+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Kur'an-ı Kerim'deki melekler ve özellikleri Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Kur'an-ı Kerim'deki melekler ve özellikleri


 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Cevap: Kur'an-ı Kerim'deki melekler ve özellikleri


  Reklam  Cevap: Melekler tek tip midir, yoksa çeşit çeşit şekilleri var mıdır?
  Sorunun Detayı
  meleklerin erkeklik ve dişilik gibi özellikleri olmadığını biliyoruz peki melekler bir birbirlerinin aynı mıdır görünüm olarak yoksa onlarda insanlar gibi farklı farklı görünümlere mi sahiptir. (Yani birbirlerine benzerle mi)


  Melekler Nasıl Varlıklardır?

  Melekler Allah`ın nurdan yarattığı, gözümüzle göremediğimiz ruhanî varlıklardır. Melekler, sırf hayır işlemek ve Allah`a ibâdette bulunmak için yaratılmışlardır. Kötülük yapmaya kabiliyetleri yoktur. Çünkü Allah onlara, şehvet ve gazap gibi kötülüğe itici duygular vermemiştir. Meleklerin bizim gibi yemeleri içmeleri, yatıp uyumaları, evlenip çoğalmaları da yoktur. Onlar için erkeklik - dişilik söz konusu değildir. Gökte, yerde, her tarafta bulunurlar; kısa zamanda en uzak mesafeleri aşıp gitmeye, diledikleri şekil ve surette görünmeye güçleri yeter. Allah, onlara bu kuvveti vermiştir. Melekler, gece gündüz Allah`a ibâdetle, zikir, tesbih ve takdîs ile meşgul olurlar. Bu, onların gıdası hükmündedir. Allah`a asla isyan etmez, onun emirlerinden zerre kadar dışarı çıkmazlar. Mâsum ve itâatlidirler.

 3. Misafir
  cebrail,azrail,mikali,israfil

+ Yorum Gönder