+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Süt hısımlığı ve süt bankası tabirlerini açıklarmısınız? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Süt hısımlığı ve süt bankası tabirlerini açıklarmısınız?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Süt hısımlığı ve süt bankası tabirlerini açıklarmısınız?


  Reklam  Cevap: Almanyada bazı hastanelerde süt bankaları bulunmakta. Bankalar aracılığıyla sütü fazla olan anneler sütlerini sağıp erken doğan bebeklere verilmesini sağlayabilirler. Bu durumda sütler karıştırılıp verildiğinden dolayı süt kardeşlik meselesi nasıl oluyor ve süt bağışında bulunmak câiz midir?

  Bir çocuk aynı günde, aynı beslenmede veya farklı zamanlarda birden fazla kadını emse bu kadınların hepsi onun süt annesi olurlar.
  Buna göre birden fazla kadının sütü dışarıda karıştırılıp çocuğa içirilse yine aynı sonucu verir, sütleri karıştırlıp içirilen kadınlar, içen çocuğun süt anneleri olurlar. Müslüman kadınların süt bankalarına giderek fazla sütlerini vermeleri câiz değildir. Bunun câiz olabilmesi için hangi çocuğa veya çocuklara verildiğinin bilinmesi, bildirilmesi gerekir. Bu da zor, belki de imkânsız olduğuna göre, süt kardeşlerin birbiri ile evlenmeleri sakıncasını engellemek için sütün bankaya verilmemesi gerekir.
  Prof. Dr. Hayerttin Karan - Fıkıh Profesörü

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Süt hısımlığı ne demek kısaca

  Süt emme çağındaki bir çocuğun kendi annesinden başka bir kadından süt emmesi halinde, bu çocukla, süt emziren kadın ve bu kadının yakınları arasında meydana gelen hısımlığa süt hısımlığı denir. Süt hısımlığı evlenme konusunda bazı istisnalar dışında kan hısımlığı ile aynı yasakları doğurur (Merğinânî, el-Hidâye, İstanbul, I, 223). . Zira hadiste “Nesep yoluyla mahrem olan emzirme ile de mahremdir.” (Buhârî, Şehâdât, 7; Müslim, Radâ 1) buyurulmuştur.


+ Yorum Gönder