+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Eğer bir kadın eşine 3 defa boş ol derse boşanmış oluyor mu ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Eğer bir kadın eşine 3 defa boş ol derse boşanmış oluyor mu ?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: eğer bir kadın eşine 3 defa boş ol derse boşanmış oluyor mu ?


  Reklam  Cevap: İslam'da boşama yetkisi erkeğe verilmiştir
  kadın kocasına boş ol derse boşanma olmaz


  Ama evlenirken anlaşmalı olarak erkek kadına boşama hakkı yani tefvizi talak vekaleti vermişse o zaman boşanma olmuş olur.


 3. Kuranıanla
  Emekli
  İslam'da boşama yetkisi erkeğe verilmiştir
  kadın kocasına boş olderse boşanma olmaz
  Boşanma yetkisi hem erkeğin hem kadınındır Allah kadınada bu hakkı vermiştir..

  “O talak iki defa olur. Her birinden sonra kadını ya iyilikle tutmak, ya da güzellikle ayırmak gerekir… Onlara verdiklerinizden bir şey almanız size helal olmaz. Eşler, Allah‘ın koyduğu sınırlarda duramayacaklarından korkarlarsa, o başka. Allah’ın koyduğu sınırlarda duramayacaklarından siz de korkarsanız, kadının fidye verip kendini kurtarmasında her ikisi için de bir günah yoktur. Bunlar Allah’ın koyduğu sınırlardır. Onları aşmayın. Kim Allah’ın koyduğu sınırları aşarsa, işte onlar zalimlerdir.
  (Bakara 2/229)

  Ha deyince boşanma olmaz yada boş ol diyince bu tam bir fiyaskodur. Allah eşlerin boşanmamaları için bekleme süreleri tayin etmiş buda yeterli olmazsa eşlerin barışmaları için barışılmasını teşvik etmiştir.

  Eğer karı-kocanın arasının açılmasından endişe ederseniz, erkeğin ailesinden bir hakem, kadının ailesinden bir hakem gönderin. İki taraf (arayı) düzeltmek isterlerse, Allah da onları uzlaştırır. Şüphesiz Allah, hakkıyla bilendir, hakkıyla haberdardır. Nisa 35

  Bu kadar titiz davranan yüce rabbimizin ayetleri dururken tek taraflı boşama ve 3 kere boş ol ile boşanma gerçekleşmez 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Bu kadar titiz davranan yüce rabbimizin ayetleri dururken tek taraflı boşama ve 3 kere boş ol ile boşanma gerçekleşmez
  Boşanma yetkisi hem erkeğin hem kadınındır Allah kadınada bu hakkı vermiştir..

  Sünnete itibar edilmeyip kitaptan şahsına
  hüküm çıkarmaya çalışılırsa Ayetteki bildirim böyle aktarılır


  -------------


  Kadının Boşanma Yetkisi  Bakara Suresi’nin boşanma ile ilgili 228. Ayetinin sonu şöyledir
  “…Mâruf ölçüler içerisinde o kadınların erkekler üzerindeki hakkı, onların bunlara karşı olan hakkına denktir. Erkeklerin onlara karşı bir dereceleri vardır. Allah azizdir hâkimdir. (el-Bakara 2/228)”

  Ayetlerde talak, hulu ve iftida kararıdiye üç ayrı boşanma şekli hükme bağlanmıştır. Talak, erkeğin tek taraflı kararı ile yaptığı boşamadır. Talâkın geçtiği ayetlerde kadına yetki verilmemiştir. Talakta bulunan erkeğin, eşine verdiği mehirden ve diğer mallardan bir şey alamaması (Bakara 2/229) kadının bekleme süresi (iddet) bitinceye kadar onunla aynı evi paylaşma mecburiyeti ve süre bitinceye kadar yine tek taraflı kararı ile talaktan vazgeçme hakkı (Talak 65/1-2), boşanmanın önüne konmuş tabii engellerdir.

  Hul, evliliği yürütemeyeceklerine kanaat getiren kadın ile erkeğin, karşılıklı anlaşmalarıyla evliliğe son vermeleridir. Burada istek daha çok kadından geldiği için kadın evlenirken aldığı mehirden kocasına vermesi gerekir. Buna hul bedeli denir.

  Üçüncüsü iftidadır. İftidan, şartları gerçekleşdiği taktirde kadının tek taraflı iradesiyle evliliğe son vermesidir. Bakara Suresi‘nin 229. ayetinde şöyle buyurulur: Karı-kocanın Allah’ın hududunu yerine getiremeyeceklerinden siz korkarsanız kadının fidye vermesinde her eşe de bir günah yoktur.

  Evliliğin yüklediği sorumlulukları yerine getirememe korkusuna kapılan kadın, durumu yetkili makama bildirir. Çünkü ayetteki “..Siz korkarsanız...” ifadesi bunu gerektirir. Bu korkunun tespitinden sonra kadına iftidâda bulunabileceği bildirilir. Bundan sonra ister iftidâ da bulunarak evliliğe son verir, isterse evliliğe devam eder.

