Konusunu Oylayın.: Kapanmak istiyorum ama bir çok düşünce var kafamda yardımcı olur musnuz acaba?

5 üzerinden 5.00 | Toplam : 3 kişi
Kapanmak istiyorum ama bir çok düşünce var kafamda yardımcı olur musnuz acaba?
 1. 09.Nisan.2012, 23:35
  1
  Misafir

  Kapanmak istiyorum ama bir çok düşünce var kafamda yardımcı olur musnuz acaba?


  Kapanmak istiyorum ama bir çok düşünce var kafamda yardımcı olur musnuz acaba? Mumsema Ben şimdi üniversite öğrencisiyim 2. sınıfım bu yaşıma kadar etrafımda Allah'a şükür kendini, dinini bilen insanlar vardı. Şimdiki arkadaşlarımın çoğu kapalı gittiğim kurslar ilgilendiğim herşey daha müspet daha imanlı insanların gittiği yerler. Bulunduğum ortamlar nasıl demeliyim bilmiyorum ama kapalı imanlı insanların olduğu yerler ama benim başım açık. Hep düşünüyordum acaba kapansam mı hani baya oldu benden küçükler bile kapanmış ben hala böyleyim diye tonlarca soru vardı kafamda şimdi onları aştım kapanayım diyorum ama sorular yine peşimi bırakmıyor ailem bu kararıma çok sevinir etrafımdaki insanlarda sevinir ama şimdi şunu düşünüyorum acaba bu ortamlardan birgün çıkarsam onların etkisi olmadan da kapanmak istermiyim şu an hissttiğim sadece onlara benzemek mi bilmiyorum günlerdir düşünüyorum ama hep bişeyler çıkıyor karşıma. Geri adımda atmak istemiyorum arada kaldım arkadaşlarımın etkisi var mıdır üzerimde onlar olmasada kapanmak istermiydim bilmiyorum. Aslında asıl olan insanın kendi içinde bitirmesi hesap gününden korkuyorsak Allah'ın emirlerini yasaklarını yerine getirmeliyiz bunuda biliyorum ama hala çok karasızım uzun uzun konuştum farkındayım ama şuan ki durumumu anlatmam için az bile kalır. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum Allah herşeyin hayırlısını versin hepimiz için.


 2. 09.Nisan.2012, 23:35
  1
  Kayıtsız Üye - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
  Kayıtsız Üye
  Misafir  Ben şimdi üniversite öğrencisiyim 2. sınıfım bu yaşıma kadar etrafımda Allah'a şükür kendini, dinini bilen insanlar vardı. Şimdiki arkadaşlarımın çoğu kapalı gittiğim kurslar ilgilendiğim herşey daha müspet daha imanlı insanların gittiği yerler. Bulunduğum ortamlar nasıl demeliyim bilmiyorum ama kapalı imanlı insanların olduğu yerler ama benim başım açık. Hep düşünüyordum acaba kapansam mı hani baya oldu benden küçükler bile kapanmış ben hala böyleyim diye tonlarca soru vardı kafamda şimdi onları aştım kapanayım diyorum ama sorular yine peşimi bırakmıyor ailem bu kararıma çok sevinir etrafımdaki insanlarda sevinir ama şimdi şunu düşünüyorum acaba bu ortamlardan birgün çıkarsam onların etkisi olmadan da kapanmak istermiyim şu an hissttiğim sadece onlara benzemek mi bilmiyorum günlerdir düşünüyorum ama hep bişeyler çıkıyor karşıma. Geri adımda atmak istemiyorum arada kaldım arkadaşlarımın etkisi var mıdır üzerimde onlar olmasada kapanmak istermiydim bilmiyorum. Aslında asıl olan insanın kendi içinde bitirmesi hesap gününden korkuyorsak Allah'ın emirlerini yasaklarını yerine getirmeliyiz bunuda biliyorum ama hala çok karasızım uzun uzun konuştum farkındayım ama şuan ki durumumu anlatmam için az bile kalır. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum Allah herşeyin hayırlısını versin hepimiz için.

 3. 10.Nisan.2012, 00:00
  2
  mumsema
  Administrator

  Profili:
  Üyelik Tarihi: 19.Ocak.2007
  Üye No: 1
  Mesaj Sayısı: 10,122
  Rep Derecesi:
  Tecrübe Puanı: 10
  Bulunduğu yer: Türkiye

