+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Giresun ilinin doğal güzellikleri nelerdir? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Giresun ilinin doğal güzellikleri nelerdir?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Giresun ilinin doğal güzellikleri nelerdir?


  Reklam  Cevap: GİRESUN MESİRE YERLERİ: Giresun’un zengin orman dokusu, özellikle, orman içi dinlenme yerlerinin düzenlenmesine olanak vermiştir. Bunun dışında ildeki birçok tarihsel yapıt ve fındıklıklar da, mesire yeri olarak kullanılmaktadır.
  ÇAMLIK KALESİ: Merkez llçe’de yer alan, günübirlik kullanıma açık bir dinlenme yeridir. Kent içi yeşil alan niteliğindeki Çamlık Kalesi’nin değeri, çevresindeki zengin doğal ormanlardan gelmektedir. Dinlenme yerine, lokanta, büfe, tuvalet, içme suyu, masa-bank, ocak, otopark gibi hizmetler getirilmiştir. Yararlanıma en uygun dönemi mayıs-eylül ayları arası olan Çamlık Kalesi dinlenme yerinden günde 1.500 kişi yararlanabilmektedir.
  SALON ÇAYIRI: Giresun-Dereli devlet karayolu üzerindeki Salon Çayırı, ladin ormanları içinde, günübirlik gezilebilen bir orman içi dinlenme yeridir. Otel, lokanta, büfe, içme suyu, masa-bank, ocak, otopark gibi tesislerin geliştirildiği dinlenme yerinden, günde 1.500 kişi yararlanabilmektedir. Salon Çayırı dinlenme yerinin en yoğun kullanım dönemi 15 Mayıs-15 Eylül tarihleri arasıdır.
  KULAKKAYA: Giresun-Dereli-Şebin-karahisar devlet karayolu üzerinde, Balaban Dağları eteklerinde yer alan Kulakkaya, günübirlik olarak gidilebilen bir orman içi dinlenme yeridir. Günde 1.000 kişinin yararlanabildiği dinlenme yerinde otopark, tuvalet, masa-bank, ocak gibi tesisler vardır. Kulakkaya’nın yararlanıma en uygun dönemi mayıs ve eylül ayları arasıdır.
  İlde, bunların dışında, öbür mesire yerleri arasında, Aksu Deresi, Hasırüstü, Alçakbel, Üçköprü, Saydere, Asarcık, Hisarüstü, Giresun Adası ile Tamzara, Tamdere, Kümbet ve Bektaş yaylaları sayılabilir.
  GİRESUN MAĞARALAR: Giresun’da mesire yeri olarak da kullanılan kimi doğal mağaralar bulunmaktadır. Bunların önemlileri arasında, Gedikkaya, Acısu ve Tepesidelik mağaraları sayılabilir. Merkez llçe’nin doğusundaki Gedikkaya kartal gagasını andıran bir görünümdedir.
  Bulancak llçesi’ndeki Acısu Mağarası dışında, ildeki bir başka ilginç mağara da Tepesidelik’tir. Bu mağaranın adı, üstündeki bir delikten gelmektedir.
  Giresun’daki öteki mağaraları ise Tirebolu’daki Kan ve Mindehor; Görele’deki Haç Dağı; Dereli’deki Durkaya ve Bandil-oğlu oluşturmaktadır.
  GİRESUN İÇMELER VE KAPLICALAR: Giresun İli, şifalı su kaynakları bakımından fazla zengin değildir. İldeki şifalı sular arasında Merkez llçe’deki İnişdibi; Dereli’deki Çamlıköy, Yavuz Kemal; Espiye’deki Cüce Köyü, Bahanos, Karaaslan ve Şebinkarahisar’daki Şebinkarahisar maden suları sayılabilir.
  GİRESUN PLAJLAR: Giresun kıyılan bir doğal plaj durumundadır. Belediye Plajı, Merkez llçe’ye 3 km uzaklıktadır. Belediye Plajı’nın yanında ayrıca bir plaj daha vardır. Merkez llçe’nin doğusunda ise Uzuncakum Plajı uzanmaktadır, tideki öbür plajlar arasında, Giresun, Efes ve Nebioğlu sayılabilir.

+ Yorum Gönder
giresunun doğal güzellikleri nelerdir