+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Avrupada ev almak için mutlaka bankalarla anlaşmalı almak gerekiyor. banka faizle çalışıyor ne yapmak gerekir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Avrupada ev almak için mutlaka bankalarla anlaşmalı almak gerekiyor. banka faizle çalışıyor ne yapmak gerekir?

  Sual: esseamun aleykum ben hollandada yasiyorum.burda bi ew satin aldik.burdaki sistemlerde ew satin aldiginizda bankaya 30 yil borclaniyorsunuz .o parayi her duzenli olarak kira oder gibi oduyorsunuz.tabi her ay faizinide oduyorsunuz.ama burda ewi baska turlu almak mumkun degil.mecburen bi bankayLA anlasmalisin.bu sekide ew almak gunahmi.basta bilmiyordum.simdide coktan aldik bunu ogrenmek istiyorum.ne yapmam lazim ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Avrupada ev almak için mutlaka bankalarla anlaşmalı almak gerekiyor. banka faizle çalışıyor ne yapmak gerekir?


  Reklam  Cevap: Soru:
  Avrupa'daki müslümanlar banka vasıtasıyla mülk alırlarsa, kira miktarı faiz ödüyorlar, müddet bitince mülk kendilerine kalıyor cabadan. Bu durum müslümanların çok lehine oluyor ama, faiz olduğu için uygun değildir diyorlar, siz ne diyorsunuz?

  Cevap:
  Bir insanın normal yaşama ihtiyaçlarını karşılayan şeyler "aslî (temel) ve zaruri (zorunlu) ihtiyaçlar" olarak kabul edilir. Mesken ve dükkan (işyeri) da böyledir. Bunlara ihtiyacı olan müslümanın, bunlara harcayacak parası yoksa, faizsiz olarak da para bulamıyorsa, bu zorunlu ihtiyaçlarını karşılamak (mesela oturacağı bir eve sahip olmak) için bankadan kredi alabilir. Ama faiz ile kira birbirine denk düşüyor diye faizli kredi alıp -temel ihtiyaçlara girmeyen- mülk satın alarak servetini arttırma yoluna gidemez.
  Hayrettin Karaman+ Yorum Gönder