+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Özürlü öğrencilere mal olarak zekat verilebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Özürlü öğrencilere mal olarak zekat verilebilir mi?

  Sual: Selamun aleyküm.
  Bu ay benim ve eşimin üzerine zekat farz oldu. Bir tanıdığımız zihinsel engelliler eğitim merkezinde çalışıyor ve yardıma muhtaç öğrencileri olduğunu belirtti.
  1-Bu öğrencilere ayakkabı ve giyecek olarak zekatımı verebilir miyim? (Eski kullanılmış değil, yeni giyecek ve ayakkabı)
  2-Zekat verirken ailelerinin durumunu araştırmam şart mıdır? (30-40 öğrencinin ailelerinin dinen fakir olup olmadığını araştırmam imkansız, rehber hocanın gösterdiği öğrencilere verilmesini düşünüyorum).
  3-Bu çocuklarla bir araya gelmeyeceğim, rehber hocaları aracılığıyla giyecekler kendilerine iletilecek. Benim "Bu benim zekatımdır" gibi bir belirtimde bulunmam gerekiyor mu? (Bazı yerlerde "zekat verilirken "bu benim zekatımdır" demek gerektiği yoksa verilenin sadaka olacağını belirtmişler).
  Bu sorular eşliğinde zekatımın kabul olması için nasıl bir yol izlemem gerektiği konusunda beni bilgilendirirseniz çok sevinirim.
  Şimdiden Allah razı olsun. ? 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Özürlü öğrencilere mal olarak zekat verilebilir mi?


  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam.

  1- zekatı o şekilde verebilirsiniz ama eşyanın değeri olan parayı vermeniz daha iyi olur.
  2- öğrenci bulüğ çağına varmış ise (zengin değilse) zekatı verebilirsiniz.
  3- zekat vermesi için birilerini vekil etmeniz caizdir/geçerlidir.

+ Yorum Gönder