+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bankalardan çekilen tüm faizli krediler helal mi haram mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bankalardan çekilen tüm faizli krediler helal mi haram mı?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Bankalardan çekilen tüm faizli krediler helalmi harammı?


  Reklam  Cevap: Bankadan kredi çekerek ev veya araba almak isteyen yada nakit ihtiyaçları içintüketici kredisi çekmek isteyen pek çok kişi Bankadan kredi çekmek haram mı? diye sormaktadır. Müslümanların dinen faiz alması kadar faiz ödemesi de haram kılınmıştır. Bankadan çekilen krediler karşılığında bankalara kredi ödeyecek olmamız nedeni ile bankadan kredi çekmek haramdır.

  Ancak günümüzde faizsiz bankacılık adı ile kurulan katılım bankaları kredi olarak değilde finansman olarak kredi seçenekleri sunmaktadır. Ancak bu krediler içinde ödenecek tutarların önceden belirlenmiş olması akıllarda soru işaretleri bulunmaktadır. Bu nedenle dini açıdan bankalardan kredi kullanmak faiz ödendiği için sakıncalı bulunmakta ve haram olarak kabul edilmektedir.

  Dinen faiz ödemenin haram kılınmasının ana sebebi faiz alan kişilerin daha da güçlenmesinin önüne geçilmesidir. Bankalar günümüzde kullandırdıkları krediler üzerinden büyük paralar kazanmakta ve yıl sonlarında rekor karlar açıklamaktadırlar.
  alıntı...

  Faiz (riba) yiyenler, ancak şeytan çarpmış olanın kalkışı gibi, çarpılmış olmaktan başka (bir tarzda) kalkmazlar. Bu, onların: Alım-satım da ancak faiz gibidir demelerinden dolayıdır. Oysa Allah, alışverişi helal, faizi haram kılmıştır. Kime Rabbinden bir öğüt gelir de (faize) bir son verirse, artık geçmişi kendisine, işi de Allaha aittir. Kim (faize) geri dönerse, artık onlar ateşin halkıdır, orada sürekli kalacaklardır.

  (Bakara Suresi, 275)

  Öyle bir zaman gelecek ki faiz yemeyen kalmayacak, yemeyene de tozu bulasacak"

  Ibnu Mesud (ra):
  Resulullah (sav) ribayı -faizi yiyene de, yedirene de lanet etti." (Ebu Davud ve Tirmizi`nin rivayetlerinde şu ziyade vardır: "(Faiz muamelesine) şahitlik edenlere de bu muameleyi yazana da...")
  alıntı.


+ Yorum Gönder
bankadan çekilen kredi haram mıdır,  kredi çekmek günahmı,  kredi cekmek harammi,  bankadan kredi çekmek haram mı,  kredi çekmek haram mı,  kredi çekmek günah mı,  kredi çekmenin günahı nedir