+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Tuvalete girmeden önce okunacak dua nedir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Tuvalete girmeden önce okunacak dua nedir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Tuvalete girmeden önce okunacak dua nedir?


  Reklam  Cevap: TUVALETE GİRMEDEN ÖNCE YAPILAN DUÂ:
  (( [ بِسْمِ اللهِ ] اَللَّهُمَّ إِنيِّ أَعُوذُ بِكَ مِنَ الْخُبُثِ وَالْخَبَائِثِ ))
  10-“[Allah’ın adıyla] Allahım!Pislikten ve pis olan şeylerden (erkek ve dişi şeytanlardan) sana sığınırım.” 3. Saif Al-Din
  Devamlı Üye
  Girmeden önce okunanı hatırlıyorum ama çıkınca da okunan bir dua vardı onu da paylaşır mısınız ?

 4. Muhasibi
  Editör
  Elhamdü lillâhillezî ezhebe anni'l-ezâ ve âfânî..."

  "Bana rahatsızlık veren şeyleri giderip, sıhhat ve afiyet hibe eden Allah'a hamd olsun."

  Efendimiz tuvalet çıkışında bazan da "Gufrâneke yâ Rab" der, böyle rahatlama nimetleri karşısında İlâhî lûtfa teşekkür ederdi.


 5. mum
  Administrator
  tuvalete girmeden önce okunan dua
  TUVALETTEN ÖNCE OKUNACAK DUA

  Helaya girerken hadis-i şerîfte zikredilen şu duayı okumalıdır:

  Zeyd b. Erkâm (r.a.)’den rivayet edildiğine göre şöyle demiştir: Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Muhakkak şu abdest bozulan yerler, (cin ve şeytanların) bulunduğu yer(-ler)dir. Şu halde biriniz, helâya g(irmek iste)diği zaman: ‘Allâhumme innî eûzu bike mine’l-hubusi ve’l-habâisi/Allah’ım! Muhakkak ki ben, erkek şeytanlardan ve dişi şeytanlardan sana sığınırım!’ desin.” (İbn-i Mâce, et-Tahâratu ve Sünenuhâ, 9)

  Saîd b. Mansûr’un Sünen’inde yer alan bir hadise göre, helaya girerken bu duayı okumadan önce besmele çekmek sünnettir.

  Ali b. Ebî Tâlib (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurmuştur: “Cinlerin gözleriyle Âdemoğullarının avret (mahal)leri arasındaki perde, onlardan birinin helâya g(irmek iste)diği zaman: ‘Bismillâh’ demesidir.” (Tirmizî, Cumua‘, 74)

  Enes (r.a.)’den rivayet edildiğine göre Nebi (s.a.v.), helaya gir(mek iste)diği zaman: “Bismillâh, Allâhumme innî eûzu bike mine’l-hubusi ve’l-habâisi/Allah’ın adıyla (başlarım)! Allah’ım! Muhakkak ki ben, erkek şeytanlardan ve dişi şeytanlardan sana sığınırım!” derdi. (İbn-i Ebî Şeybe, Musannef, Tahârât, 1, c.1, s.11, h.no:5)

  Helaya girmek isteyen kimse, hadis-i şerîfte geçen duayı okuyarak Allah’a sığınmalı ve sol ayakla girmelidir. Bu, bütün âlimlere göre müstehabdır.

+ Yorum Gönder
tuvalete girmeden önce okunan dua,  tuvalete girmeden önce okunacak dua,  tuvalete girmeden önceki dua