Konusunu Oylayın.: Çorum ilinin doğal güzellikleri nelerdir?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 7 kişi
Çorum ilinin doğal güzellikleri nelerdir?
 1. 19.Nisan.2012, 23:23
  1
  Misafir

  Çorum ilinin doğal güzellikleri nelerdir?


  Çorum ilinin doğal güzellikleri nelerdir? Mumsema Çorum ilinin doğal güzellikleri nelerdir?


 2. 19.Nisan.2012, 23:23
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Çorum ilinin doğal güzellikleri nelerdir?

 3. 20.Nisan.2012, 21:05
  2
  bekir34
  Eğri ok, doğru yol almaz

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 22.Mayıs.2011
  Üye No: 87506
  Mesaj Sayısı: 333
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 4

  Cevap: Çorum ilinin doğal güzellikleri nelerdir?
  Çorum tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle gezilip görülmesi gereken nadide illerimizden biridir içerisinden birbirinden güzel tarihi kalıntılar ve doğal tabiat güzellikleri barındıran bu ilimizin öne çıkan gezilmesi gereken yerler şöyledir:
  Tarihi Eserleri
  YAZILIKAYA TAPINAĞI: Hattuşa’nın en büyük ve en etkileyici kutsal mekanı şehrin dışında yer alan yüksek kayalar arasına saklanmış Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı’dır. Tapınak’ta 90’dan fazla tanrı tanrıça hayvan ve hayal ürünü yaratıklar kaya yüzeyine işlenmiştir.
  Tanrı ve tanrıça dizileri İmparatorluk panteonunun baş tanrıları olan fırtına tanrısı ve güneş tanrıçası’ nın maiyetini oluşturuyordu. Bu yorum sonucunda; Yazılıkaya “Yeni yıl şenlikleri evi” olarak tanımlanabilir. Hitit kült (dini tören) metinlerine göre yeni yıl ve ilkbahar törenlerinde bir araya gelen tüm tanrılar “fırtına tanrısı’nın evi’nde” toplanırlardı. Bu şenlikte kentin diğer tüm tapınaklarından tanrı heykellerinin törensel bir alayla Yazılıkaya’ ya taşınmış olabileceği değerlendirilmektedir.
  ALACAHÖYÜK: Çorum’un 45 km. güneybatısında Ankara’nın 160 km. doğusundadır. Eski Tunç Çağı ve Hitit çağında çok önemli bir kült (dini tören) ve sanat merkezi olan Alacahöyük’te 4 uygarlık çağı açığa çıkartılmıştır.
  Alacahöyük’te 1. uygarlık çağı Hellenistik Roma Bizans Selçuklu-Osmanlı dönemleri ile temsil edilmektedir. 1. kültür katta Geç Frig çağında höyüğün her yanı iskan edilmiştir. Küçük evlerden oluşan bu kat seramiğine göre M.Ö. 650’den daha eski değildir.
  ORTAKÖY – ŞAPİNUVA: Hitit Devletinin önemli kentlerinden biri olan Şapinuva (Ortaköy) Çorum’ un 53 km. güneydoğusundadır. Çekerek nehri etrafında yer alan Göynücek Ovası ile Alaca Ovası arasındaki geçit üzerindedir.
  İskilip Kaya Mezarı: İlçe merkezinde bulunan ve Osmanlı Dönemine tarihlenen kalenin üç yanı sarp kayalık olup sadece kuzey-batıdan çıkış mümkündür. Kalenin inşa edildiği sarp kayalığın eteklerinde Roma Devrine ait kaya mezarları bulunmaktadır.
  Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı : Çorum-Osmancık karayolunun Kırkdilim mevkiinde yolun sağında derin vadilerin oluşturduğu engebeli bir arazi üzerinde yer almaktadır. Hellenistik Döneme tarihlenmekte olup (M. Ö. II. yy) komutan İKEZIOS’a aittir. Çay seviyesinden yüksekliği 65 m. dir.
  ÖREN YERLERİ: Hattuşa 1986 yılından beri UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesinde” ayrıca burada bulunan çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılından itibaren yine UNESCO’nun “Dünya Belleği Listesinde” yer almaktadır. Bugüne kadar bulunmuş olan 31.519 adet çivi yazılı tablet halen İstanbul’ daki Müzeler (Eski Şark Eserleri Müzesi Arkeoloji Müzesi) Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Çorum ve Boğazkale Müzelerinde korunmaktadır. Akadça ve Hititçe olan Boğazkale tabletleri bir devlet arşivi belgeleri olarak kanunlar antlaşmalar ve yazışmaların yanısıra dini ve edebi metinlerden oluşmaktadır.
