+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İslamda erkeklerin saç uzatması günahmı? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İslamda erkeklerin saç uzatması günahmı?

  Sual: sayın degerli hocam önce kendimi TanıTayım ben Kadir Konyada xxx Yerde Çalışıyorum MAYIS' ta Askere gidecem 20 yaşındayım... sevgili hocam ben saç uzatmaya başladım ve uzattıgım saçı iş yerinde begenmediKLeri için kestirmek zorunda KaLdım.. Asıl Sorum Şu hocam iş yeri razı olmadıgı içi saçımın uzunlugunu kısaLtmam dogrumu.. Sizce.. ve ayetLere Göre yorumunuzu ßekliyorum..


  SAYGILAR ? 2. mumsema
  aydınlatmaya devam...

  Cevap: saç uzatma günahmı


  Reklam  Cevap: Erkeklerin saç uzatması ve tel taç kullanması caiz midir? Saçlarımı uzatıyorum; kabarmasını önlemek için de tel taç kullanıyorum...  Erkeklerin saç uzatması ve taç kullanması bayanlara benzememek şartıyla caizdir.

  İslam, kadın erkek her iki cinsin kendilerine ait özelliklerini korumalarını, cins belirsizliğine sebep olacak görüntü ve davranışlardan uzak kalmalarını emreder.

  Gerek giyim kuşamda, gerekse tıraş ve benzeri hallerde mutlaka her cins kendi özelliğini korumalı, duygusal sapmalara sebep olabilecek karşı cinse benzeme görüntüsüne asla yönelmemelidir.

  Bundan dolayı Efendimiz (sas) Hazretleri, ‘kadın kadın gibi giyinip davranmalı, erkek de erkek gibi giyinip davranmalı’, manasına gelecek sözler söylemiş, ikazlarda bulunmuştur.

  Nitekim hadislerde bu konuda şu mealde ikazlar görmekteyiz:
  "Kadınlardan erkeklere benzemeye uğraşanlara, erkeklerden de kadınlara benzemeye uğraşanlara Allah rahmetini esirger!.." (bk. Buhârî, Libas, 61, 62; Müslim, Cennet 52; Ebû Dâvûd, Libâs 28; Tirmizî, Edeb 24; İbni Mâce, Nikâh 22; Müsned, 2/325)
  Yani her cins her haliyle kendine mahsus özelliklerini kesin sınırlarla korumalı, asla cinsiyetini şaibe altına sokacak giyim kuşam, tutum ve tavırlara sapmamalıdır!
  Yazar: Sorularla İslamiyet

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  Erkeklerin saçlarını uzatması günah mıdır?
  saç uzatmak günah mı

  Saçı temizlemek, taramak, koku sürmek Hz. Peygamber (s.a.s.)’in teşvik ettiği hususlardandır. Zira bu konuda Hz. Peygamber (s.a.s.): “Saçı olan kişi bakımına özen göstersin” (Ebû Dâvud, Tereccül, 3; Muvattâ, Şa’r, 2) buyurmuşlardır. Bu itibarla saçların temizliğine dikkat etmek şartıyla erkeklerin saçlarını uzatmalarında ve dilediği şekilde taramalarında dinen bir sakınca yoktur. Ancak bulunulan ortamdaki örfü de dikkate almak gerekir.

 4. Misafir
  Erkeklerin saç uzatması günah değildir ama amacı başka birşeyse günahtır.Hz. Peygamber efendimiz (S.A.S) yaptığı herşey sünnetir ve peygam efendimiz (s.a.s) saçı uzun olduğu için sünnetir ve günah değildir erkeklerin saç uzatması ama omzu geçmiycek şekilde buna dikkate almak lazım.

+ Yorum Gönder
erkeklerin saç uzatması günah mı,  erkeklerin sac uzatmasi gunahmi,  erkeğin saç uzatması günahmıdır,  erkeklerin saç uzatması günahmıdır,  Erkegin sac uzatmasi gunahmi,  islamda erkeklerin saç uzatması,  saç uzatmak günah mı