  Cevap: Kapanmak istiyorum ama bir çok düşünce var kafamda yardımcı olur musnuz acaba?
  Alıntı
  Ben şimdi üniversite öğrencisiyim 2. sınıfım bu yaşıma kadar etrafımda Allah'a şükür kendini, dinini bilen insanlar vardı. Şimdiki arkadaşlarımın çoğu kapalı gittiğim kurslar ilgilendiğim herşey daha müspet daha imanlı insanların gittiği yerler. Bulunduğum ortamlar nasıl demeliyim bilmiyorum ama kapalı imanlı insanların olduğu yerler ama benim başım açık. Hep düşünüyordum acaba kapansam mı hani baya oldu benden küçükler bile kapanmış ben hala böyleyim diye tonlarca soru vardı kafamda şimdi onları aştım kapanayım diyorum ama sorular yine peşimi bırakmıyor ailem bu kararıma çok sevinir etrafımdaki insanlarda sevinir ama şimdi şunu düşünüyorum acaba bu ortamlardan birgün çıkarsam onların etkisi olmadan da kapanmak istermiyim şu an hissttiğim sadece onlara benzemek mi bilmiyorum günlerdir düşünüyorum ama hep bişeyler çıkıyor karşıma. Geri adımda atmak istemiyorum arada kaldım arkadaşlarımın etkisi var mıdır üzerimde onlar olmasada kapanmak istermiydim bilmiyorum. Aslında asıl olan insanın kendi içinde bitirmesi hesap gününden korkuyorsak Allah'ın emirlerini yasaklarını yerine getirmeliyiz bunuda biliyorum ama hala çok karasızım uzun uzun konuştum farkındayım ama şuan ki durumumu anlatmam için az bile kalır. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum Allah herşeyin hayırlısını versin hepimiz için.
  Kardeş,
  Kapanmama ailem ve çevrem sevinir demişsin ama asıl sevindireceğin kişi Rabbindir.
  Yazdıklarından anlaşıldığına göre şuurlu birisin. Rabbin rızası için kapan ve hiçkimseyi hiçbir ortam seni bundan vaz geçirmesin.
  Millet ne der deme! Rabbim ne der de ve o zaman imanının lezzetini tadarsın ve inşallah ahrette de ecrini kat kat alırsın.
  Mustafa islamoğlunun yolnmesi ile aşağıdaki yazıyı oku.
  Allah yardımcın olsun
  Alıntı
  Tesettür (bir sohbetimden)

  TESETTÜR

  İslam, sanki fezadan yeryüzüne akan bir rahmet bir hak ırmağıdır. Onun düştüğü yerde hayat fışkırır, onun rüzgarının vurduğu dallarda, saadet ve huzur çiçekleri açar. O, insanın hem dünyasını hem Ahretini mamur eder. İslam, insanı şerefli ve mükerrem sayar. Öyle ki, topraktan yaratılan beşeri, meleklerin üstüne çıkarır. Hakkın rıza ve cemal nuruna ulaştırır.
  Yüce İslam’ın hayat veren bir takım emirleri vardır. Her Müslüman bu emirlerin gölgesinde yaşayarak Rabb’ine kavuşacaktır. Örtünmek de bu emirlerden biridir. Dinimiz her mümine avret sayılan uzuvlarını örtmeyi farz kılmıştır.

  İnsan bir kedi değil ki sokaklarda gezebilsin. Bir kuş değil ki her ağaca konsun. Halbuki kedinin de kuşun da sırtlarında bir örtüleri vardır. Cihanda hiç bir yaratık yoktur ki üzerinde bir perde, bir yaprak, bir örtü, bir kabuk ve bir zarf bulunmasın. Şu halde iman ruhu ile parıldayan bir erkek bir kadın da zarfsız, perdesiz olmaz. Bilmek gerekir ki, İslam kadını haya ve iffet perdelerinin arkasında ancak huzur cennetlerini elde edecektir.

  İslam kadını bir Hıristiyan bir Yahudi gibi giyinemez. Onun örtülere bürünmesi imanının, hayasının, iffetinin, edebinin ve faziletinin bir ifadesidir. Müslüman kadının örnek alacağı kokuşmuş ve ahlaksız Avrupa değil; Hz. Hatice, Hz. Fatıma, Hz. Aişe gibi cennet hurileridir. Avret mahalli sayılan uzuvları örtmek kadına farz olduğu gibi Müslüman erkeklere de farzdır. “ Ben dilediğim giyer dilediğim gibi gezerim demek olmaz.” Her şeyin bir ölçüsü bir nizamı vardır.

  Cihanın evvelinde ve sonunda benzeri bulunmayan ve bütün alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav) haya ve edepte o kadar ileridir ki;
  “Avret mahallimi içimdeki elbisede saklamaya güç yetirebilseydim elbette saklardım,” buyurmuşlardır. Üzerine giydiği elbiseden bile kendini saklamak isteyen bir Peygamberin ümmeti nasıl olmalıdır. Deniz kenarlarında mahalle aralarında ve sokaklarda avret yerlerini insanlara teşhir eden kimseler, hangi yolun yolcusudurlar?
  Şunu hiç aklımızdan çıkarmayalım ki, yüce dinimiz kadın ve erkeğe emrettiği tesettür sadece namaz kılacağı zamana mahsus değildir. Her yerde ve her zaman örtülmesi gereken uzuvların kapalı bulundurulması gerekir. İnsan bir oda içinde yalnız bulunduğu anda dahi, kendisini görüp gözetenlerin olduğunu unutmamalıdır. Çünkü Rabb’i onu görüyor. Melekler ona nazar ediyor.