  Hattuşa-Boğazkale: Mısır Babil ve Mitanni gibi Eski Doğu’nun büyük güçlerinden biri olan Hititler yaklaşık M.Ö. 1200 yıllarına kadar Anadolu’nun büyük bir kısmına ve zaman zaman da Kuzey Suriye’ye hükmetmişlerdir. Bu İmparatorluğun başkenti Hattuşa Çorum’un 80 kilometre güneybatısında Boğazkale ilçesindedir. Bölge 1988 yılında Tarihi Milli Parklar statüsüne alınmıştır.
  Hattuşa 1834 yılında Fransız mimar Charles Texier tarafından keşfedilmiştir. Bu sadece Hattuşa’nın keşfi değil tamamen unutulmuş olan Hititlerin keşfi olarak da algılanabilir. 1893-94’te Ernest Chantre’nin birkaç sondaj yapmasına ve ilk çivi yazılı tabletleri yayınlamasına kadar ki dönemde pek çok bilim adamı ve gezgin Hattuşa’yı ziyaret etmiştir.
  Osmancık Kandiber Kalesi: İlçe Merkezinde Kızılırmak’ın kuzey kenarındaki tabii kayalığın üzerine inşa edilmiştir. Selçuklu Dönemine tarihlenen kale içinde ikinci bir kapı daha bulunmaktadır. Kale İstanbul’dan Amasya’ya uzanan ticaret yolu üzerindedir. Kalenin güneyinde Roma Dönemi kaya mezarları yer almaktadır.
  Hacıhamza Kalesi: Hacıhamza Beldesindeki İncesu Deresi’nin kuzeyinde yer alan kale yamuk planlıdır. Şeriye Sicil kayıtlarında III. Ahmet tarafından 1723 yılında yapıldığı anlaşılan kale 1940’lı yıllara kadar kasaba halkını içinde barındırmıştır.
  Sungurlu Saat Kulesi: Kule 1891 yılında Kaymakam Edip Bey tarafından yaptırılmıştır. Kare prizma gövdelidir. İkinci kat hariç her katta yuvarlak kemerli küçük pencereler yer alır. Kesme taştan yapılan kulenin en üst katında dalgalı saçaklı ahşap bir köşk onun altında dört yönde yuvarlak saat kadranı ve altta demir parmaklıklı bir balkon bulunur.
  Koyunbaba Türbesi: Osmancık İlçe merkezinde bulunan ve Osmanlı padişahlarından Sultan II. Beyazıt zamanında 1469 tarihinde yaptırılan türbe yüksekçe bir tepe üzerinde kurulmuştur. Evliya Çelebi’ye göre türbe alanında cami yemekhane ziyafet odası konuk evleri ve kurşun kaplı bir türbe yaptırılmıştır. Ancak türbe dışındaki yapıların bugün temelleri kalmıştır. Türbenin çift kanatlı derin oyma tekniği ile işlenmiş ahşap kapısı bugün Çorum Müzesi’nde korunmaktadır. Türbe 1989 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.
  Veli Paşa Hanı: Çepni Mahallesinde yer alan han Yozgat Beylerinden Veli Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapım tarihi bilinmemektedir. Ahşap olan ve 1.000 m². lik bir alanı kaplayan han iki katlı olup yalnız ön cepheye bakan köşk bölümü üç katlıdır. Gerek planı gerekse mimari açıdan Osmanlı Çağı hanlarına örnek teşkil etmektedir. Market olarak kullanılmaktadır.
  Yeni Hamam: Erzurum Beylerbeyi Ali Paşa tarafından 1573 yılında yaptırılan hamam dikdörtgen planlı olup yapı malzemesi olarak taş kullanılmıştır. İki kısımdan oluşmaktadır.
  Doğal Güzellikleri
  KARGI YAYLASI ( EĞİNÖNÜ ) : İlimiz Kargı ilçesinin kuzeyindeki yüksek dağlık bölgede yer almaktadır. Çorum’a140 km, Kargı’ya26 Kmuzaklıktadır. Bu bölgede birbirine bağlantılı ; Eğinönü , Aksu , Karandu , Göl , Örencik , Karaboya , Gökçedoğan yaylaları mevcuttur. Bu yaylalarda , yöresel yayla mimarisine uygun yayla evleri geleneği halen devam etmektedir.
  Üzerlerinde sonradan yapılan Aksu ve Gökçedoğan göletlerinde yetiştirilen alabalıkları , yöreye özgü bitki örtüsü ve bol su kaynakları ile bir doğa harikası görünümündedir.
  İstanbul’u Doğu Karadeniz’e bağlayan yol güzergahından12 kmiçeride bulunan Kargı İlçesinden8 kmkuzeydoğu yönüne gidildiğinde Kargı Yaylası ve ona bağlı olarak Aksu ,Çobanlar , Örencik ,Göl ;Çetni ,Doğluca ve diğer yaylalara ulaşmak mümkündür.
