+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Çok gülmenin zararları nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Çok gülmenin zararları nelerdir?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Çok gülmenin zararları nelerdir?


  Reklam  Cevap: Çok gülmenin zararları

  Gülme âdâbı husûsunda Nebiyy-i zî-şân Efendimiz'in sünnetinden, mütebessim bir çehreye sâhip olmamız gerektiği anlaşılmaktadır. Bunun yanında güzel bir davranış veya söz karşısında gülmenin tabiî olacağı da âşikârdır. Ancak katıla katıla gülmek, güldürmeyi meslek edinerek bunun için saatlerce proğram yapmak gibi aşırı tavırlar uygun değildir. Zîra aşırı gülmek şakacılığın, nüktedanlığın veya güler yüzlü olmanın değil, Allâh'tan gâfil olmanın bir netîcesidir. Nitekim Fahr-i Kâinât Efendimiz :

  "Çokça gülmeyiniz! Gülmenin aşırısı kalbi öldürür. ” (Tirmizî, Zühd, 2) buyurmak sûretiyle bu gerçeğe dikkat çekmiştir. Hatta Efendimiz -sallallâhu aleyhi ve sellem:


  “Eğer sizler benim bildiklerimi bilseydiniz, az güler çok ağlardınız. ” (Buhârî, Tefsîr, 5/12)

  hadisiyle de âhireti kurtarma endişesiyle ağlamanın gülmeye tercih edilmesi gerektiğine vurgu yapmaktadır. Zira, ancak Allâh'ın azametini hissedenler ağlayabilir. Çok gülmek azamet-i ilâhîden habersiz olmaktan kaynaklanır. Bu sebeple Allâh Teâlâ :


  “Artık yaptıkları şeylere karşılık az gülsünler, çok ağlasınlar!” buyurmaktadır. (et-Tevbe 9/82)


 3. Misafir
  Çok gülmek kalbi karartır

+ Yorum Gönder
çok gülmenin zararları,  cok gulmenin zararlari,  gülmenin zararları nelerdir,  aşırı gülmenin zararları,  gulmenin zararlari,  gülmenin zararları,  çok gülmenin zararı nedir