+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Bebeklere Allah'ın isimleri verilebilir mi? Verilebilirse nelere dikkat edilmelidir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Bebeklere Allah'ın isimleri verilebilir mi? Verilebilirse nelere dikkat edilmelidir?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Bebeklere Allah'ın isimleri verilebilir mi? Verilebilirse nelere dikkat edilmelidir?


  Reklam  Cevap: Allah Azimüsşan’ın has isimleri kullara isim olarak verilmez. Ancak sıfatları isim olarak verilebilir.Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek ise pek güzel bir dikkattir. Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’iAbdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan mana pek güzel bir şekil alır.

  Nitekim Aziz isminin başına da bir (Abd) kelimesi ilave ederek, söylediğinizde azizin kulu manasına Abdülazizdemiş olursunuz. Mecburi olmasa da güzel bir hassasiyet olur.

  Rasulullah (sav)’ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır: Erkek ismi olarak,Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra… gibi isimler güzeldir. Kalın selametle...


+ Yorum Gönder