  ABDULLAH YAYLASI : İlimiz Kargı ilçesinde ve ilimizin en yüksek dağı olan Köse Dağı (2050) üzerinde yer almaktadır. Çorum’a uzaklığı114 km, ilçe merkezine 26 km’dir. İstanbul’u Samsun’a bağlayan ve Osmancık İlçemizden geçen karayoluna12 kmmesafededir.Geliş yerlerine göre ,iki farklı güzergah izlenebilir. Bunlardan ilki İstanbul – Samsun Karayolunu izleyerek Osmancık Yolu üzerinden , ikincisi Ankara-Çorum Karayolunu izleyerek yine Osmancık yolu üzerinden bölgeye ulaşmaktır.
  Temiz ve bol suyu bozulmamış doğası yanında , sarıçam , karaçam gibi diğer kendine özgü bitki örtüsü ile görülüp ; konaklamaya değer yaylalarımızdandır. Bünyesinde 22 yataklı konaklama ünitesi , 120 kişilik restorant ve 1000 kişilik piknik alanı bulunmaktadır.
  Bölgede trekking ve atlı doğa turizmi yapılabilecek parkur güzergahı , Abdullah Yaylası’ndan başlamakta , Büklü Yolu ve Otuziki Çatal Çam diye bilinen yerlerden geçtikten sonra Oynar Yaylasında tamamlanmaktadır. Sözkonusu parkur ,12 kmuzunluktadır. Özellikle , Oynar Yaylasında bulunan yangın gözetleme kulesinden dürbünle etrafı seyretmenin zekine doyum olmamaktadır. Parkur güzergahında bulunan Otuz İki Çatal Çam diye bilinen ağacı görmek de oldukça ilginç olacaktır.


  Çorum-Osmancık-Kargı yolunu takip edip , Hacıhamza Beldesini geçtikten sonra sola dönülerek ve12 kmdaha gidildikten sonra Abdullah Yaylasına ulaşmak mümkün olacaktır.
  BAYAT KUNDUZLU VE KUŞCAÇİMENİ YAYLALARI : Çorum İli Bayat İlçesi sınırları içerisinde ve ilçenin kuzeyinde dağlık Karatepe mevkiinde yer almaktadır. İl Merkezine100 km. İlçe Merkezine25 km. uzaklıktadır. Yöre halkı yayla geleneğini bu yaylalarda sürdürmektedir. Özellikle Kuşcaçimeni yaylasında yaz aylarında kamp amaçlı çadırlar kurulmaktadır. Zengin bitki örtüsü ile kaplı olan yaylalarda sarıçam, karaçam ve köknar ağaçları dikkati çekmektedir. Bol su kaynakları ve bozulmamış doğa yapısı ile yayla turizmine elverişli alanların başında gelir.
  İSKİLİP YAYLALARI : İlimiz İskilip İlçesinin kuzeyinde yer alan ve sarıçam, karaçam, köknar, meşe gibi yöreye özgü bitki örtüsü ile kaplı yüksek dağ silsilesi üzerinde birbiri ile irtibatlı doğal güzellikleri ile dikkati çeken birçok yayla yer almaktadır.
  Bunlardan İskilip-Tosya karayolu üzerinde bulunan Elmabeli-Beşoluk ve Çiçekli yaylaları, aynı güzergahın 8.inci km.’sinden sola17 km. gidildiğinde Demirbükü ve Yalak yaylaları piknik ve mesire alanlarından iç turizmde yoğun şekilde yararlanılmaktadır.
  İskilip Elmabeli ;İskilip’e13 km. uzaklıkta İskilip-Tosya karayolu üzerindedir. Altyapısı Orman İşletmesince büyük ölçüde tamamlanmış ve bünyesinde oyun sahaları bulunan mesire yeri ; yöre halkının günü birlik piknik, eğlence sportif ihtiyaçlarına cevap vermektedir.
  Elmabeli yaylasının alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmış alt katı restaurant , üst katı otel olarak kullanılan bir bina ile futbol ve voleybol oyun sahaları mevcuttur.
  Ulaşım özel araçların yanı sıra; İskilip-Tosya arasında çalışan ticari minibüsler, yaz aylarında Cumartesi ve Pazar günleri Belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır.
  OSMANCIK BAŞPINAR KARACA YAYLASI : Başpınar beldesine8 km. uzaklıkta olup , altyapısı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çadırlarda konaklama mevcuttur. Osmancık ilçemize bağlı Başpınar beldemizde bulunmaktadır. Çorum-Osmancık yoluna20 km, Çorum’a50 kmmesafededir.Bölgeye İstanbul-Samsun Karayolu ve Ankara-Çorum-Osmancık Karayolundan ulaşmak mümkündür.
  Karaca Yaylasında altyapı büyük ölçüde tamamlanmış olup , bölge kamp kurmak için oldukça uygun özellikler taşımaktadır. Ayrıca , il ve ilçe merkezinde konaklama imkanı bulunmaktadır.