  İnsanı yoktan varlık alemine getiren ona göz, gönül, el, ayak bahşeden Allah u teala Kur’an-ı Kerimde buyuruyor ki; “Ey Peygamber, zevcelerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle (kendilerini baştan aşağı örten) elbiselerden giyinip örtünsünler. İşte böyle giyinmeleri iffetli tanınıp da ahlaksızlar tarafından eziyet edilmemesine daha elverişlidir.”
  İslam’a göre, erkeğin diz ile göbek, kadınların ise el ve yüzlerinin dışında bütün uzuvları avrettir. (Bir görüşe göre ayaklar da avret dışındadır)
  Mahremi olmayan birine göstermeleri haramdır.
  İnsan Rabbinin emrini bırakıp Kendi kafası doğrultusunda gider, “Bu zamanda böyle örtünmek olur mu?” Derse yarın başına nedamet taşı dokunur ve hayati yorgunluğunu cehennemin ateşten duvarlarına yaslanarak giderir.
  Çıplaklık ahlakın bozulmasına, zinanın çoğalmasına, şehvani ve şeytani hislerin tufanlaşmasına hatta nice yuvaların yıkılmasına ve ocakların sönmesine sebep olmaktadır.
  Her erkek, her aile reisi, ehline ve iyaline sahip çıkmalı, hayasızların çirkef sularına düşmekten, modacıların oltasına yakalanmaktan, iman ve ahlak fukaralarının ardınca gitmekten onları korumalıdır.
  Haya elden gitti mi her şey bitti demektir. Çünkü haya imandandır. Hayadan yoksun kadın manen ölmüştür.

  mumsema 2004 4. 10.Nisan.2012, 00:00
  2
  Administrator  Alıntı
  Ben şimdi üniversite öğrencisiyim 2. sınıfım bu yaşıma kadar etrafımda Allah'a şükür kendini, dinini bilen insanlar vardı. Şimdiki arkadaşlarımın çoğu kapalı gittiğim kurslar ilgilendiğim herşey daha müspet daha imanlı insanların gittiği yerler. Bulunduğum ortamlar nasıl demeliyim bilmiyorum ama kapalı imanlı insanların olduğu yerler ama benim başım açık. Hep düşünüyordum acaba kapansam mı hani baya oldu benden küçükler bile kapanmış ben hala böyleyim diye tonlarca soru vardı kafamda şimdi onları aştım kapanayım diyorum ama sorular yine peşimi bırakmıyor ailem bu kararıma çok sevinir etrafımdaki insanlarda sevinir ama şimdi şunu düşünüyorum acaba bu ortamlardan birgün çıkarsam onların etkisi olmadan da kapanmak istermiyim şu an hissttiğim sadece onlara benzemek mi bilmiyorum günlerdir düşünüyorum ama hep bişeyler çıkıyor karşıma. Geri adımda atmak istemiyorum arada kaldım arkadaşlarımın etkisi var mıdır üzerimde onlar olmasada kapanmak istermiydim bilmiyorum. Aslında asıl olan insanın kendi içinde bitirmesi hesap gününden korkuyorsak Allah'ın emirlerini yasaklarını yerine getirmeliyiz bunuda biliyorum ama hala çok karasızım uzun uzun konuştum farkındayım ama şuan ki durumumu anlatmam için az bile kalır. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ediyorum Allah herşeyin hayırlısını versin hepimiz için.
  Kardeş,
  Kapanmama ailem ve çevrem sevinir demişsin ama asıl sevindireceğin kişi Rabbindir.
  Yazdıklarından anlaşıldığına göre şuurlu birisin. Rabbin rızası için kapan ve hiçkimseyi hiçbir ortam seni bundan vaz geçirmesin.
  Millet ne der deme! Rabbim ne der de ve o zaman imanının lezzetini tadarsın ve inşallah ahrette de ecrini kat kat alırsın.
  Mustafa islamoğlunun yolnmesi ile aşağıdaki yazıyı oku.
  Allah yardımcın olsun
  Alıntı
  Tesettür (bir sohbetimden)

  TESETTÜR

  İslam, sanki fezadan yeryüzüne akan bir rahmet bir hak ırmağıdır. Onun düştüğü yerde hayat fışkırır, onun rüzgarının vurduğu dallarda, saadet ve huzur çiçekleri açar. O, insanın hem dünyasını hem Ahretini mamur eder. İslam, insanı şerefli ve mükerrem sayar. Öyle ki, topraktan yaratılan beşeri, meleklerin üstüne çıkarır. Hakkın rıza ve cemal nuruna ulaştırır.
  Yüce İslam’ın hayat veren bir takım emirleri vardır. Her Müslüman bu emirlerin gölgesinde yaşayarak Rabb’ine kavuşacaktır. Örtünmek de bu emirlerden biridir. Dinimiz her mümine avret sayılan uzuvlarını örtmeyi farz kılmıştır.

