+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Efendimiz, Medine'ye hiç Yesrib dememişmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Efendimiz, Medine'ye hiç Yesrib dememişmi?


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: Efendimiz, Medine'ye hiç Yesrib dememişmi?


  Reklam  Cevap: Yesrib, nâhoş yer anlamına gelir. Efendimiz (Aleyhissalatu Vesselam), hicretinden önce adını değiştirerek ona,
  Medine ve Tâbe/Taybe (güzel, hoş yer) demiştir. Hastalıklar yurdu olan bu belde, Onunla şifalar yurdu olmuştur.

  Medine'ye mehcer-i resul veya dar-ül hicre de denir. Yani, Resul'ün hicret mekanı.
  Efendimiz, Medine'ye hicret edeceği zaman henüz oranın adı Medine değildi. Kimse de Medine olarak bilmez, böyle deseniz anlamazdı.


  Efendimiz, ömründe bir kez bile Medine'ye Yesrib dememiştir. Çünkü Kur'an-ı Kerim'de Yusuf Suresi'nde de bu kelime geçer.
  Yesrib, kınanan yer anlamına gelir. Bir diğer anlamı da nâhoş hoşa gitmeyen yer anlamına gelir. Oysa,
  Medine Hz. Peygamber'in hicret edeceği, risalet ışığını tüm dünyaya duyuracağı, mescidini kuracağı, vefat edeceği ve defnedileceği mübarek bir yerdir.


  Mutlaka ve mutlaka onun ismi değiştirilmelidir, bu güzel olmayan isim güzel olan bir isimle tebdil edilmelidir. Allah Resulü buyuruyor ki, İnsanların Yesrib dedikleri yere benim hicret emrim çıktı. Ancak orası Yesrib değil,Tâbe'dir (ya da Taybe). Yani orası Hoştur ve Güzeldir. İşte Allah Resulü, Medine'nin ismini daha Mekke'den hareket etmeden değiştiriyor.
  Mehmet Altan

+ Yorum Gönder