+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Her kim âşık olur ve askını gizler de iffet ve sabır gösterirse Allah onu bağışlar ve Cennete koyar Diye bir Hadis var mıdır ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Her kim âşık olur ve askını gizler de iffet ve sabır gösterirse Allah onu bağışlar ve Cennete koyar Diye bir Hadis var mıdır ?


 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: "Her kim âşık olur ve askını gizler de iffet ve sabır gösterirse, Allah onu ba


  Reklam  Cevap: '' Bir kadına aşık olupta iffetini koruyan ve bu aşk üzere ölen Şehid olarak ölür.'' diye bir söz naklediliyor.
  Bu hadis sahih midir yoksa uydurma mı?

  Bazı zayıf kaynaklarda, bu şekilde, bazılarında da biraz farklı olarak: "Her kim âşık olur ve askını gizler de iffet ve sabır gösterirse, Allah onu bağışlar ve Cennete koyar" (Hadîsin bütün kaynakları için bk. Muhammed Abdülkâdir Atâ, el-Gummâ`ale-llümmâz üzerine tahkîk 216) şeklinde rivayet edilen bir söz vardır. Ancak bu sözün dinin diğer emirlerini yerine getiren kimseler için söz konusu olacağı bilinmelidir.

  Ayrıca fitneye neden olacak sözlerin söylenmemesi için de güzel bir teşvik olabilir.

  Genellikle "mevzûât" kitaplarında bulunan bu söz için en iyimser olanlar, bunu en fazla"`zayıf hadîs" derecesine çıkarabilmişlerdir.

  Sorularla İslamiyet

+ Yorum Gönder
kim aşk