+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Her gün "Allah'ım varsan, iman nasip et Rabbim" diye dua ediyorum İmanı bulmak, Allah'ın var olduğunu öğrenmek için ne yapmam gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Her gün "Allah'ım varsan, iman nasip et Rabbim" diye dua ediyorum İmanı bulmak, Allah'ın var olduğunu öğrenmek için ne yapmam gerekiyor?

  Sual: Selamün Aleyküm,


  3 tane sorum var ;

  Ben iman eden birisi değilim, inkar ettiğimden değil, inanamıyorum sadece. Her gün "Allah'ım varsan, iman nasip et Rabbim" diye dua ediyorum. İmanı bulmak, Allah'ın var olduğunu öğrenmek için ne yapmam gerekiyor? (Soru 1)

  Tabir uygunsa vesveseler içindeyim, hareket edemiyorum. Anlatması güç ; bir yere dokunduğumu düşünün, dokunurken aklımda direk "iman etmemi Yavuz'a vereyim" (isim örnek olarak veriyorum) . Bunun anlamı, iman etmiyorum şu anda dedim ya, imanımın geçerli olması için Yavuz'dan izin almam/sormam gerekiyor anlamında.

  ve bunu geri almak için " İmanımı/ iman etme iznimi ne Yavuz'a ne de başkasına veriyorum " gibi düşünerek tekrar dokunmam gerekiyor. (Yada bu aklıma birine/birşeye bakarken geldiyse tekrar bakmam gerekiyor, tuşa basarken olduysa tekrar basmam gerekiyor gibi, örnekler çok uzar.) Yaptığım şeyi defalarca yapmak zorunda kalıyorum.

  Özür dilerim uzattım bu vesvese midir? Bundan kurtulmak için ne yapmam gerekiyor. (Soru 2)

  Ve son olarak, bir insan bilerek isteyerek " iman etmemi Yavuz'a vereyim, onun rızasını, iznini almam gereksin" dese bile, böyle bir hak/izin durumu/rıza durumu başka bir insana verilebilir mi? (Soru 3) ? 2. İnanc
  Devamlı Üye

  Cevap: Her gün "Allah'ım varsan, iman nasip et Rabbim" diye dua ediyorum İmanı bulmak, Allah'ın var olduğunu öğrenmek için ne yapmam gerekiyor?


  Reklam  Cevap:
  Ben iman eden birisi değilim, inkar ettiğimden değil, inanamıyorum sadece. Her gün "Allah'ım varsan, iman nasip et Rabbim" diye dua ediyorum. İmanı bulmak, Allah'ın var olduğunu öğrenmek için ne yapmam gerekiyor? (Soru 1)
  Öncelikle çok büyük bir yanlışın içindesin ALLAH'ın var olduğunu öğrenmek için ne yapmam gerekir diye sormuşsun
  Cevap verim öncelikle şöyle etrafına bak bakalım bir terslik görüyormusun örneğin kalbin ben artık yoruldum atmıyacağım diyormu ? ciğerlerin artık bıktım nefes pompalamıyacam diyormu ? güneş ben artık doğmayacam diyormu ? yağmur artık sıkıldım daha yağmıyacağım diyormu ? ? ? demekki bunları yöneten birisi var bunlar tesadüfen olmuyor Aynanın karşısına geç gözlerine bak burnuna bak kulaklarına bak bu saydığım uzuvlarında bir eksiklik varmı bir hata varmı ? kulakların kafandamı ? burnun ayaklarındamı ? demekki bunu yaratan bir şey var
  Örneğin anne karnındaki bir çocuk var anne ve babası bu cocuğa hiç müdahale etmeden bu cocuk eksiksiz olarak doğuyor gözü kulağı kalbi beyni diğer uzuvları eksiksiz bir şekilde hepsi yerli yerinde demekki bunuda yaratan düzene sokan ve buna ruh can veren bir şey var ..
  Sana birde bir tavsiyede bulunim Kuranı kerim mealini oku ....
  Anlamaya çalış anladıktan sonra hayatına geri dön ve bir bak bakalım ne eksiklerin varmış ne kadar yanlışın varmış..

 3. Kuranıanla
  Emekli
  İnancın dediği gibi Allahın kitabını okumadan kimse gerçekten iman etmiş olmaz,zira tek hidayet rehberi Kurandır

 4. Misafir
  Aynı anda birden başka işe odaklanamayan âlem, ibadetini yaparken ya Alemlerin Rabbiyledir yada değildir. Aciziyetimi bildiren Rahmet Sahibi EY SEVGİLİ, BEN VARLIĞININ ŞUURUNDA OLMADIĞIM ANI HİÇLİKTE BİLDİM. Bir bildiğim var oda hiçim. Herşey Sen de başlar Sende biter.
  LÂİLAHEİLLÂLLAH MUHAMEDURRASULULLAH...

+ Yorum Gönder