  Bölgede trekking yapılabilecek parkur güzergahı , Karaca Yaylası’ndan başlamakta , Çiçekli düz Tepesi ve Cinci Tepe mevkinden geçtikten sonra , Köklen Mesire yerinde tamamlanmaktadır. Sözkonusu parkur tamamı ormanlık alan olmak üzere ,15 km uzunluktadır.
  Çorum-Laçin-Osmancık yol güzergahı üzerinde Osmancık İlçemize15 kmkala Başpınar Beldesine dönülecek ve Beldeden 8km daha gidilerek Karaca Yaylasına ulaşmak mümkün olacaktır.
  İNCESU KANYONU : Ortaköy İlçesi İncesu Köyündedir. Özellikle tek giriş ve çıkışı bulunan İncesu Kanyonu ,12.5 kmuzunluğundadır.Genişlik 40-60 metrearasında değişmektedir.Kanyonun her iki yamacı sarp kayalık olup , yer yer ormanlık alanlara rastlamak mümkündür. Kanyon rafting ve trekking sporları için uygun özellikler taşımaktadır. Bir doğa harikası olan kanyon , görülmeye değer bir yerdir.
  Trekking yapılabilecek parkur güzergahı ; Yozgat İli – Aydıncık İlçesi – Kazankaya Beldesinden başlamakta , Çorum-Ortaköy-İncesu Köyünde bitirilmektedir. Parkurun , suyun akış hızının yoğun olduğu dönemlerde rafting sporuna elverişli olduğu düşünülmektedir. Diğer zamanlarda kanyon yürüyüş parkuru olarak kullanılarak bir tabiat harikasının gözlenmesi sağlanabilir.
  Ortaköy İlçemizi Amasya’nın Göynücek İlçesine bağlayan yol güzergahından 3 km gidilerek sağa dönülecek ve6 kmdaha gidilerek İncesu Kanyonuna ulaşmak mümkün olacaktır.
  ÇATAK TABİAT PARKI : İl merkezinin en cazip günübirliğine en çok gidilip gelinebilen mesire yeridir. Orman işletmesinin koruması altında bulunan mesire yerinin alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çatak Tabiat Parkı İl merkezine22 km. uzaklıkta, yol asfalt olup, iç turizme hizmet vermektedir.
  Doğal yapısı , manzara zenginlikleri ve tabiat parkı özelliklerine sahip olması nedeniyle sahanın 387.5 hektarlık bölümü 1984 yılında ayrılmıştır. Sahada hakim ağaç türü karaçamdır. Az miktarda sarıçam görülmektedir.Tilki , tavşan , kurt , ötücü kuşlar ve keklik faunayı oluşturur .Bölgede trekking yapılabilecek uygun parkurlar bulunmaktadır.
  İlk etap Çalyayla Köyüne giden yol ayrımından başlamakta ve Alagöz Yaylasında sona ermektedir. Bu etap 7 km’den oluşmaktadır.İkinci etap ise , Alagöz Yaylasından başlamakta geldiğimiz yönde üç km yürüdükten sonra Çatak Tabiat Parkına dönüp2 kmdaha yürüdükten sonra Çatak Tabiat Parkı Mesire alanında sona erdirilmektedir. Sözkonusu parkurun tamamı ,12 kmuzunluktadır.
  Çorum-Laçin-Osmancık Yol güzergahı üzerinden4 kmgidilip sola dönülecek , Hamalıçay-Ayaz ve Çatak Köy yolu takip edilerek18 kmdaha gidildikten sonra Çatak Tabiat Parkına ulaşılacaktır.
  SIKLIK MESİRE YERİ : Çorum- Samsun karayolu üzerinde günübirlik gidilen İlimiz merkezine yakın bir mesire yeridir.
  BAHABEY ÇAMLIĞI : İlimiz Devlet Hastanesi bitişiğinde bulunan mesire yeri ağaçlandırılmış olup, halkın piknik yaptığı ve eğlendiği mesire yeridir.
  SAĞMACA SUYU : Merkez İlçe Kuşsaray köyü sınırları içerisinde Çorum içme suyunun temin edildiği kaynaktır. Ayrıca özel bir firma tarafından kurulmuş alabalık üretim tesisi mevcuttur.
  GÖLÜN YAZI SULAK ALANI : Yeryüzünün en fazla biyolojik üretim yapan ekosistemleri olan ve tarım amaçlı kurutmalarla tehdit altında bulunan ilimiz merkez ilçeye bağlı kırkdilim mevkiinde olup , çok zengin yaban hayatı barındırmasının yanısıra, yörenin su rejimini düzenleyen,iklimi yumuşatan, tortu ve zehirli maddeleri tutarak suyun kalitesini arttıran işlev ve değerlere sahiptir.
