+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Derisi için yetiştirilen Çinçila/Çinçilya isimli hayvanı, derisi zarar görmesin diye elektirikle öldürmek caiz midir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Derisi için yetiştirilen Çinçila/Çinçilya isimli hayvanı, derisi zarar görmesin diye elektirikle öldürmek caiz midir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Derisi için yetiştirilen Çinçila/Çinçilya isimli hayvanı, derisi zarar görmesin diye elektirikle öldürmek caiz midir?


  Reklam  Cevap: Değerli kardeşimiz;

  Soru: Çinçilla denen kürk hayvanı yetiştirmek caiz midir? Tavşana benzeyen 8 aylık sonunda sadece kürkü için kesime gönderilen bir hayvan. Ayrıca bir kafeste dişileri boyunlarına bir ip bağlanılarak kafesin diğer bölümlerine geçmeleri engelleniyor. Bu hayvanın hakkına müdahale midir?

  Cevap: Can taşıyan her yaratığın korunması gerekir. Bitki ve hayvanların toplanması, kesilmesi ve kullanılması için ortada bir ihtiyaç bulunmalıdır. İhtiyaç yoksa veya başka bir yoldan ihtiyacı karşılamak mümkün ise canlılar itlaf edilemez.

  Soru: Çinçilya'yı postu için üretip postunu satmak istiyorum. Fakat bu hayvan hem fazla acı çekmemesi hem de kürkü değer kaybetmemesi ve zarar görmemesi için elektrikle öldürülüyor, ondan sonra derisi yüzülüyor. Böyle bir iş yapmak dinimizce caiz midir?

  Cevap: İnsan hayatı ve sağlığı için zaruri/gerekli olmadığından bu hayvanlara, derisini elde etmek için eziyet vermek ve öldürmek caiz olmaz.

  Prof. Dr. Hayrettin Karaman


  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder