+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sövmek, saymak veya argo konuşmak günah mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sövmek, saymak veya argo konuşmak günah mıdır ?


 2. Galus
  Devamlı Üye

  Cevap: Sövmek, saymak veya argo konuşmak günah mıdır ?


  Reklam  Cevap: Küfretmek biz müslümanlara yaraşmayan bir davranıştır insanın acizliğini gösterir caiz değildir.

  İslam dini her türlü kötülük ve incitmeye karşıdır. Çünkü, İslam insanı insan etmeye gayret ediyor. Hakiki insaniyet mertebesine ulaştırır. Bu nedenle İslam, İnsanı her türlü kemalat ve güzelliğe ulaştıracak emirleri verdiği gibi, her türlü rezillikten ve çirkinlikten uzaklaştıracak fiilleri de yasaklamıştır.

  Bu külli kaidelerden hareketle diyebiliriz ki, küfür ve sövme dediğimiz karşıdaki insanları rencide ve rahatsız eden her türlü fiil günahtır ve haramdır. Çünkü Müslümanları rencide etmek haramdır ve insanı günahkar eder. Hatta kafir bile masum ve hatasız olsa, onu rahatsız etmek İslam dininde yasaktır. Çünkü, Peygamberimiz (a.s.m) “Kim bir zımmiye eziyet etse, şüphesiz ben onun hasmıyım / düşmanıyım." (Ebu Yusuf, Harac, Matbaatu's Selefiye, 1397 h. Kahire, s.135) diye buyurmuştur.

  Hangi durumda olursa olsun sövmek caiz değildir. İster kafire ister zalime farketmez, sövmek çirkin bir hareket olup mü'mine yakışmaz.


+ Yorum Gönder
küfürlü konuşmak günahmı