Konusunu Oylayın.: Başkası adına tavaf caiz midir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 2 kişi
Başkası adına tavaf caiz midir?
 1. 14.Mayıs.2012, 06:05
  1
  Misafir

  Başkası adına tavaf caiz midir?

 2. 14.Mayıs.2012, 06:05
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Başkası adına tavaf caiz midir?

 3. 14.Mayıs.2012, 23:41
  2
  Muhasibi
  Devamlı Üye

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Ağustos.2007
  Üye No: 12
  Mesaj Sayısı: 15,775
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 159
  Bulunduğu yer: Gönlümün Mürekkep Lekeleri'de Fikir İşçisi

  Cevap: Başkası adına tavaf caiz midir?
  Kimi nafile tavaf yapan kardeşlerimiz, “Vefat eden annem, babam veya filanca arkadaşım için tavaf yapmaya niyet ettim” diyerek tavafa başlıyor. Tavaf sünnette; “rukû ve secdesi olmayan, kendisinde hayra yönelik dünya sözü konuşulabilen bir namaz türü” olarak tarif edilmiş ve Beytullah’ta kılınacak nafile namazdan daha faziletli sayılmıştır. Başkası adına namaz kılmak caiz olmadığı gibi tavaf da caiz olmaz. Yalnız hacda bütün halinde niyâbet (başkası adına hac yapma) caiz görülmüştür.
  Bu yüzden bir mü’min, tavafını Allah rızası için yapmalı ve tavaf sırasında isim zikrederek dilediği akraba ve dostlarına dua etmelidir.

  Beytullah’tan Notlar; Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN, ALTINOLUK - Mart 1998 4. 14.Mayıs.2012, 23:41
  2
  Devamlı Üye  Kimi nafile tavaf yapan kardeşlerimiz, “Vefat eden annem, babam veya filanca arkadaşım için tavaf yapmaya niyet ettim” diyerek tavafa başlıyor. Tavaf sünnette; “rukû ve secdesi olmayan, kendisinde hayra yönelik dünya sözü konuşulabilen bir namaz türü” olarak tarif edilmiş ve Beytullah’ta kılınacak nafile namazdan daha faziletli sayılmıştır. Başkası adına namaz kılmak caiz olmadığı gibi tavaf da caiz olmaz. Yalnız hacda bütün halinde niyâbet (başkası adına hac yapma) caiz görülmüştür.
  Bu yüzden bir mü’min, tavafını Allah rızası için yapmalı ve tavaf sırasında isim zikrederek dilediği akraba ve dostlarına dua etmelidir.

  Beytullah’tan Notlar; Prof. Dr. Hamdi DÖNDÜREN, ALTINOLUK - Mart 1998

+ Yorum Gönder