+ Yorum Gönder
Soru ve Cevaplar ve Misafir Soruları Kategorisinden İhramlı bir kimse, İhramdan çıkacak konuma gelen bir kimseyi tıraş edebilir mi? Konusununa Bakıyorsunuz..
 1. Misafir

  İhramlı bir kimse, İhramdan çıkacak konuma gelen bir kimseyi tıraş edebilir mi?


 2. Muhasibi
  Editör

  Cevap: İhramlı bir kimse, İhramdan çıkacak konuma gelen bir kimseyi tıraş edebilir mi?


  Reklam  Cevap: Hac veya umrede kendisi ihramdan çıkacak duruma gelen bir kimse kendisi tıraş olup ihramdan çıkmadan, ihramlı birisini tıraş edebilir ve bundan dolayı bir ceza gerekmez.
  Ancak ihramlı bir kimsenin, ihramsız bir kimseyi tıraş etmesi sadaka-i fıtır gerektirir.
  Şâfiî ve Hanbelî mezheplerine göre ihramlı kimsenin ihramsız bir kimseyi traş et mesinden dolayı ceza gerekmez.

 3. Fetva Meclisi
  Moderatör
  İhramdan çıkacak konuma gelen bir kimseyi ihramlılık hali devam eden kişi tıraş edebilir mi?

  Hac veya umrede ihramdan çıkacak duruma gelen bir kimse kendisi tıraş olup ihramdan çıkmadan, ihramlı ya da ihramsız başka birisini tıraş edebilir ve bundan dolayı bir ceza gerekmez. Fakat ihramda olan ve henüz menasikini bitirmeyen kimsenin, ister ihramlı olsun, ister ihramsız, başka birini tıraş etmesi caiz değildir. Tıraş ederse -tıraş edilen kimsenin emriyle olsun olmasın- tıraş edene sadaka, tıraş edilen ihramlıya ise küçükbaş hayvan kurban etmesi gerekir (Merğinânî, el-Hidâye, I, 162). Şâfiî, Hanbelî ve Mâlikî mezheplerine göre ihramlıyken tıraş olan bir kişi, dem; üç gün oruç ve altı fakire sadaka vermekten birisini seçmekte muhayyerdir (Nevevî, el-Mecmû, VII, 371; İbn Kudâme, Muğnî, III, 493).

+ Yorum Gönder
ihramlı kendini traş,  ihram dan cikmadan başkasını traş etmenin cezası