+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Altı rekat seferi namazım kazaya kaldı bunları dört rekat mı iki rekat mı kılmam gerekiyor? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Altı rekat seferi namazım kazaya kaldı bunları dört rekat mı iki rekat mı kılmam gerekiyor?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Altı rekat seferi namazım kazaya kaldı bunları dört rekat mı iki rekat mı kılmam gerekiyor?


  Reklam  Cevap: seferilikte kazaya kalan namazlar


  Ne zaman seferi olunacağı konusunda iki ayrı görüş vardır:

  1- Mesafeyi esas alanlar. bu anlayışa göre 90 km kadar bir yolculuğa çıkılırsa seferi sayılacağından namazlarını kısaltır.

  2- Zamanı esas alanlar. bunlara göre 3 gün yolculuk yapmak kişiyi seferi yapar. bu durumda namazlarını kısaltabilir. yoksa kısaltamazlar.

  Hanefilere göre seferi olan birisinin dört rakatlı namazları 2 kılması gerekir. Ancak 4 olarak da kılsa namazı geçerlidir. Şafilerde ise yolcu bile olsa tam kılmak daha faydalıdır. Farz edelim ki gerçekten seferi olduğumuz halde namazı tam kılsak bile, namazımız geçerlidir. Eğer gerçekten seferi değilsek bu durumda iki kılmak namazımızı bozar. O halde ihtiyaten de dört kılmanın daha isabetli olacağını düşünüyoruz. Bununla beraber bir anlayışı esas alıp ona göre hareket etmek, diğer anlayış sahiplerini de kötülememek gerekir.

  Bu durumda kendinizi seferi olarak kabul ediyorsanız kazalarını da seferilikteki gibi kısaltarak kılarsınız. Eğer seferi olarak görmüyorsanız o takdirde kazasını da tam olarak kılarsınız.
  SİE


 3. islamyolu
  Emekli
  Sabah , namazını 2 kılarsın.

  öğle , ikindi , yatsı yı 2 kılarsın.

  Akşam ve Vitir 'i 3 kılarsın

+ Yorum Gönder