+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkek zenginse hanımını, Kadın zenginse fakir kocasını götürmek zorunda mı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkek zenginse hanımını, Kadın zenginse fakir kocasını götürmek zorunda mı?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Erkek zenginse hanımını, Kadın zenginse fakir kocasını götürmek zorunda mı?


  Reklam  Cevap: Hac'ın mali bir ibadet olması noktasından hareketle; Eşlerden, 1-Erkek zenginse(hacca mükellefse) kendisi ile beraber hanımını hacca götürmesinin hükmü nedir?

  2-Kadın zenginse, kendisi ile beraber kocasını hacca götürmesinin hükmü nedir?

  3- Hem kadın, hem erkek zenginse; hac mükellefiyetinin mali sorumluluğu nasıl olmalıdır?

  Erkek zenginse ve hanımın şahsi varlığı hacca gitmeyi gerektirecek ölçüye ulaşmamışsa, erkek hacca gider, hanımını götürme mecburiyeti yoktur. Buna reğmen hanımını da gönüllü olarak götürmüşse büyük bir sevaba nail olur. Kendisiyle beraber hanımı da hacı olur.

  Kadın zenginse, kocası fakirse, durum yine aynı olur. Kadın yükümlüdür, erkek ise hac göreviyle yükümlü değildir. Ancak kadının hacca fiili olarak gidebilmesi için yanında mahreminin bulunma zorunluluğu olduğu için kocasıyla beraber gider. Şayet kocasını götürecek kadar zengin değilse, nikah düşmeyen kardeşi vb. diğer yakınları gidiyorlarsa onlarla beraber gider. Mahremlerinden hiçbirisi yoksa o takdirde kadın mahremsiz hacca gidemiyeceğinden dolayı yerine vekil(bedel) gönderir. Kadınlardan oluşan bir guruba katılarak da gidebilir.

  Hem kadın hem de erkek zenginse, karı-koca birlikte kendi paralarıyla hacca giderler. Yani her biri mali sorumluluğu kendileri yüklenirler.


+ Yorum Gönder