+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Talasemi Nedir? Talasemi Testi Neden Önemlidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Talasemi Nedir? Talasemi Testi Neden Önemlidir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Talasemi Nedir? Talasemi Testi Neden Önemlidir?


  Reklam  Cevap: Talasemi kalıtsal bir kan hastalığıdır. Akdeniz anemisi olarak da adlandırılır.Talasemi hastalığında kan hücreleri vücudun gereksinimi olan oksijeni dokulara taşıyamaz.Vücüdumuzun sağlıklı çalışması için gerekli olan oksijen hemoglobine bağlanarak taşınır.Talasemi hastalarında, hemoglobinin yapımında yetersizlik veya bozukluk nedeniyle oksijen taşıma işi aksayacağından doku ve organlarda oksijen azalacaktır.Buna bağlı olarak da talasemi kendisini deride solukluk, halsizlik, çabuk yorulma, çarpıntı, gelişme geriliği gibi belirtilerle gösterir.
  Talasemi, Türkiye’de de en önemli sağlık problemlerinden birisidir.Ülkemizde her yüz kişiden ikisinde yani ortalama % 2’lik bir oranda talasemi taşıyıcılığı olduğu ifade edilmektedir.Ülkemizde kabaca 70 milyonluk bir nüfus olduğu düşünüldüğünde tahmini olarak 1 400 000 talasemi taşıyıcısı olduğu ve tahmini olarak da 5000-6000 Talasemi hastası olduğu düşünülmektedir.Talasemi hastalığının ülkemiz için bu kadar önem ifade etmesi nedeniyle Talasemi Tahlilleri evlilik öncesi yapılması gereken testler arasında yerini almıştır. Taşıyıcıların taranması, genetik danışma gibi doğum öncesi tanı yöntemleri Talasemi ile mücadele etmekte çok yararlıdır.

+ Yorum Gönder