+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Günahkar müslümanlar cehennemde ebedi mi kalacaklar? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Günahkar müslümanlar cehennemde ebedi mi kalacaklar?


 2. Hoca
  erimeye devam...

  Cevap: Günahkar müslümanlar cehennemde ebedi mi kalacaklar?


  Reklam  Cevap: Peygamber (asv) şöyle buyurmuştur:

  “Cennetlikler cennete, cehennemlikler de cehenneme girdikten (ve ancak Cenab-ı Hakk’ın bildiği bir müddet geçtikten) sonra Allah: ‘Bir hardal tanesi kadar imanı olanları cehennemden çıkarın’ buyuracak ve çıkarılacaklardır…” (Buharî, İman, 15; Müslim, İman, 147-149).

  Zerre miskal imanı bulunan bir kimsenin, netice itibariyle cehennemden çıkıp cennete gireceğine dair ehl-i sünnet alimlerinin görüşleri arasında bir ihtilaf yoktur.

  Mümin olarak ölenlerin ebedi Cehennemde kalacağını bildiren bir ayet yoktur. Ebedi cehennemde kalacaklarla ilgili ayetler ise kafirler hakkındadır.


  ----------------

  Kalbinde iman bulunan ve bu imanla ölen herkesin Cehennem’e girse bile sonunda Cennet’e gireceğini bildiren hadisler vardır. (Buhari, Tevhid 19, 31, 36, 37; Müslim, İman 322, 334; Muvatta, 1/212; ayrıca İbrahim Canan Beyin Kütüb-i Sitte tercümesine de bakabilirsiniz.)


  Sözün özü müminler günahları ne olursa olsun, amelleri ne kadar az olursa olsun sonuçta cennet ehlidirler.

 3. Misafir
  cenetlik ve cehnemlik mu minun suresi 102 kimin sevap tartıları ağır gelirse onlar felaha erenlerdir yani cenete ebedi kalacaklardır yani allah mizana bakar bu kim olursa olsun fark etmezse gelelim mu minun 103 ayeti kimin sevap tartıları hafif gelir işte onlarda kendi nefsine zülüm edenlerdir onlar orada ebediyen sonsuza kadar kalanlardır değerli kardeşlerim hz muhamed s v s bir hadisi şeriflerde şöyle diyor bir gün hadislerim tartışacalar siz kurana kıyaslayın kurana bağın benim hadisim kur ana ters düşmez eger ters düşer isen benim hadisim deyıl onu imha edin yağın diyor bakara 78 79 80 ne bakın allah orda ne diyor değerli kardeşlerim biz kur andan sorumluyuz kur anı bilmemiz farzdır yoksa hüsrana düşmüş oluruz sanmaki ünümüzde seçenek çok ya kuran ya ğusran 3 ncüsü yok allah razı olsun

 4. Bilgin Birey
  Üye
  müslüman günahkar olmamalıdır. günahlarda ısrar edenler dinden çıkar. Müslümanlar kendilerine çeki düzen verip Allah'ın istediği gibi yaşamalıdırlar. ayetlerde cehennemden çıkış olmadığı yazmaktadır.

+ Yorum Gönder