+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Sağlık sigortası caiz olup olmadığını öğrenmek istiyorum Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Sağlık sigortası caiz olup olmadığını öğrenmek istiyorum

  Sual: selamün alüyküm.ben 8 yıl önce sağlık sigortası yaptırmıştım ödemem hala devam ediyor ancak bir sağlık sıkıntım ortaya çıktı ve sigortada bunun tazminatını ödeyecek.ancak bu sigortanın caiz olup olmadığını öğrenmek istiyorum. ? 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Sağlık sigortası caiz olup olmadığını öğrenmek istiyorum


  Reklam  Cevap: İslam'a uygun olan bir sigorta kurumu oluşturmak mümkündür. Malezya'da böyle bir kurum vardır ve başarı ile işletilmektedir. Bu sigortanın esası şudur:Malını sigorta ettirmek isteyenler sigorta kurumuna gelip "üye" olurlar ve belli bir -yıllık, aylık- bedel öderler, bu para onların namına kaydedilir. ,Toplanan paraların belli bir miktar hasarları ödemek için ayrılır, geri kalan ile yatırım ve ticaret yapılır, buna da bütün üyeler ortaktır. Bu ticaretin geliri bazen o kadar olur ki, hem bütün üyelerin "bu şekilde sigortalı" hasarları ödenir, hem de üstüne para kazanırlar. Gelir fazla olmazsa hasarlar fondan (toplanan paradan) ödenir. Kurumun giderleri de yine fondan ve ticari gelirden karşılanır.

  Özel sağlık sigortasından faydalanmak için faizsiz sistemin oluşturulması gerekir. Faizsiz sistemle çalışan özel sağlık sigortalarından faydalanmak caizdir.
  Ancak, sağlık sigortası hizmeti sunan kurumlar parayı dinen haram olan işlerde ve faizli fonlarda değerlendiriyorsa caiz olmaz. Çünkü son zamanlarda helal haram konularında da hassasiyet gösteren şirketler vardır. Onlara ulaşmak mümkün olduğunda diğerlerine sigorta yaptırılamaz.
  S.İslmyt


+ Yorum Gönder