+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hacca gidecek mali durumu olmayanın borç alarak hacca gitmesi caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hacca gidecek mali durumu olmayanın borç alarak hacca gitmesi caiz mi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Hacca gidecek mali durumu olmayanın borç alarak hacca gitmesi caiz mi?


  Reklam  Cevap: SORU:Selamünaleyküm. 2 sorum olacak hocam;

  1. Konyada doğdum ve evlendim. Eşim afyonlu kayın babam gile 15 günden az kalmak için gittim ve kurbanı orada hem bana hem eşime kestik ve kurbanın 2. günü konyaya döndük. tekrar üzerimize kurban vacip mi oldu yoksa afyonda kestiğimiz yeterli mi?


  2. Ben ve eşim çalışıyoruz hemen hali hazırda hacca gidecek kadar paramız yok ama hacca gitmeyi çok istiyorum arabam var ve hacca gidecek kadar para borç alsam hacdan gelince taksit taksit ödesem başıma bir hal gelirse arabayı satın borcumu ödeyin desem ve hacca gitsem haccım kabul olur mu? zengin olunca bana tekrar hacca gitmek farz mı olur yoksa ilk gittiğim hac yeterli mi?


  CEVAP:
  Selamünaleyküm.
  Kurban bir kere kesilir. Sizin Afyon’da kestiğiniz kurban kurbanınızdır, tekrarı gerekmez.
  Hacca nasıl giderseniz gidin. Herkese ömründe bir kere hac farz olur.
  Borç alarak da gitseniz haccınız yerini bulur, sonra zengin olsanız tekrarı gerekmez.

  Nureddin Yıldız  -----------------------

  SORU: Esselamualeyküm, muhterem hocam, umre ile ilgili size sormak istediğim bir sorum olacaktır; Eşimden borç para alarak umre’ye gitmeye niyetlenmek doğru bir iş midir? Kendisine bu borcumu ödeyeceğimi taahhüt ederek gitmek istiyorum ve şu an itibariyle bir işle meşgul değilim. Kendisine en kısa zamanda bir işe girip bu borcumu ödeyeceğimi söyledim. Aynı zamanda kiradayız, çok şükür evimizi bir şekilde geçindiriyoruz. Öğrenmek istediğim bu şartlar altında gitmem de sakıncalı mıdır? Sonuçta kendisinden alacağım borçla gideceğim ve ödeyeceğimi taahhüt ediyorum.

  CEVAP:
  Selamünaleyküm. Fıkhen hiçbir sakıncası yoktur,
  elbette gidebilirsiniz. Yeter ki ödeme vaadinizde samimi olun.
  Allah kabul etsin.

  Nureddin Yıldız


 3. musab
  Hadis Öğrencisi
  nureddin yıldız hoca bir kere kurban kesilir demiş ama ben cübbeli hocadan eğer 3.gün güneş batmadan eve dönerse kurban kesmesi gerekir diyen alimlerin olduğunu duymuştum.

 4. Katade
  Devamlı Üye
  Cevap: Hacca gidecek mali durumu olmayanın borç alarak hacca gitmesi caiz mi?

  Yoluna gücü yeten kimsenin hac etmesi farzdır. Bu itibarla, borçları ve aslî ihtiyaçları çıktıktan sonra, hac ibadetini yapmaya yetecek parası olan ve sağlığı da elveren kişinin hac etmesi gerekir. Borçlu olduğu halde, hac yapan kişi, bu farzı yerine getirmiş olur.


 5. Misafir
  komşusu ac ken tok yatan bızden deyildır bır sürü memlekette ac varken gıdılmez bunu gıdecek hacılara söyleyın

+ Yorum Gönder