+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Hud 71. ayette İbrahim’e İshak ve Yakub´un; İbrahim 39. ayette ise İsmail´in ve İshak´ın verildiği yazıyor. Burada bir çelişki mi var? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Hud 71. ayette İbrahim’e İshak ve Yakub´un; İbrahim 39. ayette ise İsmail´in ve İshak´ın verildiği yazıyor. Burada bir çelişki mi var?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Hud 71. ayette İbrahim’e İshak ve Yakub´un; İbrahim 39. ayette ise İsmail´in ve İshak´ın verildiği yazıyor. Burada bir çelişki mi var?


  Reklam  Cevap: Bu iki ayetin meali şöyledir:

  “Bu sırada hanımı da, hizmet için ayakta durmuş, onları dinliyordu. Bunu işitince gülümsedi. Biz de onu İshak’ın, onun peşinden de Yâkub’un doğumu ile müjdeledik.” (Hud, 11/71)

  “Hamdolsun Allah’a ki, hayli yaşlı olmama rağmen, bu ihtiyarlık halimde İsmâil ve İshak’ı bana ihsan etti. Şüphesiz ki Rabbim duayı kabul buyurur.” (İbrahim, 14/39)

  İlk ayette Hz. İbrahim’in hanımına müjde veriliyor ve kendisine İshak adında bir oğlu ve İshak’dan da Yakub adında bir torunu olacağı haber veriliyor.

  İkinci ayette ise, Müjde doğrudan Hz. İbrahim’e veriliyor ve ayrı iki anneden olan İsmail ile İshak’ın doğmalarını haber veriyor.

  Bu iki müjde farklı zamanlarda ve farklı şahıslara (Sare/Sarre ve İbrahim’e) yönelik olarak haber verilmiştir. Onun için bir çelişki söz konusu değildir.

  Selam ve dua ile...
  Sorularla İslamiyet


+ Yorum Gönder