+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden Dostluk, kardeşlik ve kardeşine güler yüzlü olmak ile ilgili hadisler Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  Dostluk, kardeşlik ve kardeşine güler yüzlü olmak ile ilgili hadisler


 2. Desert Rose
  Silent and lonely rains

  Cevap: dostluk, kardeşlik ve kardeşine güler yüzlü olmak ile ilgili hadisler


  Reklam  Cevap: “En üstün ve en değerli amel, sevdiklerinizi Allah rızâsı için sevmek, sevmediklerinizi de yine Allah rızâsı için sevmemektir” (Terğîb)


  “Kardeşine gülümsemen, iyiliği emredip kötülükten sakındırman, yolunu şaşıranlara yol göstermen, yol üzerinde eziyet veren diken, kemik gibi şeyleri kaldırman, senin su kabından onunkine boşaltman sadakadır” (Terğîb)


  “Îmânı kâmil olan insan sevdiği kimseyi ondan menfaat gördüğü için değil, sırf Allah rızâsı için sevmelidir Gerçek îman da budur” (Terğîb-VI, 22)


  “Şüphesiz bir kısım adamlar vardır ki insanlara görünen işlerde cennet ehline yaraşan işler yaparlar Hâl bu ki onlar cehennem ehlidirler Ve yine insanlardan öyle kimseler vardır ki, insanlara görünen işlerde cehennem ehlinin yapacağı işleri yaparlar Hâl bu ki onlar cennet ehlindendir”
  (Buhârî-VI, H No: 110)


  Üç sıfat vardır ki, bunlar kimde bulunursa, Allah o kimseyi himayesine alır ve onu Cennete koyar. Bunlar: Zayıflara yumuşak davranmak, anne ve babaya sevgi ve hürmet, emri altındakilere iyilikle muamele etmekdir.
  Ravi: Tirmizi, Kıyame 48


  Kıyamet günü, insanların Allah'a en sevgili ve mekân olarak en yakın olanı, âdil imamdır, Allah'a en menfuru, O'ndan mekân olarak en uzak olanı da zâlim sultandır.

  Ravi: Tirmizi, 1329


  Büyük cürümlerin en büyüğü, dünya sevgisidir.

  Ravi: Deylemi


  Allah'ım! Senden Seni sevmeyi, Seni sevenleri sevmeyi ve Senin sevgine ulaştıran ameli yapmayı isterim. Allah'ım! Senin sevgini, bana canımdan, ailemden ve soğuk sudan daha sevgili kıl.

  Ravi: Tirmizî, "Deavât", 73

  Müsafaha edin ki, kalblerdeki kin gitsin, hediyeleşin ki birbirinize sevgi doğsun ve aradaki düşmanlık bitsin.

  İnsanlar arasında Allah'ın en çok sevmediği kimse, barışa yanaşmayan inatçı hasımdır.

  Ravi: Buhari, Ahkam 34
  alıntı


 3. Misafir
  Çok sağolun yardımcı oldu din dersinin ödeviydi

 4. @hmet
  Üye
  dostluk ve kardeşlik ile ilgili hadisler

  “Dostunu ölçülü sev, günün birinde düşmanın olabilir. Düşmanına da ölçülü buğz (düşmanlık) et, günün birinde dostun olabilir.” (Hadîs-i Şerîf, Sünen-i Tirmizî)

+ Yorum Gönder
dostluk ve kardeşlik ile ilgili hadisler,  dostluk ve kardeşlik üzerine hadisi şerifler,  dostluk ve kardeşlik ile ilgili hadisi şerifler,  dostluk ve kardeşlikle ilgili hadisler,  dostluk hadisleri,  dostluk ve kardeşlik ile ilgili hadis,  dostluk ve kardeşlik üzerine hadisler