+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber Efendimiz (S.A.V.) 'in rum büyüğüne gönderdi mektupta neler yazar ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber Efendimiz (S.A.V.) 'in rum büyüğüne gönderdi mektupta neler yazar ?


 2. Altundal
  Devamlı Üye

  Cevap: Peygamber Efendimiz (S.A.V.) 'in rum büyüğüne gönderdi mektupta neler yazar ?


  Reklam  Cevap: Sahihi Buhari ve Müslim ile İbn-i Hişam’ın Siret-i Nebevi adlı kitabına istinaden Peygamber efendimiz (sav) Rum Kralı Herakliyus’a gönderdiği mektubun içeri şöyle:

  “Bismillahirrahmanirrahim.

  Allah’ın elçisi Muhammed’den Rum’un büyüğü Herakliyus’a,

  Selam hidayete tabi olanlara olsun.

  Emmâ ba’d! Seni İslâm’a çağırıyorum. İslâm’a gir, selâmeti bul! Allah da ecrini iki kat versin. Yüz çevirirsen, bütün tebeanın günahı üzerine olsun. “Ey Ehl-i Kitap! Sizinle bizim aramızda müşterek olan bir söze gelin: Allah'tan başkasına ibadet etmeyelim. Ona hiçbir şeyi ortak koşmayalım, Allah’ı bırakıp da birbirimizi Rabb edinmeyelim.! Eğer onlar yüz çevirirse siz deyin ki: “Şâhit olun, biz Müslümanlarız” (Âl-i İmran 64).”

  Timeturk’un incelediği koleksiyoncunun mektubuyla bu mektubun içeriği aynı.

  Ailesiyle de ilgili bilgi veren Yemenli şunları söyledi:

  “Ben çok köklü bir aileden geliyorum. Ailem Arap Yarımadası’nda yaşayan tanınmış bir Arap kabilesine mensuptur. Ailem ilim ve fıkıh ehlidir. Dedemin hayatın birçok alanında eserleri bulunmaktadır. Sıfatu Cezireti Arap ve el-İklil (onuncu cilt) gibi Arapların neseplerini anlatan kitaplarda bulabilirsiniz. Peygamber efendimizin (sav) mektubu gibi değerli eser ve eski el yazması kitapları nesilden nesile hiçbir zarar vermeden korumamız şeref ve nesep olarak bize yeter.”

  El Kaşam, mektubu neden Katar’da ve şimdi satmak istediği şeklindeki bir soruya şöyle cevap verdi; “Tüm dünyaya mektubun asıl sahibinin ben olduğumu ispatlamak ve hakaretlere uğradığı bu günlerde peygamberimize bir nebze yardım etmek ve Peygamberimizin insanlara hitap ederken sergilemiş olduğu rahmet ve güzel ahlakın boyutunu göstermek istedim.


+ Yorum Gönder