+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Neyin üstüne yenim ettiğimi hatırlamıyorum,bu durumda yemin etmiş olurmuyum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Neyin üstüne yenim ettiğimi hatırlamıyorum,bu durumda yemin etmiş olurmuyum

  Sual: ya ben bişeyi birdaki bi sahaba kadar yerine getirmeyecegime yemin ettim ama yeminim şöyle,sabah aklıma geldi ve onu düşündüm dedimki yemin ettim ama neyin üstüne ettigimi şunu yapmayacagıma yemin ediyorum demedim yemin ettim ve zaruri durum olmadıkça dedim ve şuan o görevimi yapmam gerekiyor fakat ben yeminlimiyim anlamadım lütfen aydınlatırmısınız sadece yemin ettim dedim. ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: neyin üstüne yenim ettiğimi hatırlamıyorum,bu durumda yemin etmiş olurmuyum


  Reklam  Cevap: Yemin keffareti vermeniz gerekir.

 3. mumsema
  aydınlatmaya devam...
  Yemin keffareti vermeniz gerekir.
  YEMİN KEFFARETİ
  Mü`akide yemininin hangi türünden olursa olsun bozulması, keffareti gerektirir. Normalde keffaret yemin bozulduktan sonra ödenir. Yemin bozulduktan sonra ödenen kefaretin mûteber olduğu konusunda ulema arasında hiç bir ihtilaf yoktur. Ancak önce kefaretin ödenip sonra yeminin bozulması durumunda bu kefaretin yeterli olup olmayacağı tartışmalıdır. Hanefilere göre, keffaret ister malla, ister oruçla ödensin mutlaka yemin bozulduktan sonra ödenmelidir. Bozulmadan önce ödenmesi caiz değildir. Şafiilere göre keffaret malla ödenecekse yemin bozulmadan önce de ödenebilir. Hanbelî ve Mâlikîlere göre kefaretin ister malla ister oruçla, yemin bozulmadan önce de sonra da ödenmesi caizdir.

  Yemin edilmeden önce keffaret ödenip daha sonra yemin edilmesi ve bozulması durumunda bu keffaret mûteber değildir. Bu konuda hiçbir görüş ayrılığı yoktur (Kâsânî, a.g.e., III,18; Ibn Kudâme, a.g.e., XI, 223-226; Şevkânî, Neylü`l-Evtar VIII, 268, 269; Necati Yeniel-Hüseyin Kayapınar, a.g.e., XII, 237, 138).

  Yemin keffareti; gücü yeterse bir köle azad etmek veya on fakiri sabahlı akşamlı doyurmak ya da on fakiri alışılmış biçimde giydirmektir. Kişi bu üçü arasında muhayyerdir. Ama bunlara gücü yetmezse,peşi peşine üç gün oruç tutar. Orucun arası hayız dahil hiç bir özür sebebiyle kesilmez, kesilmesi halinde yeniden başlanmalıdır. Yemin kefaretinin gereği ve bu şekilde ödeneceği Kur`ân-ı Kerîm`le sabittir. Ve âyet gayet nettir. (Bkz. Maide, 5/89). Onun için konu ile ilgili görüş farklılığı yoktur.


 4. Misafir
  Ben babama iki kardeşimin ölü yüzünü öpeyimki anneme bişey demicem dedim sanırım ama annememi yoksa kimseyemi dediğimi hatırlamıyorum iki kelime arasından hangisini dediğimi bilmiyorum fakat erkek arkadaşıma bahsettim bu konudan yeminim bozulmuşmudur lütfen yardım edin

+ Yorum Gönder
yemin ettiğimi hatırlamıyorum