  Çorum-Laçin-Osmancık yolu üzerinde olup , İlimize20 km mesafededir.


 4. 20.Nisan.2012, 21:05
  2
  Eğri ok, doğru yol almaz  Çorum tarihi eserleri ve doğal güzellikleriyle gezilip görülmesi gereken nadide illerimizden biridir içerisinden birbirinden güzel tarihi kalıntılar ve doğal tabiat güzellikleri barındıran bu ilimizin öne çıkan gezilmesi gereken yerler şöyledir:
  Tarihi Eserleri
  YAZILIKAYA TAPINAĞI: Hattuşa’nın en büyük ve en etkileyici kutsal mekanı şehrin dışında yer alan yüksek kayalar arasına saklanmış Yazılıkaya Açık Hava Tapınağı’dır. Tapınak’ta 90’dan fazla tanrı tanrıça hayvan ve hayal ürünü yaratıklar kaya yüzeyine işlenmiştir.
  Tanrı ve tanrıça dizileri İmparatorluk panteonunun baş tanrıları olan fırtına tanrısı ve güneş tanrıçası’ nın maiyetini oluşturuyordu. Bu yorum sonucunda; Yazılıkaya “Yeni yıl şenlikleri evi” olarak tanımlanabilir. Hitit kült (dini tören) metinlerine göre yeni yıl ve ilkbahar törenlerinde bir araya gelen tüm tanrılar “fırtına tanrısı’nın evi’nde” toplanırlardı. Bu şenlikte kentin diğer tüm tapınaklarından tanrı heykellerinin törensel bir alayla Yazılıkaya’ ya taşınmış olabileceği değerlendirilmektedir.
  ALACAHÖYÜK: Çorum’un 45 km. güneybatısında Ankara’nın 160 km. doğusundadır. Eski Tunç Çağı ve Hitit çağında çok önemli bir kült (dini tören) ve sanat merkezi olan Alacahöyük’te 4 uygarlık çağı açığa çıkartılmıştır.
  Alacahöyük’te 1. uygarlık çağı Hellenistik Roma Bizans Selçuklu-Osmanlı dönemleri ile temsil edilmektedir. 1. kültür katta Geç Frig çağında höyüğün her yanı iskan edilmiştir. Küçük evlerden oluşan bu kat seramiğine göre M.Ö. 650’den daha eski değildir.
  ORTAKÖY – ŞAPİNUVA: Hitit Devletinin önemli kentlerinden biri olan Şapinuva (Ortaköy) Çorum’ un 53 km. güneydoğusundadır. Çekerek nehri etrafında yer alan Göynücek Ovası ile Alaca Ovası arasındaki geçit üzerindedir.
  İskilip Kaya Mezarı: İlçe merkezinde bulunan ve Osmanlı Dönemine tarihlenen kalenin üç yanı sarp kayalık olup sadece kuzey-batıdan çıkış mümkündür. Kalenin inşa edildiği sarp kayalığın eteklerinde Roma Devrine ait kaya mezarları bulunmaktadır.
  Laçin Kapılıkaya Anıtsal Kaya Mezarı : Çorum-Osmancık karayolunun Kırkdilim mevkiinde yolun sağında derin vadilerin oluşturduğu engebeli bir arazi üzerinde yer almaktadır. Hellenistik Döneme tarihlenmekte olup (M. Ö. II. yy) komutan İKEZIOS’a aittir. Çay seviyesinden yüksekliği 65 m. dir.
  ÖREN YERLERİ: Hattuşa 1986 yılından beri UNESCO’nun “Dünya Kültür Mirası Listesinde” ayrıca burada bulunan çivi yazılı tablet arşivleri de 2001 yılından itibaren yine UNESCO’nun “Dünya Belleği Listesinde” yer almaktadır. Bugüne kadar bulunmuş olan 31.519 adet çivi yazılı tablet halen İstanbul’ daki Müzeler (Eski Şark Eserleri Müzesi Arkeoloji Müzesi) Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi ile Çorum ve Boğazkale Müzelerinde korunmaktadır. Akadça ve Hititçe olan Boğazkale tabletleri bir devlet arşivi belgeleri olarak kanunlar antlaşmalar ve yazışmaların yanısıra dini ve edebi metinlerden oluşmaktadır.
  Hattuşa-Boğazkale: Mısır Babil ve Mitanni gibi Eski Doğu’nun büyük güçlerinden biri olan Hititler yaklaşık M.Ö. 1200 yıllarına kadar Anadolu’nun büyük bir kısmına ve zaman zaman da Kuzey Suriye’ye hükmetmişlerdir. Bu İmparatorluğun başkenti Hattuşa Çorum’un 80 kilometre güneybatısında Boğazkale ilçesindedir. Bölge 1988 yılında Tarihi Milli Parklar statüsüne alınmıştır.
