+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Aile içi sorunları gidermek için okunacak dualar Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Aile içi sorunları gidermek için okunacak dualar

  Sual: selamün aleyküm.ben bir konu da yardım almak istiyorum.benim babam 5 yıl önce vefat etti. abilerim var ve biri yanımızda evli. abim genelde annemle küfürlü konuşur ve ben bundan fazlasıyla rahatsız oluyorum. annem de artık alıştığı için birşey söylemiyor söyleyemiyor ama oda üzülüyor. yengem ise annemle de benimle de abimlede arası iyi değil. bu durum da ne yapmam yani nasıl dua etmem ve hangi duaları okumam gerekli lütfen yardım edermisiniz... şimdi den çok teşekkür ederim Allah sizden razı olsun... ? 2. Şema
  el-âsa limen âsa

  Reklam  Cevap: ve aleykumusselam. Allah aile saadeti versin size.

  Belalardan Korunma Ve Huzur, Sâadet İsleme Duaları (Resulüllahın Yaptığı Ve Tavsiye Ettiği Dualar)
  Resulüllahın Yaptığı Ve Tavsiye Ettiği Dualar  Belalardan Korunma Ve Huzur, Sâadet İsleme Duaları:


  1008- Enes'den (Radıyalîahu Anh) yapılan rivayetde demiştir ki, Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem'in çoğunlukla duası şu idi:
  "Allâhümme âtına fiddünyâ haseneten ve fi'1-âhireti haseneten ve kmâ azâbe'n-nâr"
  "Allah'ım! Dünyada bi/e iyilik ver Âhirette de bize iyilik ver ve bizi ateş azabından koru"[5]
  Müslim Peygamberin şöyle dediğini rivayetine ilâve etmiştir: Enes kısa bir duâ etmek istediği zaman, bu duâ ile duâ ederdi"
  1009- İbni Mes'ud'dan (Radıyallahu Anh) yapılan rivayetde Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
  Allah'ım! Senden hidâyet, takva, iffet ve ğınâ (nefis zenginliği) İsterim”[6]
  1010- Sahâbeolan Tarık İbni Eşyem El-Eşça'i'den (Radıyallahu AnhJ yapılan rivayetde demiştir ki, Bir insan İslâmı kabul ettiği zaman Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem ona namazı öğretir ve sonra şu keli*melerle duâ etmesini ona emrederdi:
  "Allâhümmeğfir Lî Verhamnî vehdinî ve Âfinî verzuknî"
  "Allah'ım beni bağışla, bana merhamet et, bana hidâyet ver, bana âf iyel ver ve beni rıziklandır)" Târık'dan Müslim'in diğer bir rivayeti şöyledir: "Bir adamın Peygambere gelip de şu şekilde konuştuğunu işitmiş-tir: Bir adam Peygambere gelip dedi ki, ya Resûlellah! Rabbimden isteyeceğim zaman nasıl söyleyeyim? Peygamber, (sav) şöyle söyle dedi:
  "Allâhümmeğfir lî verhamnî, ve âfinî verzuknî"
  "Allahım, beni bağışla Bana merhamet et Bana afiyet ver Beni rı-zıklandır) Bu sözler senin dünya ve âhiret işlerini toparlar"[7]
  1011- Abdullah İbni Amr İbni'l-As'dan (Radıyallahu Anhüma) yapı-
  lan rivayetde demiştir ki, Resûlüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
  "AHâhümme yâ musarnfe'î-kuîûbi sarif kuîûbenâ ala tâatike"
  "Ey kalbleri çevirip idare eden Allah'ım! Kalblerimizi Sana itaat etmeye çevir”[8]
  1012- Ebû Hüreyre'den (Radıyallahu Anh) yapılan rivayete göre Peygamber Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurmuştur:
  "Belâ sıkıntısından, isyana düşmekten, kötü akıbetten ve düşmanların sevinmesinden Allah'a sığının"[9] Süfyan'dan bir rivayette o şöyle demistir: Hadisde üç madde vardır Ben bir tane ilâve ettim; hangisini ilâve ettiğimi bilmiyorum Bir rivayette de Süfyan demiştir: Bu maddelere bir tane ilave ettiğimde şübheliyim
  1013- Enes'den (Radıyallahu Anh) yapılan rivayetde demiştir ki, Resû-lüllah Sallallahu Aleyhi ve Sellem şöyle buyurdu:
  "Allâhümmeinnîeûzü bikemine'1-aczi ve'I-keseli ve'I-cünbi ve'î-heremi ve'l-buhli Ve eûzü bike min azâbi'l-kabri ve eûzü bike min fitneti'I-mahyâ ve'l-memâti"
  "Allah'ını! Ben acizlikten, tenbellikten, korkaklıktan, kocalmadan, cimrilikten Sana sığınırım Yine kabir azabından Sana sığınırım Hayat ve ölüm fitnesinden de Sana sığınırım" Bir rivayet şöyle: Borç yükünden ve azgın insanların üstün gelmesinden sana sığınırım”[10]
  ______________________
  [5] Buhârî Müslim Ebû Dâvud

  [6] Müslim Tirmizî

  [7] Müslim

  [8] Müslim

  [9] Buharı, Müslim, Nesâî

  [10] Buharı Müslim Ebû Dâvud Tirmizî Nesâî

 3. Misafir
  Selamın aleykum benım sorunum eşimle ılgılı esımle sureklı kawga edıyoruz ve hep kendını haklı görüp bana hakaretler edıp asaglıyor ve ben artık dayanamıyorum bunu ıcın okuyabılecegım bır dua varmıdır lütfen yardımcı olun sımdıden Allah razı olsun.

 4. Misafir
  Eşim ile sürekli kavga ediyoruz. Şuan evden uzaklaştım, tekrar birlikte olmak, eski mutlu günlerimize geri dönmek için okunacak dua tavsiye edebilir misiniz? Şimdiden şükranlarımı sunarım.

+ Yorum Gönder
aile içi huzur için okunacak dua,  Aile ici huzur icin dua,  aile sorunları için dua,  aile huzuru için okunacak dua lütfen,  aile saadeti için okunacak dua,  aile saadeti için okunacak dualar,  aile huzuru için dualar