+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Öfke ve Kinin yaratılmasındaki hikmet ne olabilir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Öfke ve Kinin yaratılmasındaki hikmet ne olabilir?


 2. muvahhidim
  herşey O'nun için..!

  Cevap: Öfke ve Kinin yaratılmasındaki hikmet ne olabilir?


  Reklam  Cevap: (4316)- Hz. Ebû Hüreyre (radıyallahu anh) anlatıyor: "Bir adam: "Ey Allah'ın Resulü! Bana kısa bir nasihatta bulun, uzun yapma! Tâ ki nasihatini unutmayayım" demişti. [ve birkaç kere tekrar etmişti]. Aleyhissalâtu vesselâm (bir kelimeyle):

  "Öfkelenme!" cevabını verdi!"
  [Buhârî, Edeb 76; Tirmizî, Birr 73 (2021); Muvatta, Hüsnü'l-Hulk 11, (2, 906).]  (4313)- Ebû Vâil (radıyallahu anh) anlatıyor: "Urve İbnu Muhammed es-Sadî'nin yanına girdik. Bir zât kendisine konuştu ve Urve'yi kızdırdı. Urve kalkıp abdest aldı ve:

  "Babam, dedem Atiye (radıyallahu anh)'den anlatır ki, o, Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın şöyle söylediğini nakletmiştir:

  "Öfke şeytandandır, şetyan da ateşten yaratılmıştır, ateş ise su ile söndürülmektedir; öyleyse biriniz öfkelenince hemen kalkıp abdest alsın."
  [Ebû Dâvud, Edeb 4, (4784).]  (4315)- Hz. Muâz İbnu Cebel (radıyallahu anh) anlatıyor: "İki kişi Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm)'ın huzurunda küfürleştiler. (Öyle ki) birinin yüzünde (diğerine karşı) öfkesi gözüküyordu. Resulullah (aleyhissalâtu vesselâm):


  "Ben bir kelime biliyorum, eğer onu söyleyecek olsa, kendinden zuhur eden öfke giderdi; Eûzu billahi mineşşeytanirracim"
  buyurdular.
  [Tirmizî, Da'avat 53, (3448); Ebû Dâvud, Edeb 4, (4780).]


+ Yorum Gönder