+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Farklı meyveleri aşı yapmak caiz midir? Mesela elma ağacına kiraz aşılamak gibi... Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Farklı meyveleri aşı yapmak caiz midir? Mesela elma ağacına kiraz aşılamak gibi...


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Farklı meyveleri aşı yapmak caiz midir? Mesela elma ağacına kiraz aşılamak gibi...


  Reklam  Cevap: Bir meyve fidanına başka tür meyve aşısını aşılamak, o ağacın fıtratını bozduğu için caiz görülmemiştir.
  Nitekim Kur'an-ı Kerim'de “Allah'ın yaratışını (fıtratı) bozanlar şeytanın dostu olup hüsrana uğrayanlar" olarak nitelendirilir.
  Günümüzde sıkça söz edilen hormon skandalı bunu başka açıdan tezahürü sayılmaktadır. Hormonlu gıda temelde meşrû bir gıda olmakla birlikte inceleme ve tahlil sonucunda, sırf hormon uygulaması yüzünden yiyen kimsenin vücuduna zarar verecek bir nitelik kazandığı ortaya çıkarsa, hastalıklı hayvan veya bozuk gıda maddesi hükmünde bulunur.
  Yani insana vereceği zararın durumuna göre, böyle bir hayvanın etini veya meyveyi yemek haram veya mekruh olur. Ancak bu gıda, tahlil sonucu insan vücudu için zararlı unsurlar taşımazsa helâldir.
  Fakat bir ağacın fıtratını bozmadan, onu çeşitli haşerelerden ve zararlı maddelerden korumak amacıyla yapılan aşılama caizdir. Bunda fıtratı bozacak bir durum yoktur. Peygamberimiz (sav) devrinde de hurma ağaçları aşılanmaktaydı.
  Kaynaklar:

  - Şamil İslam Ansiklopedisi
  - Faruk Beşer, Fetvalarla Çağdaş Hayat.

+ Yorum Gönder
ağaca aşı yapmak günahmı,  farklı türlere ağaç aşılama caşzmi