+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Karıma 3 kere "boş ol, boş ol, boş ol" dedim. Şimdi biz dinen boşanmış mı sayıldık ? Ne yapmamız lazım ? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Karıma 3 kere "boş ol, boş ol, boş ol" dedim. Şimdi biz dinen boşanmış mı sayıldık ? Ne yapmamız lazım ?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: Karıma 3 kere "boş ol, boş ol, boş ol" dedim. Şimdi biz dinen boşanmış mı sayıldık ? Ne yapmamız lazım ?


  Reklam  Cevap: İslam dininde, kocanın, eşini üç kez boşama hakkı bulunmaktadır.
  Koca, her boşamada bu haklardan birini kaybeder. Üçüncü boşamadan
  sonra ise evlilik kesin olarak sona erer. Buna göre, bir kişi hanımına aynı
  anda 3 kere boş ol derse, onu bir ric'i talakla boşamış olur. Ric’i talakla
  boşanan eşler iddet süresi içinde pişmanlıklarını izhar ederek yeni bir nikâha
  gerek olmadan, iddet süresi bittikten sonra ise yeni bir nikâhla ve kalan iki
  talak yetkisi ile evliliklerini devam ettirirler.
  Sakarya il mftlğ.


 3. Ercan
  Devamlı Üye
  Muhasibi hocam, Nureddin Yıldız Hoca'nın bir yazısında kızgın ve sinirli anda söylenen 3 talak bir talak yerine geçer diye okumuştum. Ama burada sorulan soruda kızgın ve sinirlilik vb. durumlar belirtilmemiş. Gerçekten boşama niyetiyle 3 defa boş ol demek 1 talak yerine mi geçer?

 4. Muhasibi
  Editör
  Gerçekten boşama niyetiyle 3 defa boş ol demek 1 talak yerine mi geçer?
  Boşama niyetiyle, yani seni üç talakla boşuyorum derse boşanma tamamen gerçekleşmiş olur. Ama boşol boşol boşol derse bir talak gitmiş ve iki talak kalmış olur.

 5. Ercan
  Devamlı Üye
  Teşekkürler hocam. Allah razı olsun.

 6. Muhasibi
  Editör
  Senden de Allah razı olsun Ercan kardeşim...Bu arada benim yerime Antep Baklavası yemeyi unutma

 7. islamyolu
  Emekli
  aynı anda 3 kere boşul demekle 3 talak hakkıda kullanılmış olur. farklı zamanlarda 3 kere boşul demek şartı yoktur. aynı andada denilse olur. ben Fıkıh kitaplarından Aldıgım bilgiler bunlardır.

  Cübbeli Ahmet hocada kesinlikle aynı anda 3 kere boş ol diyen tümden boşanmıştır demiştir.

 8. Ercan
  Devamlı Üye
  Bu arada benim yerime Antep Baklavası yemeyi unutma
  Her baklava yiyişimde aklıma geliyorsunuz zaten. Adresinizi dört gözle bekliyorum. Hem baklava getirmek hem de çayınızı içmek için.

  aynı anda 3 kere boşul demekle 3 talak hakkıda kullanılmış olur. farklı zamanlarda 3 kere boşul demek şartı yoktur. aynı andada denilse olur. ben Fıkıh kitaplarından Aldıgım bilgiler bunlardır.

  Cübbeli Ahmet hocada kesinlikle aynı anda 3 kere boş ol diyen tümden boşanmıştır demiştir.
  Dün bir yazı hadis okudum konuyla ilgili.

  İbn Abbâs’ın bildirdiğine göre Abdu Yezîd, karısı Ümmü Rukâne’yi boşamış, Müzeyne kabîlesinden bir kadınla evlenmişti. Kısa bir süre sonra kadın Allah’ın Elçisine gelmiş ve Abdu Yezîd’in iktidarsız olduğunu ima için başından aldığı bir kılı göstererek, onun bana ancak şu kıl kadar faydası olabilir. Benimle onun arasını ayır.” demişti.Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve sellem buna öfkelenerek Adamın oğlu Rukâne’yi ve kardeşlerini çağırdı. Sonra orada bulunanlara o iki çocuğu göstererek: “Bunu şu ve şu bakımlardan, diğerini de şu ve şu bakımlardan Abdu Yezîd’e benzer buluyor musunuz?” diye sordu.“Evet” dediler.Allah’ın Elçisi Abdu Yezîd’e: “Onu boşa” diye emretti. O da isteneni yaptı.Sonra, “Önceki eşine; Rukâne’nin annesine dön.” dedi.Abdu Yezîd: “Ey Allah’ın Elçisi! Ben onu üç talakla boşadım.” dedi.“Biliyorum, sen ona dön” dedi ve şu âyeti okudu: “Ey Peygamber! Kadınları boşadığınızda iddetleri içinde boşayın ve iddeti sayın.” (Talak, 65/1)[20]


  İbn Abbâs’ın bildirdiğine göre Abdu Yezîd’in oğlu Rukâne de babası gibi karısını üç talak ile boşadı, sonra buna fazlasıyla üzüldü. Allah’ın Elçisi sallallahu aleyhi ve sellem ona, karısını nasıl boşadığını sordu.
  “Üç talakla”, dedi.“Bir mecliste mi?” diye sordu.“Evet”, dedi.“Bu bir talaktır, istersen ona dön” dedi. O da hemen döndü.[21]

  [20] Ebû Dâvûd, Sünen, Talâk, 10.
  [21] Ahmed İbn Hanbel, Müsned, I/265. Ahmed’e göre hadisi rivayet edenlerin tamamı sikattan, yani güvenilir kişilerdir. Ahmed Abdurrahman el-Bennâ, Büluğu’l-emânî min esrâri’l-fethi’r-rabbânî, Daru’ş-Şihâb, Kahire, c. XVII, s. 7.


 9. Muhasibi
  Editör
  Her baklava yiyişimde aklıma geliyorsunuz zaten. Adresinizi dört gözle bekliyorum. Hem baklava getirmek hem de çayınızı içmek için.
  Sen bize gıyabımızda dua et inşaallah kardeşim...Bu dünyada tanışma imkanımız olmazsa inşaallah oteki dünyada tanışırız...

 10. Mantı
  Üye
  3 kere boş ol dediysen boşanmış olursun tekrardan imam nikahı gerekir

 11. Misafir
  mehmet talü hopcamızın sitesindede bu konu ile ilgili verilen cevapda aynen böyledir.aynı anda bir çok defa sayı belirtmeksizin veya niyeti sadece bir telak ise,boş ol boş ol boş ol demekle bir nikah gider demektedir,en iyisi ağzımıza boş kelimesini almamamızdır,ayrıca birde kişiyi küfre düşüren halleri iyi bilmek gerekir bu sebeblede çoklarının nikahı bitmektedir haberleri olmuyor

+ Yorum Gönder
boş ol boş ol boş ol,  boşol boşol boşol,  3 kere bos ol dedim,  3 kere boşol dedim,  karıma 3 kere boş ol dedim,  3 kere boş ol deyince nikah düşer mi,  3 defa boş ol demek