+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Abdest alan kimseye selam verilebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Abdest alan kimseye selam verilebilir mi?


 2. Fetva Meclisi
  Moderatör

  Cevap: Abdest alan kimseye selam verilebilir mi?


  Reklam  Cevap:


  Selam dinimizin çok önem verdiği simgelerden birisidir. Hz. Peygamber selamlaşmanın, Müslümanlar arasında sevginin yayılmasına sebep olacağını bildirmiştir. (Ebû Dâvûd, Edeb, 134.)

  Ancak selam verildiği takdirde selama karşılık veremeyecek durumda olan kimselere selam vermek uygun değildir. Mesela, ezan, Kur’an-ı Kerim ve hutbe okuyana, hutbe dinleyenlere selam vermek mekruh kabul edilmiştir.
  Ancak avret mahalli örtülü bir şekilde banyo yapan kimsenin, kendisine verilen selamı alması caizdir. Zira bir gün Hz. Peygamber (s.a.s.), kızı Fatıma’nın hazırladığı örtünün arkasında guslederken kendisine selam verilmiş, o da;"merhaba" diyerek karşılık vermiştir. (Buhârî, Gusl, 21, Salât, 4, Edeb, 94; Müslim, Hayz, 70, Müsafirin, 82.)

  Abdest de ibadete hazırlık ve bir yönü ile ibadet sayıldığından abdestle meşgul olan kimseye selam vermemek daha uygundur.

  DİN İŞLERİ YÜKSEK KURULU


+ Yorum Gönder
abdest alana selam verilir mi,  tuvalette selam verilir mi,  abdest alırken selam alınır mı,  abdest alana selam verilirmi,  abdesthanede selam verilir mi