+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Erkeklerin kullanmaları için altın bilezik ve yüzük yapmak caiz mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Erkeklerin kullanmaları için altın bilezik ve yüzük yapmak caiz mi?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Erkeklerin kullanmaları için altın bilezik ve yüzük yapmak caiz mi?


  Reklam  Cevap: Altın kullanımıyla ilgili hadislerden hareketle, fıkıh bilginlerinin çoğunluğu altın yüzük kullanımının erkeklere yasak olduğunu belirtmişlerdir.

  Altın bilezik kadınlara ait bir zinet eşyasıdır. Bunun erkekler tarafından kullanılmasında yaygın bir örf bulunmadığı gibi, kullanımını gerekli kılan herhangi bir sebep de yoktur. Dolayısıyla erkeğin, kadınlara benzemesi ve kadınların kullandığı çeşitli süs eşyasını kullanması dinen uygun değildir.

  Dinimizde haram kılınan şeylerin yapılması günah olduğu gibi, bunların yapılmasına yardımcı ve aracı olunması ve bunlara rıza gösterilmesi de günahtır. Bu itibarla, altın imalatı yapan Müslümanın bir zorunluluk olmadıkça sadece erkeklerin kullanacağı altın bilezik üretmesi uygun değildir.
  "Kuyumcunun (sadece erkeklerin kullanabileceği) altın yüzük imal etmesi ve satması da uygun değildir."(Muhammed Sirbinî el-Hatib, Mugnil-muhtâc I/307)
  S:İSLAMİYET


+ Yorum Gönder