  İnsan bir kedi değil ki sokaklarda gezebilsin. Bir kuş değil ki her ağaca konsun. Halbuki kedinin de kuşun da sırtlarında bir örtüleri vardır. Cihanda hiç bir yaratık yoktur ki üzerinde bir perde, bir yaprak, bir örtü, bir kabuk ve bir zarf bulunmasın. Şu halde iman ruhu ile parıldayan bir erkek bir kadın da zarfsız, perdesiz olmaz. Bilmek gerekir ki, İslam kadını haya ve iffet perdelerinin arkasında ancak huzur cennetlerini elde edecektir.

  İslam kadını bir Hıristiyan bir Yahudi gibi giyinemez. Onun örtülere bürünmesi imanının, hayasının, iffetinin, edebinin ve faziletinin bir ifadesidir. Müslüman kadının örnek alacağı kokuşmuş ve ahlaksız Avrupa değil; Hz. Hatice, Hz. Fatıma, Hz. Aişe gibi cennet hurileridir. Avret mahalli sayılan uzuvları örtmek kadına farz olduğu gibi Müslüman erkeklere de farzdır. “ Ben dilediğim giyer dilediğim gibi gezerim demek olmaz.” Her şeyin bir ölçüsü bir nizamı vardır.

  Cihanın evvelinde ve sonunda benzeri bulunmayan ve bütün alemlere rahmet olarak gönderilen Hz. Muhammed (sav) haya ve edepte o kadar ileridir ki;
  “Avret mahallimi içimdeki elbisede saklamaya güç yetirebilseydim elbette saklardım,” buyurmuşlardır. Üzerine giydiği elbiseden bile kendini saklamak isteyen bir Peygamberin ümmeti nasıl olmalıdır. Deniz kenarlarında mahalle aralarında ve sokaklarda avret yerlerini insanlara teşhir eden kimseler, hangi yolun yolcusudurlar?
  Şunu hiç aklımızdan çıkarmayalım ki, yüce dinimiz kadın ve erkeğe emrettiği tesettür sadece namaz kılacağı zamana mahsus değildir. Her yerde ve her zaman örtülmesi gereken uzuvların kapalı bulundurulması gerekir. İnsan bir oda içinde yalnız bulunduğu anda dahi, kendisini görüp gözetenlerin olduğunu unutmamalıdır. Çünkü Rabb’i onu görüyor. Melekler ona nazar ediyor.

  İnsanı yoktan varlık alemine getiren ona göz, gönül, el, ayak bahşeden Allah u teala Kur’an-ı Kerimde buyuruyor ki; “Ey Peygamber, zevcelerine, kızlarına ve mü’minlerin kadınlarına söyle (kendilerini baştan aşağı örten) elbiselerden giyinip örtünsünler. İşte böyle giyinmeleri iffetli tanınıp da ahlaksızlar tarafından eziyet edilmemesine daha elverişlidir.”
  İslam’a göre, erkeğin diz ile göbek, kadınların ise el ve yüzlerinin dışında bütün uzuvları avrettir. (Bir görüşe göre ayaklar da avret dışındadır)
  Mahremi olmayan birine göstermeleri haramdır.
  İnsan Rabbinin emrini bırakıp Kendi kafası doğrultusunda gider, “Bu zamanda böyle örtünmek olur mu?” Derse yarın başına nedamet taşı dokunur ve hayati yorgunluğunu cehennemin ateşten duvarlarına yaslanarak giderir.
  Çıplaklık ahlakın bozulmasına, zinanın çoğalmasına, şehvani ve şeytani hislerin tufanlaşmasına hatta nice yuvaların yıkılmasına ve ocakların sönmesine sebep olmaktadır.
  Her erkek, her aile reisi, ehline ve iyaline sahip çıkmalı, hayasızların çirkef sularına düşmekten, modacıların oltasına yakalanmaktan, iman ve ahlak fukaralarının ardınca gitmekten onları korumalıdır.
  Haya elden gitti mi her şey bitti demektir. Çünkü haya imandandır. Hayadan yoksun kadın manen ölmüştür.

  mumsema 2004

+ Yorum Gönder