+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Yatırm fonundaki birikimle hacca gidilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Yatırm fonundaki birikimle hacca gidilir mi?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Yatırm fonundaki birikimle hacca gidilir mi?


  Reklam  Cevap: İslam dininde faizin her çeşidi haramdır. Bu konuda gerçek şahıslarla faiz akdi yapmakla, hükmi şahıslarla faiz akdi yapmak arasında fark yoktur. Faizle işlem yapan kurum ve kuruluşlara yatırılan paradan elde edilen faizin herhangi bir ihtiyaç için kullanılması caiz değildir. Ayrıca böyle şeylerin yapılmasına rıza göstermek de günahtır. Bu itibarla yalnız paranın faizini alıp hazineye ya da fakirlere veya hayır kurumlarına vermekle günahtan kurtulmak mümkün değildir. Bir daha böyle haram bir şey yapmamak üzere tövbe etmek de gerekir.
  Kaynağı, miktarı, yeri ve amacı ne olursa olsun, faizin her çeşidi dinimizde haram kılınmıştır. Her nasılsa tahakkuk eden faizler, bir sevap beklemeksizin, fakirlere ve hayır kurumlarına aktarılabilir.
  Devlet tahvili ve repo yoluyla elde edilen gelirler faizdir, haramdır.
  Portföyünde tahvil, faizli bono ve dinen meşru olmayan faaliyetlerde bulunan şirketlerin hisse senetlerinin yer aldığı yatırım fonlarına ortak olmak, evrakını alıp satmak dinen caiz değildir.
  Uzmanlardan edinilen bilgiye göre bankaların A ve B tipi yatırım fonları portföyünün yaklaşık %50 si tahvil ve bono gibi faize dayalı kıymetli evraktan oluşmaktadır. Bu durumda ancak ana paranızla hacca gitmeniz uygun olur.


+ Yorum Gönder