+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: finans kurumlarından alınan parayla ev almak caizmi?


  Reklam  Cevap: SORU: Yasa gereği finans kurumları bankacılık sistemine geçirilerek, katılım bankacılık adı altında bankacılık hizmeti vermektedirler. Bu kurumlardan araba ev vb. gibi şeyler almak caiz midir? Ayrıca dergi ve diğer basın yayın organlarında da reklamı caiz midir?
  CEVAP: Maalesef, faiz ve faizin bağlantıları konusunda hadislerde belirtilen afet dönemine girdik ya da o süreçteyiz. Allah bizi, O’nun haramlarına düşmekten muhafaza buyursun. Adına ‘finans kurumu’ ya da başka bir şey denen kurumların İslam’a göre olmadığını tartışmaya bile gerek yoktur. herhalde sahipleri de bunu iddia etmezler. Fakat diğerleriyle aynı demeyi zorlaştıracak bir durumdan da söz edebiliriz. O nedenle yüzde yüz helaldir demediğimiz gibi saf haram olduğunu da iddia edemiyoruz. İlla bir banka ile çalışılacaksa onlarla çalışılmasını söyleyebiliyoruz. Takva yönü ile bakıldığında uzak durulması gerekmektedir. Tenkitte ölçülü davranmamızın nedeni, o kurumların Türkiye’de saygın ilim adamı olarak bilinen isimlerle danışarak iş yaptıklarını beyan etmiş olmalarıdır. Allah’a yalvarır, bizi nefislerimize esir etmemesini dileriz.


+ Yorum Gönder
finans kurumlarından ev almak caiz mi