+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Cevap: hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir ?

  Cevap: hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir ? isimli yazı www.Mumsema.com

  Din ödevimde yardımcı oldunuz. Allah razı olsun.

 2. Misafir

  Cevap: hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir ?


  Reklam  saol kardeşim çok teşeküürler walla kısa ama öz

 3. Misafir
  Aciklayici bir site ayrica guzel bilgiler var.

 4. Misafir
  ewt gerçekten çok yardımcı oldunuz ben de 5.sınıfta okuyorum dkab kitabı 5.hazırlık çalışmalarına çok yararı oldu teşekkürler iyi ki varsınız.. ^_^

 5. jerusselam
  Devamlı Üye
  hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir ?


  Hasta ziyareti; hastanın hâl ve hatırını sormak, gönlünü almak ve gücü yettiğince ihtiyacını karşılamak demektir. Bu çerçevede hasta ziyareti müekked sünnettir. Vacip olduğu görüşünde olan âlimler de bulunmaktadır. Bir hastayı, bulunduğu yerleşim biriminde hiç kimse ziyaret etmez ve ihtiyaçlarını karşılamazsa orada yaşayan bütün Müslümanlar bundan sorumlu olurlar. Böylelikle tıpkı aç olanı doyurmak ve esir olanı esaretten kurtarmak gibi hasta ziyareti de farz-ı kifaye hükmünü alır.

  Hasta ziyaretinin gerek ferdi gerekse içtimâî birçok faydası vardır. Bunlardan bir kısmını şöyle özetleyebiliriz:

  1. Hasta ziyareti ibadettir. Dolayısıyla hastayı ziyaret eden kişi, büyük bir ecir ve sevap kazanır.
  2. Hastaya gösterilecek alâka sebebiyle ilahî rahmet ve rızaya kavuşmak mümkün olur.
  3. Hasta ziyareti günahlara keffarettir. İnsanın günahlardan arınmasına vesile olur.
  4. Hastalara teselli ve moral vermek, onların kalbini hoşnut etmek önemli bir sadaka hükmüne geçer.
  5. Din kardeşini ziyaret eden Müslüman’a melekler dua ve istiğfarda bulunur.
  6. Hadiste “Hastaların duasını alınız; onların duası makbuldür.” buyrulmuştur. Hasta ziyareti onların makbul dualarını almaya vesile olur.
  7. İnsanlar arasında sevgi, saygı ve hoşgörünün artmasına vesile olur.
  8. Hasta ziyareti, hastalara moral kazandırır ve hastalıklarının iyileşme sürecini hızlandırır. Böylece hastalıklarından şifa bulmalarını sağlar. Nitekim “Dostla buluşmak, hastaya şifadır.” denilmiştir.
  9. Hasta ziyareti, beşerî ilişkilerin en mükemmel şekilde yürütülmesine vesile olur. Dolayısıyla toplum düzeninin sağlanmasına olumlu katkı sağlar.

  10. Toplumu sürekli diri, sağlıklı ve güvenli tutmak; hasta, aciz ve düşkünlere ilgi duymak ve onları ziyaret edip yardımlarına koşmakla mümkün olur.

  Netice olarak diyebiliriz ki, hastaları ziyaret etmek, İslâmî ve insanî bir erdem olup Müslümanlara sevap kazandıran bir salih ameldir. İnsanların fikirlerine bakmaksızın, Müslüman olup olmadıklarını dikkate almaksızın bütün hastaları ziyaret etmek gerekir. Hasta ziyareti Yüce Allah’ın rızasına nâil olmaya en güzel bir vesiledir. Dolayısıyla kul, kimi ziyaret ettiğini değil, kimin emrini yerine getirdiğini düşünmelidir. Hasta ziyaretinin kısa tutulması, hastalara ümit bahşedici sözler söylenip gönüllerinin alınarak şifaları için dua edilmesi sünnettir. Hasta ziyareti, İslâm’ın önemle üzerinde durduğu, insanlar arasında sevgi, saygı ve dayanışmayı artıran güzel bir davranıştır.

+ Yorum Gönder
2. Sayfa BirinciBirinci 12
hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir,  hastaları ziyaret etmek niçin önemlidir açıklayınız,  hastaları ziyaret etmek neden önemlidir,  hasta ziyareti neden önemlidir,  hastalar niçin ziyaret edilmelidir,  hastalar niçin ziyaret edilir,  hastalar ni