  Hattuşa 1834 yılında Fransız mimar Charles Texier tarafından keşfedilmiştir. Bu sadece Hattuşa’nın keşfi değil tamamen unutulmuş olan Hititlerin keşfi olarak da algılanabilir. 1893-94’te Ernest Chantre’nin birkaç sondaj yapmasına ve ilk çivi yazılı tabletleri yayınlamasına kadar ki dönemde pek çok bilim adamı ve gezgin Hattuşa’yı ziyaret etmiştir.
  Osmancık Kandiber Kalesi: İlçe Merkezinde Kızılırmak’ın kuzey kenarındaki tabii kayalığın üzerine inşa edilmiştir. Selçuklu Dönemine tarihlenen kale içinde ikinci bir kapı daha bulunmaktadır. Kale İstanbul’dan Amasya’ya uzanan ticaret yolu üzerindedir. Kalenin güneyinde Roma Dönemi kaya mezarları yer almaktadır.
  Hacıhamza Kalesi: Hacıhamza Beldesindeki İncesu Deresi’nin kuzeyinde yer alan kale yamuk planlıdır. Şeriye Sicil kayıtlarında III. Ahmet tarafından 1723 yılında yapıldığı anlaşılan kale 1940’lı yıllara kadar kasaba halkını içinde barındırmıştır.
  Sungurlu Saat Kulesi: Kule 1891 yılında Kaymakam Edip Bey tarafından yaptırılmıştır. Kare prizma gövdelidir. İkinci kat hariç her katta yuvarlak kemerli küçük pencereler yer alır. Kesme taştan yapılan kulenin en üst katında dalgalı saçaklı ahşap bir köşk onun altında dört yönde yuvarlak saat kadranı ve altta demir parmaklıklı bir balkon bulunur.
  Koyunbaba Türbesi: Osmancık İlçe merkezinde bulunan ve Osmanlı padişahlarından Sultan II. Beyazıt zamanında 1469 tarihinde yaptırılan türbe yüksekçe bir tepe üzerinde kurulmuştur. Evliya Çelebi’ye göre türbe alanında cami yemekhane ziyafet odası konuk evleri ve kurşun kaplı bir türbe yaptırılmıştır. Ancak türbe dışındaki yapıların bugün temelleri kalmıştır. Türbenin çift kanatlı derin oyma tekniği ile işlenmiş ahşap kapısı bugün Çorum Müzesi’nde korunmaktadır. Türbe 1989 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore edilmiştir.
  Veli Paşa Hanı: Çepni Mahallesinde yer alan han Yozgat Beylerinden Veli Paşa tarafından yaptırılmıştır. Yapım tarihi bilinmemektedir. Ahşap olan ve 1.000 m². lik bir alanı kaplayan han iki katlı olup yalnız ön cepheye bakan köşk bölümü üç katlıdır. Gerek planı gerekse mimari açıdan Osmanlı Çağı hanlarına örnek teşkil etmektedir. Market olarak kullanılmaktadır.
  Yeni Hamam: Erzurum Beylerbeyi Ali Paşa tarafından 1573 yılında yaptırılan hamam dikdörtgen planlı olup yapı malzemesi olarak taş kullanılmıştır. İki kısımdan oluşmaktadır.
  Doğal Güzellikleri
  KARGI YAYLASI ( EĞİNÖNÜ ) : İlimiz Kargı ilçesinin kuzeyindeki yüksek dağlık bölgede yer almaktadır. Çorum’a140 km, Kargı’ya26 Kmuzaklıktadır. Bu bölgede birbirine bağlantılı ; Eğinönü , Aksu , Karandu , Göl , Örencik , Karaboya , Gökçedoğan yaylaları mevcuttur. Bu yaylalarda , yöresel yayla mimarisine uygun yayla evleri geleneği halen devam etmektedir.
  Üzerlerinde sonradan yapılan Aksu ve Gökçedoğan göletlerinde yetiştirilen alabalıkları , yöreye özgü bitki örtüsü ve bol su kaynakları ile bir doğa harikası görünümündedir.
  İstanbul’u Doğu Karadeniz’e bağlayan yol güzergahından12 kmiçeride bulunan Kargı İlçesinden8 kmkuzeydoğu yönüne gidildiğinde Kargı Yaylası ve ona bağlı olarak Aksu ,Çobanlar , Örencik ,Göl ;Çetni ,Doğluca ve diğer yaylalara ulaşmak mümkündür.
