+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Alay etmek ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Alay etmek ile ilgili hadisler


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Alay etmek ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: Alay etmek ile ilgili hadisler
  Alay Etmek Ve Gülmek Hadis

  Bir kimse ile alay etmek ve ona gülmek, sözünü ve işlerini, gülünç şekilde anlatmaktır. O kimse bundan kırıtırsa, haramdır. Allahü Teala:

  “Kimseye hakaret gözü ile bakmayın ve kimseye gülmeyin ki, o sizden daha iyi olabilir”, buyurdu. Resûlüllah (Sallallahü aleyhi ve sellem) buyurdu:

  “Bir kimseyi tevbe etmiş olduğu bir günahtan dolayı gıybet eden kimse, o günaha mübtela olmayınca ölmez” Sesi çıkacak kadar gül*mekten men'etmiştir. Buyurdu ki:

  “İnsan, benzerini yaptığı işe niçin gü*ler?” Yine buyurdu:

  “Alay edene ve insanlara gülene, kıyamet günü Cennetin kapısını açarlar ve oha gel gir derler. Yaklaşınca kapıyı kapatırlar. Dönünce yine bağırırlar, başka bir kapı acarlar. O ise o üzüntü ve gam arasında ezilir durur. Yaklaşınca kapı kapanır. Nihayet çağırırlar da gidemez. Anlar ki kendisi ile alay ediyorlardır”

  Komiklik ve maskaralık yapana gülmek, kimseyi rencide etmiyorsa, haram değildir. Şaka kısmından sayılır. Bir kimse rencîde olursa, haram olur.[166]

 3. Misafir
  Allah razı olsun sayenizde alay etmek ile ilgili hadislerle alay etmek hakkında bilgi edinmiş oldum. Kimseyle alay edilmeyeceğini öğrenmiş oldum.

+ Yorum Gönder
alay etmek ile ilgili hadisler,  alay etme ile ilgili hadisler