+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Peygamber efendimiz hangi renkleri severdi Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Peygamber efendimiz hangi renkleri severdi

  Sual: iyi akşamlar peygamber efendimizin en çok sevdiği renklerden biride sarı diye biliyorum ama arştırdım sarı rengini hiç görmedim sevipsevmediğini öğrenmek istiyorum çünki ben sarı ve turuncu rengini çok seviyorum şimdiden teşekkür ederim
  , ? 2. Ecrinim
  Hüvel Baki..

  Cevap: peygamber efendimizin en çok sevdiği renklerden biride sarı diye biliyorum ama arştırdım sarı rengini hiç görmedim sevipsevmediğini öğrenmek istiyorum?


  Reklam  Cevap: İyi günler kardeşim,
  Sarı rengi sevdiğine dair herhangi bir bulguya biz de rastlaymadık .
  Peygamberimizin ( a.s.m) beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı renklerden yapılmış elbiseleri çeşitli zamanlar da giydiği bilinmektedir. Ancak çoğu zaman beyaz rengi tercih ettikleri gibi, ashabına da tavsiye etmişlerdir. Kırmızı renk cübbe, hırka ve sarık giydiklerine dair rivayetler vardır.
  (İbn-i Sa’d, Tabakat I. 451; Buhari, el-Ebed 127 no: 348)
  selam ve dua ile..

 3. Misafir
  bence peygamber efendimiz bütün rekleri severdi ama çoğunlukla insanlar peygamber efendimiz yeşili seviyormuş diyorlarkanıtsız olmuyor :D

 4. Desert Rose
  Silent and lonely rains
  Peygamberimizin ( a.s.m) beyaz, siyah, yeşil ve kırmızı renklerden yapılmış
  elbiseleri çeşitli zamanlar da giydiği bilinmektedir. Ancak çoğu zaman beyaz rengi
  tercih ettikleri gibi, ashabına da tavsiye etmişlerdir.
  Kırmızı renk cübbe, hırka ve sarık giydiklerine dair rivayetler vardır.
  (İbn-i Sa’d, Tabakat I. 451; Buhari, el-Ebed 127 no:348)


 5. Misafir
  Efendimizin sav. Hadisi Şeriflerinde kıyafetin renk seçiminde beyazı seçmesi buyrulur bir kaç kez de yeşil giydiği görülür ama siyaha dair bi sözünü göremedim ayrıca sevmediği renk olarak bilindiği söylenir. Hz Aişe validemizin siyah giydiğine dair bi söz bir hadis ya da ayetlerde siyah olması gerektiğine dair bişi görmedim. Belki de gözümden kaçtı. Ayrıca siyah kıyafetin İrana ait bi gelenek oldugunu Şii lerin siyah giydiği de görülüyor. Ve biz de siyah çarşaf giyiyoruz ne kadar doğru neye dayanarak bu şekildeyiz açıklayabilir misiniz?

+ Yorum Gönder
peygamber efendimiz hangi renkleri severdi