  ABDULLAH YAYLASI : İlimiz Kargı ilçesinde ve ilimizin en yüksek dağı olan Köse Dağı (2050) üzerinde yer almaktadır. Çorum’a uzaklığı114 km, ilçe merkezine 26 km’dir. İstanbul’u Samsun’a bağlayan ve Osmancık İlçemizden geçen karayoluna12 kmmesafededir.Geliş yerlerine göre ,iki farklı güzergah izlenebilir. Bunlardan ilki İstanbul – Samsun Karayolunu izleyerek Osmancık Yolu üzerinden , ikincisi Ankara-Çorum Karayolunu izleyerek yine Osmancık yolu üzerinden bölgeye ulaşmaktır.
  Temiz ve bol suyu bozulmamış doğası yanında , sarıçam , karaçam gibi diğer kendine özgü bitki örtüsü ile görülüp ; konaklamaya değer yaylalarımızdandır. Bünyesinde 22 yataklı konaklama ünitesi , 120 kişilik restorant ve 1000 kişilik piknik alanı bulunmaktadır.
  Bölgede trekking ve atlı doğa turizmi yapılabilecek parkur güzergahı , Abdullah Yaylası’ndan başlamakta , Büklü Yolu ve Otuziki Çatal Çam diye bilinen yerlerden geçtikten sonra Oynar Yaylasında tamamlanmaktadır. Sözkonusu parkur ,12 kmuzunluktadır. Özellikle , Oynar Yaylasında bulunan yangın gözetleme kulesinden dürbünle etrafı seyretmenin zekine doyum olmamaktadır. Parkur güzergahında bulunan Otuz İki Çatal Çam diye bilinen ağacı görmek de oldukça ilginç olacaktır.


  Çorum-Osmancık-Kargı yolunu takip edip , Hacıhamza Beldesini geçtikten sonra sola dönülerek ve12 kmdaha gidildikten sonra Abdullah Yaylasına ulaşmak mümkün olacaktır.
  BAYAT KUNDUZLU VE KUŞCAÇİMENİ YAYLALARI : Çorum İli Bayat İlçesi sınırları içerisinde ve ilçenin kuzeyinde dağlık Karatepe mevkiinde yer almaktadır. İl Merkezine100 km. İlçe Merkezine25 km. uzaklıktadır. Yöre halkı yayla geleneğini bu yaylalarda sürdürmektedir. Özellikle Kuşcaçimeni yaylasında yaz aylarında kamp amaçlı çadırlar kurulmaktadır. Zengin bitki örtüsü ile kaplı olan yaylalarda sarıçam, karaçam ve köknar ağaçları dikkati çekmektedir. Bol su kaynakları ve bozulmamış doğa yapısı ile yayla turizmine elverişli alanların başında gelir.
  İSKİLİP YAYLALARI : İlimiz İskilip İlçesinin kuzeyinde yer alan ve sarıçam, karaçam, köknar, meşe gibi yöreye özgü bitki örtüsü ile kaplı yüksek dağ silsilesi üzerinde birbiri ile irtibatlı doğal güzellikleri ile dikkati çeken birçok yayla yer almaktadır.
  Bunlardan İskilip-Tosya karayolu üzerinde bulunan Elmabeli-Beşoluk ve Çiçekli yaylaları, aynı güzergahın 8.inci km.’sinden sola17 km. gidildiğinde Demirbükü ve Yalak yaylaları piknik ve mesire alanlarından iç turizmde yoğun şekilde yararlanılmaktadır.
  İskilip Elmabeli ;İskilip’e13 km. uzaklıkta İskilip-Tosya karayolu üzerindedir. Altyapısı Orman İşletmesince büyük ölçüde tamamlanmış ve bünyesinde oyun sahaları bulunan mesire yeri ; yöre halkının günü birlik piknik, eğlence sportif ihtiyaçlarına cevap vermektedir.
  Elmabeli yaylasının alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmış alt katı restaurant , üst katı otel olarak kullanılan bir bina ile futbol ve voleybol oyun sahaları mevcuttur.
  Ulaşım özel araçların yanı sıra; İskilip-Tosya arasında çalışan ticari minibüsler, yaz aylarında Cumartesi ve Pazar günleri Belediye otobüsleri ile sağlanmaktadır.
  OSMANCIK BAŞPINAR KARACA YAYLASI : Başpınar beldesine8 km. uzaklıkta olup , altyapısı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çadırlarda konaklama mevcuttur. Osmancık ilçemize bağlı Başpınar beldemizde bulunmaktadır. Çorum-Osmancık yoluna20 km, Çorum’a50 kmmesafededir.Bölgeye İstanbul-Samsun Karayolu ve Ankara-Çorum-Osmancık Karayolundan ulaşmak mümkündür.
  Karaca Yaylasında altyapı büyük ölçüde tamamlanmış olup , bölge kamp kurmak için oldukça uygun özellikler taşımaktadır. Ayrıca , il ve ilçe merkezinde konaklama imkanı bulunmaktadır.
