+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Politeizm ne demektir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Politeizm ne demektir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Politeizm ne demektir?


  Reklam  Cevap: Çok Tanrıcılık (Politeizm)

  Politeizm ne demektir?

  Birden çok tanrının varlığına inanma; tanrısal gerçekliğin özü itibariyle bir değil de çok olduğunu savunan anlayıştır.Politeizmde(Putperestlik) Allah anlayışı nasıldır?

  Politeizme göre birden çok tanrı vardır ve tanrıların sayısı belirsizdir. Ayrıca çok tanrıcılık inancında tanrıların farklı görevleri bulunur ve her tanrının belirli bir görevi vardır.
  Bu inancı benimseyenler Allah'ın yaratıcı ve güçlü olduğunu kabul ederler. Ancak bunun yanında Allah'tan başkalarına olağanüstü güçler atfederek, onlardan yardım beklerler. Doğa güçlerini, ölüleri, bir takım hayvanları, ay, güneş, yıldız gibi gök cisimlerini tanrılaştırırlar. Eski Yunan mitolojilerinde oldukça yaygın olan inanç biçimidir.
  Çok tanrıcılık nasıl ortaya çıkmıştır?

  İnsanlar başlangıçta yüce bir yaratıcıya inanırken, zamanla değişik sosyal ve kültürel şartların etkisiyle tek tanrı inancından uzaklaşmışlardır. Bu durum onların başka bazı varlıklara yüce yaratıcıya ortak koşmalarına neden olmuş, böylece çok tanrıcılık veya putperestlik ortaya çıkmıştır.İslam dininin çok tanrıcılığa bakışı nasıldır?

  İslam dini çok tanrıcılığı Allah'a şirk koşmak (ortak koşmak) değerlendirmiştir ve şirkin her türlüsüne şiddetle karşı çıkmıştır. Allah'ın zatında, sıfatlarında ve fiillerinde eş ve ortak koşmaya, Allah'ın yanında başka ilahlar edinmeye "şirk", bu şekilde inanan kimseye de "müşrik" denir. Allah Kur'an'da "Allah kendisine ortak koşmayı elbette bağışlamaz" (Nisa suresi, 48) buyurarak, şirkin bağışlanmayacağını haber vermektedir.Çok tanrıcılık hangi dinlerde görülür?

  Çok tanrıcılık, eski Yunan, Mısır, Roma ve İslamiyet'ten önce Arap Yarımadası'nda çok yangındı. Günümüz dünya dinlerinden olan, Şintoizm ve Hinduizmde çok tanrıcılık inancı vardır. (Anlatım Osman Ay)


+ Yorum Gönder
politeizm nedir,  politeizm ne demek,  politeizm ne demektir,  politeizm,  politeist nedir,  politeizm nedır,  polıeizm nedır