla sütlerini vermeleri câiz değildir. Bunun câiz olabilmesi için hangi çocuğa veya çocuklara verildiğinin bilinmesi, bildirilmesi gerekir. Bu da zor, belki de imkânsız olduğuna göre, süt kardeşlerin birbiri ile evlenmeleri sakıncasını engellemek için sütün bankaya verilmemesi gerekir.
  Prof. Dr. Hayerttin Karan - Fıkıh Profesörü

+ Yorum Gönder