  Bölgede trekking yapılabilecek parkur güzergahı , Karaca Yaylası’ndan başlamakta , Çiçekli düz Tepesi ve Cinci Tepe mevkinden geçtikten sonra , Köklen Mesire yerinde tamamlanmaktadır. Sözkonusu parkur tamamı ormanlık alan olmak üzere ,15 km uzunluktadır.
  Çorum-Laçin-Osmancık yol güzergahı üzerinde Osmancık İlçemize15 kmkala Başpınar Beldesine dönülecek ve Beldeden 8km daha gidilerek Karaca Yaylasına ulaşmak mümkün olacaktır.
  İNCESU KANYONU : Ortaköy İlçesi İncesu Köyündedir. Özellikle tek giriş ve çıkışı bulunan İncesu Kanyonu ,12.5 kmuzunluğundadır.Genişlik 40-60 metrearasında değişmektedir.Kanyonun her iki yamacı sarp kayalık olup , yer yer ormanlık alanlara rastlamak mümkündür. Kanyon rafting ve trekking sporları için uygun özellikler taşımaktadır. Bir doğa harikası olan kanyon , görülmeye değer bir yerdir.
  Trekking yapılabilecek parkur güzergahı ; Yozgat İli – Aydıncık İlçesi – Kazankaya Beldesinden başlamakta , Çorum-Ortaköy-İncesu Köyünde bitirilmektedir. Parkurun , suyun akış hızının yoğun olduğu dönemlerde rafting sporuna elverişli olduğu düşünülmektedir. Diğer zamanlarda kanyon yürüyüş parkuru olarak kullanılarak bir tabiat harikasının gözlenmesi sağlanabilir.
  Ortaköy İlçemizi Amasya’nın Göynücek İlçesine bağlayan yol güzergahından 3 km gidilerek sağa dönülecek ve6 kmdaha gidilerek İncesu Kanyonuna ulaşmak mümkün olacaktır.
  ÇATAK TABİAT PARKI : İl merkezinin en cazip günübirliğine en çok gidilip gelinebilen mesire yeridir. Orman işletmesinin koruması altında bulunan mesire yerinin alt yapısı büyük ölçüde tamamlanmıştır. Çatak Tabiat Parkı İl merkezine22 km. uzaklıkta, yol asfalt olup, iç turizme hizmet vermektedir.
  Doğal yapısı , manzara zenginlikleri ve tabiat parkı özelliklerine sahip olması nedeniyle sahanın 387.5 hektarlık bölümü 1984 yılında ayrılmıştır. Sahada hakim ağaç türü karaçamdır. Az miktarda sarıçam görülmektedir.Tilki , tavşan , kurt , ötücü kuşlar ve keklik faunayı oluşturur .Bölgede trekking yapılabilecek uygun parkurlar bulunmaktadır.
  İlk etap Çalyayla Köyüne giden yol ayrımından başlamakta ve Alagöz Yaylasında sona ermektedir. Bu etap 7 km’den oluşmaktadır.İkinci etap ise , Alagöz Yaylasından başlamakta geldiğimiz yönde üç km yürüdükten sonra Çatak Tabiat Parkına dönüp2 kmdaha yürüdükten sonra Çatak Tabiat Parkı Mesire alanında sona erdirilmektedir. Sözkonusu parkurun tamamı ,12 kmuzunluktadır.
  Çorum-Laçin-Osmancık Yol güzergahı üzerinden4 kmgidilip sola dönülecek , Hamalıçay-Ayaz ve Çatak Köy yolu takip edilerek18 kmdaha gidildikten sonra Çatak Tabiat Parkına ulaşılacaktır.
  SIKLIK MESİRE YERİ : Çorum- Samsun karayolu üzerinde günübirlik gidilen İlimiz merkezine yakın bir mesire yeridir.
  BAHABEY ÇAMLIĞI : İlimiz Devlet Hastanesi bitişiğinde bulunan mesire yeri ağaçlandırılmış olup, halkın piknik yaptığı ve eğlendiği mesire yeridir.
  SAĞMACA SUYU : Merkez İlçe Kuşsaray köyü sınırları içerisinde Çorum içme suyunun temin edildiği kaynaktır. Ayrıca özel bir firma tarafından kurulmuş alabalık üretim tesisi mevcuttur.
  GÖLÜN YAZI SULAK ALANI : Yeryüzünün en fazla biyolojik üretim yapan ekosistemleri olan ve tarım amaçlı kurutmalarla tehdit altında bulunan ilimiz merkez ilçeye bağlı kırkdilim mevkiinde olup , çok zengin yaban hayatı barındırmasının yanısıra, yörenin su rejimini düzenleyen,iklimi yumuşatan, tortu ve zehirli maddeleri tutarak suyun kalitesini arttıran işlev ve değerlere sahiptir.
  Çorum-Laçin-Osmancık yolu üzerinde olup , İlimize20 km mesafededir.
+ Yorum Gönder