+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İmama uyup imamdan önce rüku ve secde yapmak Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İmama uyup imamdan önce rüku ve secde yapmak

  Sual: imam zammi sureyi bitirdikten sonra allahü ekber deyip,kendisi gec haraket ettiginden dolayi cemaat imamin sesini duyar duymaz rüku ve secdeye gidiyor,bu durumda sürekli cemeaat,imamdan önce rüku ve secde yapmis oluyor,bu durumda böyle bir imamin arkasinda cemaatle namaz kilmak caizmi,bu hususda namazimizin tehlikeye girmesinden korkuyorum,bazi zaman bu sahsin imamlik yaptigini görünce cemaati birakip evde tek basina kiliyorum,imamlik yapan bu sahis uyarilarada pek kulak vermiyor,böyle bir sahsin imamlik yapmasi caizmi ? ? 2. Ercan
  Devamlı Üye

  Cevap: imama uyup imamdan önce rüku ve secde yapmak


  Reklam  Cevap: İmamdan önce rüku ve secdeye gitmek namazı bozar. namazın iadesi gerekir.

 3. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Cemaatle namaz kılınırken, imamdan önce rükû ve secdeye gitmek veya ondan önce rükû veya secdeden doğrulmak. Bu davranışın muktedînin namazını bozacağı, imamdan önce rükû ve secdeden başını kaldırmış kişinin rükû ve secdeye geri dönüp imamla birlikte hareket etmesi, aksi halde o rek`atın eksik kalacağı ve sonradan tamamlanması gerektiği, bu da yapılmazsa namazının bozulmuş olacağı görüşleri de mevcuttur.
  diyanet gov.tr


+ Yorum Gönder