+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Gunahkar Muslumanların Bazısı, Cehennemde Cezasını Çektikten Sonra Cennete Girecek mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Gunahkar Muslumanların Bazısı, Cehennemde Cezasını Çektikten Sonra Cennete Girecek mi?






 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Gunahkar Muslumanların Bazısı, Cehennemde Cezasını Çektikten Sonra Cennete Girecek mi?


  Reklam



  Cevap: Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur:

  “Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak Cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten) sonra Allah: ‘Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın’ buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).

  Zerre miskal imanı bulunan bir kimsenin, netice itibariyle cehennemden çıkıp cennete gireceğine dair ehl-i sünnet alimlerinin görüşleri arasında bir ihtilaf yoktur.

  Mümin olarak ölenlerin ebedi Cehennemde kalacağını bildiren bir ayet yoktur. Ebedi cehennemde kalacaklarla ilgili ayetler ise kafirler hakkındadır.


  ----------------

  Kalbinde iman bulunan ve bu imanla ölen herkesin Cehennem’e girse bile sonunda Cennet’e gireceğini bildiren hadisler vardır. (Buhari, Tevhid 19, 31, 36, 37; Müslim, İman 322, 334; Muvatta, 1/212; ayrıca İbrahim Canan Beyin Kütüb-i Sitte tercümesine de bakabilirsiniz.)


  Sözün özü müminler günahları ne olursa olsun, amelleri ne kadar az olursa olsun sonuçta cennet ehlidirler.

+ Yorum Gönder