Konusunu Oylayın.: Bebeklere Allah'ın isimleri verilebilir mi? Verilebilirse nelere dikkat edilmelidir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Bebeklere Allah'ın isimleri verilebilir mi? Verilebilirse nelere dikkat edilmelidir?
 1. 14.Mayıs.2012, 07:13
  1
  Misafir

  Bebeklere Allah'ın isimleri verilebilir mi? Verilebilirse nelere dikkat edilmelidir?


  Bebeklere Allah'ın isimleri verilebilir mi? Verilebilirse nelere dikkat edilmelidir? Mumsema Çocuklara Allah’ın isimleri verilebilir mi?


 2. 14.Mayıs.2012, 07:13
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir
 3. 14.Mayıs.2012, 11:15
  2
  Fetva Meclisi
  Moderatör

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 23.Ocak.2007
  Üye No: 6
  Mesaj Sayısı: 9,482
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 102

  Cevap: Bebeklere Allah'ın isimleri verilebilir mi? Verilebilirse nelere dikkat edilmelidir?
  Allah Azimüsşan’ın has isimleri kullara isim olarak verilmez. Ancak sıfatları isim olarak verilebilir.Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek ise pek güzel bir dikkattir. Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’iAbdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan mana pek güzel bir şekil alır.

  Nitekim Aziz isminin başına da bir (Abd) kelimesi ilave ederek, söylediğinizde azizin kulu manasına Abdülazizdemiş olursunuz. Mecburi olmasa da güzel bir hassasiyet olur.

  Rasulullah (sav)’ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır: Erkek ismi olarak,Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra… gibi isimler güzeldir. Kalın selametle... 4. 14.Mayıs.2012, 11:15
  2
  Moderatör  Allah Azimüsşan’ın has isimleri kullara isim olarak verilmez. Ancak sıfatları isim olarak verilebilir.Mesela; Kerim, Halim, Kadir, gibi kelimeleri insanlara isim olarak vermek caizdir. Ancak bu isimlerin başına bir (Abd) kelimesi ilave ederek söylemek ise pek güzel bir dikkattir. Zira (Abd) kelimesini ilave ederek söylediğiniz takdirde Kerim’iAbdülkerim olarak söylersiniz. Bu takdirde Kerim’in kulu demiş olacağınızdan mana pek güzel bir şekil alır.

  Nitekim Aziz isminin başına da bir (Abd) kelimesi ilave ederek, söylediğinizde azizin kulu manasına Abdülazizdemiş olursunuz. Mecburi olmasa da güzel bir hassasiyet olur.

  Rasulullah (sav)’ın açıklamalarına göre en güzel isim olarak adlandırılanlardan bazıları şunlardır: Erkek ismi olarak,Abdullah, Abdurrahman, Muhammed, peygamberlerin isimleri, Hasan, Hüseyin ve diğer İslam büyüklerinin isimleri tavsiye edilen isimlerdir. Kız isimleri olarak da, Aişe (Ayşe), Fatıma, Zeyneb, Hatice, Cemile, Zehra… gibi isimler güzeldir. Kalın selametle...


+ Yorum Gönder