  Hudud, iyi geçinme ve nikah haklarını yerine getirmedir. Bunları yerine getirip getirmediğinin ispatı değil, yerine getiremeyeceğinden korkulması esastır.

  Hz. Peygamberin uygulaması ile konu, şüpheye mahal bırakmayacak şekilde açıklığa kavuşmuştur. Malik’in rivayet ettiği hadisi Şâfiî Ebu Dâvud, Tirmîzî, Nesâî ve İbn Mâce tahric etmiştir. İbn Huzeyme ve İbn Hıbban da sahih olduğunu söylemişlerdir[1].

  Amra’dan gelen rivayete göre Sâbit’in eşi olan Habibe’yi Peygamber alaca karanlıkta kapısının önünde bulur ve ne olduğunu merak edip durumunu sorar. Habîbe eşi Sâbit’le bir arada bulunmasının mümkün olmadığını evliliğe devam edemeyeceklerini söyler. Sâbit geldiğinde Rasûlullah ona: “İşte Habîbe. Söyleyeceğini söyledi.” der. Habîbe: Sâbit’in verdiği her şeyin yanında olduğunu ifade eder. Rasûlullah Sâbit’e onu ondan almasını emreder. Sâbit, Habibe’ye verdiğini alır ve Habîbe ailesinin yanına döner.

  Talâkın gerçekleşmesi nasıl kadının onayına bağlı değilse iftidânın gerçekleşmesi de kocanın onayına bağlı değildir.

  Koca evliliğe son vermek istediğinde bunu, bir yetkili makama başvurmadan yapabilir.

  Kadının evliliği sona erdirme kararı ya karşılıklı rıza ile ya da hâkime veya hakeme başvurarak gerçekleşmektedir.

  İşte erkeklerin kadınlara karşı dereceleri budur.


 5. Kuranıanla
  Emekli
  Ben buna itiraz etmedim ki misafirin sorduğu soruya verdiğin cevap kadına hiç hak tanınmamış gibi algılanıyor diye yazdım bunları bende biliyorum sevgili kardeşim

 6. Kuranıanla
  Emekli
  Evet kardeş, herşey erkeğin elinde gibi yazmışsın kadın boşanmak istediğinde yukarıdaki ayrıntılı açıklamada erkeğe ihtiyacı olmadığını gördük ilk yazınla bu çelişiyor

  İftidan, şartları gerçekleşdiği taktirde kadının tek taraflı iradesiyle evliliğe son vermesidir.


 7. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Evet kardeş, herşey erkeğin elinde gibi yazmışsın kadın boşanmak istediğinde yukarıdaki ayrıntılı açıklamada erkeğe ihtiyacı olmadığını gördük ilk yazınla bu çelişiyor
  sorulan soru: Kadın kocasına 3 kere boş ol derse boşamış olurmu?
  kadın kocasına 3 kere boş ol derse boşamış olmaz
  ama erkek kadını hiç kimseye danışmadan boşayabildiği için
  karısına üç yada bir kere boş ol derse boşamış olur.

  sorulan soru kadının boşama hakkı var mı,varsa bu nasıl gerçekleşir değildi.
  soruyu çarptırmana vede uzatıp durmana gerek yok


 8. Kuranıanla
  Emekli
  erkek kadını hiç kimseye danışmadan boşayabildiği için
  karısına üç yada bir kere boş ol derse boşamış olur.
  Benim demek istediğim boş ol sözü kızgınlıkla söylendiyse yada o an için geçerliliği yoktur boşamak isterse elbette boşayabilir uzatmak gibi bir niyetim yoktu Allaha emanet

 9. Misafir
  Slm yorumlarinizi okudum kafam karisti.erkek kadini 3 defa yada tartisma esnasinda ofkeyle bosar ise bu gecerli tm.peki kadin istemezse bosanmayi yada ayrilmak istemezler ise devam edebilirlermi.yani kadininda hakki varmi.cvp larsaniz cok sevinirim

 10. arifselim
  Yönetici
  Aleykum selam. Erkek boşadıktan sonra artık kadının istememesi bir şeyi değiştirmez. Eğer ayrılmak istemezlerse 3 talakın gidip gitmediğine bakılır ve ona göre hareket edilir eğer 3 talak gittiyse artık devam edemezler.

 11. Misafir
  2ay once esimle resmi nikahla bosandik ama dini nikahta bos ol denmedi dini nikahlada bosanmamizqerceklestimi esimle tekrar evlenmek istiyoruz simdi ne yapmamiz qerekiyo kafam cok karisti allah rizasi icin yardim edin

 12. arifselim
  Yönetici
  Resmi nikahın bitmesiyle bir talak gitmiş oluyor. Yeniden bir araya gelebilirsiniz. Bunun için yeni bir nikah kıymanız yeterlidir geriye 2 talak hakkını kalır.

+ Yorum Gönder
1. Sayfa 12 ... SonuncuSonuncu
kadın boş ol derse nikah düşer mi,  kadın kocasına boş ol derse,  kadın 3 kere boş ol derse,  kadın boşol derse ,  kadın kocasına 3 kere boşol derse ne olur,  kadının kocasına boş ol demesi,  kadın erkeğe boş ol derse